Reklama

Kościół

Velehrad: biskupi czescy przygotowują się do wizyty ad limina

Przygotowania do planowanej na listopad wizyty „ad limina Apostolorum”, stanowisko wobec problemów aktualnych, w tym prób legalizacji związków homoseksualnych - to główne tematy poruszone przez biskupów Republiki Czeskiej podczas swej 127 sesji plenarnej w Velehradzie na Morawach, w dniach 6 i 7 lipca.

[ TEMATY ]

Czechy

papież Franciszek

flickr.com/episkopatnews

W związku z powracającymi staraniami o wprowadzenie do systemu prawnego Republiki Czeskiej modyfikacji pojęcia małżeństwa, Czeska Konferencja Biskupów przestrzegła, że rozszerzenie instytucji małżeństwa na pary osób tej samej płci, może oznaczać prawo do adopcji dzieci. Przypomina, iż podstawą małżeństwa jest związek mężczyzny i kobiety a polega ono nie tylko na obdarowaniu się wzajemną miłością, ale także na przyjęciu potomstwa i jego wychowaniu, co zapewnia ciągłość rodzaju ludzkiego.

Czescy biskupi dyskutowali na temat koncepcji włączenia do duszpasterstwa wojskowego diakonów stałych, ze względu na długotrwały brak kandydatów do służby kapelanów wojskowych spośród duchowieństwa katolickiego. Obecnie w Armii Republiki Czeskiej służy 34 kapelanów wojskowych. Z tej liczby 11 osób to duchowni katoliccy - 6 księży rzymskokatolickich, 4 diakonów stałych i 1 ksiądz greckokatolicki.

Reklama

Biskupi omówili także przygotowania do wizyty „ad limina Apostolorum”, która powinna odbyć się w dniach 8-13 listopada 2021 r. Audiencja biskupów u papieża Franciszka jest wstępnie zaplanowana na 11 listopada.

Podziel się cytatem

W porządku obrad znalazło się również przygotowanie do zbliżającego się Synodu Biskupów, który będzie odbywał się pod hasłem: „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”, a którego otwarcie Ojciec Święty będzie celebrował w Watykanie w dniach 9-10 października 2021 r., zaś w następną niedzielę, 17 października 2021 r., otwarcie Synodu odbędzie się w poszczególnych diecezjach.

Biskupi poświęcili kilka godzin tematowi nadużyć seksualnych w Kościele. Zatwierdzili zmianę „Instrukcji w sprawie postępowania biskupów i wyższych przełożonych w dochodzeniu wstępnym dotyczącym niektórych przestępstw przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu na terytorium kraju”, włączając do niej nowe przepisy wydane przez Stolicę Apostolską.

Reklama

Podczas sesji plenarnej biskupi dyskutowali nad wspólnymi kwestiami ekonomicznymi związanymi z rozliczeniami majątkowymi i zarządzaniem organizacjami podlegającymi jurysdykcji Czeskiej Konferencji Biskupiej. Zapoznali się także z głównymi punktami dokumentu „Biskup a jedność chrześcijan. Vademecum ekumeniczne”. Omówiono program i udział w Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, wizytę papieską na Słowacji oraz Narodową Pielgrzymkę św. Ludmiły, która 18 września zakończy Rok św. Ludmiły. Głównym celebransem Mszy św. w Tetinie będzie arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn OP.

Czescy biskupi przyjęli także komunikat przed planowanymi na październik wyborami parlamentarnymi. Jego treść zostanie ogłoszona w późniejszym terminie.

2021-07-07 19:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praga: rozgniewany kard. Duka ostrzega przed powrotem sierpa i młota

[ TEMATY ]

kardynał

Czechy

Julia A. Lewandowska

Kościół św. Mikołaja w Pradze

Kościół św. Mikołaja w Pradze

W bardzo mocnych i pełnych gniewu słowach Prymas Czech ostrzegł przed rozkładem demokracji w tym kraju. Zagroził nawet, że zrzeknie się czeskiego obywatelstwa i wyjedzie z kraju. W poniedziałek kard. Dominik Duka został zaproszony do studia Czeskiego Radia.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Święty dający nadzieję

2021-12-06 22:08

Marzena Cyfert

O. Radosław Kramarski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Mikołaja

O. Radosław Kramarski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Mikołaja

Patronalne święto przeżywała dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Radosław Kramarski, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza.

O. Kramarski przypomniał życiorys św. Mikołaja i podkreślił, że święty odegrał bardzo istotną rolę w historii Kościoła. – Św. Mikołaj okazał się wielkim dobroczyńcą ludzkości i człowiekiem głębokiej wiary, gorliwie wypełniającym powinność wobec Boga. Jego rodzice zmarli podczas zarazy, która wówczas panowała, kiedy Mikołaj był jeszcze młodzieńcem. Zostawili swojemu synowi pokaźny majątek, dlatego Mikołaj mógł do końca swoich dni wieść dostatnie i beztroskie życie. Ale był bardzo wrażliwy na ludzką biedę i dzielił się wszystkim, co miał, zwłaszcza bogactwem, z osobami cierpiącymi niedostatek – przypomniał o. Kramarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję