Reklama

Niedziela Świdnicka

Msza trydencka w diecezji świdnickiej tylko w trzech kościołach, wśród nich nie ma katedry

W związku z Listem apostolskim motu proprio Papieża Franciszka "Traditionis custodes" w dniu 23 sierpnia 2021 Biskup Świdnicki bp. Marek Mendyk wydał dekret dotyczący używania Missale Romanum z 1962 roku w Duszpasterstwie Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Msza trydencka

ks. Julian Nastałek

ks. Arkadiusz Harbar

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka w katedrze świdnickiej - rok 2021

Msza św. trydencka w katedrze świdnickiej - rok 2021

Biskup na prośbę ks. Juliana Nastałka - duszpasterza Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej wskazał następujące miejsca w diecezji na sprawowane Mszy św. trydenckich.

Są to: 1.

Reklama

1) Kościół pw. Krzyża świętego w Świdnicy, należący do Caritas Diecezji Świdnickiej

2.) Kaplica pw. św. Marii Magdaleny, w par. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku

oraz na okres 1 roku na mocy dyspensy

Reklama

3) Kościół parafialny pw. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu.

W ciągu najbliższych 3 miesięcy zostanie zrewidowany statut Duszpasterstwa, na którego czele przez kolejne 5 lat będzie stał ks. Julian Nastałek, który poinformował, że czterej kapłani, którzy złożyli stosowne prośby, otrzymali dekrety zezwalające na kontynuację celebracji wg starego mszału.

A są to:

ks. Julian Nastałek – duszpasterz Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej
ks. kan. Dominik Ostrowski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej
ks. kan. Zbigniew Chromy – proboszcz par. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu
ks. Jarosław Buczyński – wikariusz par. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu
ks. Wojciech Pawlina - wikariusz par. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie.

- Kapłani, którzy wcześniej sprawowali Mszę św. w tzw. rycie Trydenckim i chcieliby nadal kontynuować jej celebrowanie, muszą posiadać zezwolenie biskupa diecezjalnego (TS, art. 5). Natomiast co do prezbiterów, którzy chcieliby rozpocząć celebrowanie Mszy św. według tego rytu; dodatkowo Biskup diecezjalny przed udzieleniem im takiego zezwolenia, musi skonsultować się ze Stolicą Apostolską (TS art. 4). Ponadto Motu Proprio kładzie nacisk na znajomość języka łacińskiego, która to pozwalałaby celebransowi na pełne rozumienie rubryk i tekstów liturgicznych (TS art. 3 § 4) - wyjaśnia ks. mgr lic. Arkadiusz Harbar student Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie.

Z dniem 16 lipca 2021, czyli od momentu wejścia w życie papieskiego dokumentu „Traditionis custodes” Msza trydencka nie może być sprawowana w katedrze świdnickiej.

Jak informuje ks. Nastałek, katedra jest kościołem parafialnym, więc nie spełnia wymogów papieskich, a ponieważ jest już miejsce w Świdnicy, które je spełnia, więc diecezjalny Duszpasterz Wiernych Tradycji Łacińskiej, nie prosił o dyspensę dla katedry.

Przypomnijmy, że papieski dokument "Traditionis custodes" z 16 lipca 2021 r. wprowadza regulacje dotyczące sprawowania nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego (tzw. Mszy św. trydenckiej), uchylając jednocześnie wszystkie wcześniejsze normy, instrukcje, zezwolenia i zwyczaje, które nie są zgodne z jego postanowieniami (TS art. 8). W tym przede wszystkim motu proprio "Summorum Pontificum" z 2007, wydane przez Benedykta XVI. Decyzja papieża Franciszka weszła w życie natychmiast, bez tzw. Vacatio legis, czyli bez czasu przejściowego między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie.


2021-08-23 16:42

Ocena: +5 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość drogą do nieba - Msza św. trydencka

[ TEMATY ]

Katedra Świdnicka

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

: Ks. dr hab. Wojciech Grygiel z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, podczas sprawowania Mszy św. w tzw. rycie trydenckim

: Ks. dr hab. Wojciech Grygiel z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, podczas sprawowania Mszy św. w tzw. rycie trydenckim

Msze w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego są aktualnie celebrowane w katedrze świdnickiej w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

Mszę trydencką w niedzielę, 2 maja, odprawił ks. dr hab. Wojciech Grygiel z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, który jest wykładowcą filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Kapłan urodził się w Świdnicy i – jak zaznaczył na początku kazania – czuje się związany z tym miejscem, mimo że nie miał okazji tu mieszkać.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla katechetów

2021-12-06 16:51

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencję wygłosił ks. Mariusz Szypa

Konferencję wygłosił ks. Mariusz Szypa

W trzech terminach ponad 400 katechetów wzięło udział w Adwentowym Dniu Skupienia organizowanym przez Wydział Katechetyczny przy współpracy z DODN-em.

Celem naszego spotkania jest formacja permanentna. Każdego roku dbając o formację duchową katechetów, organizujemy adwentowe i wielkopostne dni skupienia. Nie brakuje także formacji intelektualnej - mówi ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego i dodaje: Bycie katechetą nie jest łatwym zadaniem. Widzimy, jak wiele środowisk chce pozbyć się katechezy z przestrzeni szkolnej. Na naszym dniu skupienia chcemy pokazać wszystkim katechetom, że są ważni i potrzebni, a ich praca cenna w formowaniu religijnym młodego pokolenia.

CZYTAJ DALEJ

Wychowanie przez pomaganie

2021-12-06 23:15

Małgorzata Mikołajek

Dzieci z Kierlikówki uczestniczą w akcji „Kartka dla kolegi z Wileńszczyzny”, którą zorganizowały ich mamy

Dzieci z Kierlikówki uczestniczą w akcji  „Kartka dla kolegi z Wileńszczyzny”, którą zorganizowały ich mamy

    Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W Kole Gospodyń Wiejskich „Mamy z Pomysłem" z Kierlikówki coraz goręcej.

    Wspaniałe, młode kobiety łączą tradycję z wychowywaniem dzieci. Każda inicjatywa, działanie na rzecz wsi, parafii, szkoły są współorganizowane z dziećmi. Taka jest ich misja. Dzięki tego typu działaniom chcą zachować w pamięci kulturę regionu i dziedzictwo narodowe. Dlatego przyłączyły się do akcji Urodzinowej Zbiórki. Panie wraz z rodzinami włączyły się w przygotowanie mikołajkowej paczki dla dzieci z Wileńszczyzny. Jej organizatorzy zbierają kosmetyki do pielęgnacji dzieci, słodycze, żywność o długim terminie ważności, zabawki, buty, ubranka i książki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję