Reklama

Watykan: kiedy następny konsystorz? -uzupełn.

Pod koniec bieżącego roku, lub w pierwszych miesiącach przyszłego papież Franciszek ogłosi ósmy konsystorz w celu mianowania nowych kardynałów, zwłaszcza elektorów- twierdzi portal il sismografo.

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

konsystorz

Grzegorz Gałązka

Przypomniano, że obecnie liczba kardynałów- elektorów, którzy mogą uczestniczyć w ewentualnym konklawe, by wybrać nowego Biskupa Rzymu, wynosi 122, co jest mniej więcej zgodne z zaleceniem papieża Pawła VI. Należy przypomnieć, że papież ten ustalił maksymalną liczbę kardynałów-elektorów papieża na 120, a w Motu proprio Ingravescentem aetatem postanowił, że kardynałowie po osiągnięciu wieku 80 roku życia tracą prawo udziału w konklawe w celu wyboru nowego papieża, ale nie prawo do bycia wybranym. Obecnie do grona elektorów należy:

13 purpuratów mianowanych przez Jana Pawła II

39 purpuratów mianowanych przez Benedykta XVI

70 purpuratów mianowanych przez Franciszka

Teoretycznie, jeśli wszystko pozostanie bez zmian do końca 2022 r., pod koniec przyszłego roku liczba kardynałów elektorów zmniejszy się ze 122 do 110, czyli o dziesięciu kardynałów mniej niż liczba ustalona przez Pawła VI. Od chwili obecnej do grudnia 2022 roku 12 kardynałów utraci prawo do udziału w konklawe: 6 z Ameryki Łacińskiej i 6 Europejczyków.

2021

1) Angelo Scola - Włochy 07.11. 1941 r.

2022

2) Ricardo Ezzati Andrello - Chile - 07.01.1942 r.

3) Gualtiero Bassetti - Włochy - 07.04.1942 r.

4) Ricardo Blázquez Pérez - Hiszpania - 13.04.1942 r.

5) Norberto Rivera Carrera - Meksyk - 06.06.1942 r.

(6) Jorge Liberato Urosa Savino - Wenezuela - 28.8.1942 r.

(7) Gregorio Rosa Chávez - Salwador - 03.09.1942 r.

(8) Rubén Salazar Gómez - Kolumbia - 22.09.1942 r.

9) Giuseppe Bertello - Włochy - 01.10.1942 r.

10) Gianfranco Ravasi - Włochy - 18.10.1942 r.

11) André Armand Vingt-Trois - Francja - 07.11.1942 r.

12) Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga - Honduras - 29.12.1942 r.

Liczby te uwiarygodniają prawdopodobieństwo, że pod koniec bieżącego roku lub w pierwszych miesiącach przyszłego papież Franciszek ogłosi ósmy konsystorz w celu mianowania nowych kardynałów – twierdzi il sismografo.

Reklama

Zapewne zwołanie konsystorza będzie związane z reformą Kurii Rzymskiej i planowanymi zmianami personalnymi. Trzeba w tym kontekście przypomnieć, że biretu kardynalskiego nie posiada nowy prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, abp Lazarus You Heung-sik a także nowy prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, abp Arthur Roche. Można też oczekiwać zmian na czele dykasterii, których prefekci ukończyli już 75 lat – wiek, kiedy zgodnie z prawem proszą Ojca Świętego o przyjęcie rezygnacji z pełnionego urzędu.

Są to prefekt Kongregacji ds. Biskupów, Marc Armand Ouellet (77 lat); prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, kard. Giuseppe Versaldi (78 lat); prefekt Kongregacji Nauki Wiary, Luis Francisco Ladaria Ferrer, SJ (77 lat); prefekt Kongregacji dsl Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri (77 lat); penitencjarz większy, kard. Mauro Piacenza (76 lat); przewodcnizący Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Gianfranco Ravasi (78 lat); gubernator Państwa Watykańskiego, kard. Giuseppe Bertello (78 lat). Ponadto zbliża się do wieku emerytalnego prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kard. João Bráz de Aviz (74 lata).

2021-08-23 17:35

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na konsystorzu: purpura kardynalska to kolor krwi, a nie wybitnego wyróżnienia

Purpura szat kardynalskich, która jest kolorem krwi, może stać się dla ducha świata kolorem wybitnego wyróżnienia – przestrzegł papież Franciszek 28 listopada podczas konsystorza zwołanego dla ustanowienia 13 nowych kardynałów.

Wskazał, że nawrócenie jest „zejściem z bezdroży, aby wejść na drogę Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?

2023-01-27 08:56

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur_EpiskopatNews

„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” - mówi Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.

Przewodnim motywem 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa Ocalałego Mariana Turskiego – „Auschwitz nie spadło z nieba”. „Chcemy bardzo uwypuklić, że to był bardzo złożony proces planistyczny, projektujący, zespoły się spotykały, myślały, zmieniały non stop, wszystko w ramach rozwoju obozu” – zauważa dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak dodaje, skoro był to proces, to było możliwe włożenie „kija między szprychy” w trakcie rozwoju sytuacji, jednak nie udało się tego zrobić.

CZYTAJ DALEJ

ŚDM w Lizbonie: Już 12 tysięcy polskich zgłoszeń

2023-01-27 18:04

[ TEMATY ]

Polacy

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Już 12 tysięcy młodych Polek i Polaków zgłosiło swój udział w 37. Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie - dowiedziała się KAI w Krajowym Biurze Organizacyjnym ŚDM. Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Marek Dziedzic, sekretarz KBO wyraził nadzieję, że liczba uczestników ŚDM zgłoszonych z Polski dojdzie do 15 tysięcy. Cały czas bowiem powstają nowe grupki chętnych deklarujących chęć wyjazdu. Warto dodać, że do Portugalii przyjdą też młodzi polscy katolicy mieszkający na emigracji, którzy w swoich duszpasterstwach już przygotowują się do tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję