Reklama

Kościół

Velehrad: biskupi czescy przygotowują się do wizyty ad limina

Przygotowania do planowanej na listopad wizyty „ad limina Apostolorum”, stanowisko wobec problemów aktualnych, w tym prób legalizacji związków homoseksualnych - to główne tematy poruszone przez biskupów Republiki Czeskiej podczas swej 127 sesji plenarnej w Velehradzie na Morawach, w dniach 6 i 7 lipca.

[ TEMATY ]

Czechy

papież Franciszek

flickr.com/episkopatnews

W związku z powracającymi staraniami o wprowadzenie do systemu prawnego Republiki Czeskiej modyfikacji pojęcia małżeństwa, Czeska Konferencja Biskupów przestrzegła, że rozszerzenie instytucji małżeństwa na pary osób tej samej płci, może oznaczać prawo do adopcji dzieci. Przypomina, iż podstawą małżeństwa jest związek mężczyzny i kobiety a polega ono nie tylko na obdarowaniu się wzajemną miłością, ale także na przyjęciu potomstwa i jego wychowaniu, co zapewnia ciągłość rodzaju ludzkiego.

Czescy biskupi dyskutowali na temat koncepcji włączenia do duszpasterstwa wojskowego diakonów stałych, ze względu na długotrwały brak kandydatów do służby kapelanów wojskowych spośród duchowieństwa katolickiego. Obecnie w Armii Republiki Czeskiej służy 34 kapelanów wojskowych. Z tej liczby 11 osób to duchowni katoliccy - 6 księży rzymskokatolickich, 4 diakonów stałych i 1 ksiądz greckokatolicki.

Reklama

Biskupi omówili także przygotowania do wizyty „ad limina Apostolorum”, która powinna odbyć się w dniach 8-13 listopada 2021 r. Audiencja biskupów u papieża Franciszka jest wstępnie zaplanowana na 11 listopada.

Podziel się cytatem

W porządku obrad znalazło się również przygotowanie do zbliżającego się Synodu Biskupów, który będzie odbywał się pod hasłem: „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”, a którego otwarcie Ojciec Święty będzie celebrował w Watykanie w dniach 9-10 października 2021 r., zaś w następną niedzielę, 17 października 2021 r., otwarcie Synodu odbędzie się w poszczególnych diecezjach.

Biskupi poświęcili kilka godzin tematowi nadużyć seksualnych w Kościele. Zatwierdzili zmianę „Instrukcji w sprawie postępowania biskupów i wyższych przełożonych w dochodzeniu wstępnym dotyczącym niektórych przestępstw przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu na terytorium kraju”, włączając do niej nowe przepisy wydane przez Stolicę Apostolską.

Reklama

Podczas sesji plenarnej biskupi dyskutowali nad wspólnymi kwestiami ekonomicznymi związanymi z rozliczeniami majątkowymi i zarządzaniem organizacjami podlegającymi jurysdykcji Czeskiej Konferencji Biskupiej. Zapoznali się także z głównymi punktami dokumentu „Biskup a jedność chrześcijan. Vademecum ekumeniczne”. Omówiono program i udział w Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, wizytę papieską na Słowacji oraz Narodową Pielgrzymkę św. Ludmiły, która 18 września zakończy Rok św. Ludmiły. Głównym celebransem Mszy św. w Tetinie będzie arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn OP.

Czescy biskupi przyjęli także komunikat przed planowanymi na październik wyborami parlamentarnymi. Jego treść zostanie ogłoszona w późniejszym terminie.

2021-07-07 19:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czechy: w niedzielę modlitwa w pierwszą rocznicę tragedii w kopalni

[ TEMATY ]

Czechy

kopalnia

wikipedia.org

1 grudnia w kościele św. Marii Magdaleny w czeskiej Stonawie na Zaolziu odprawiona zostanie Msza św. za zmarłych tragicznie górników. Rok temu, 20 grudnia 2018 r., w wyniku wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego ČSM – Sever koło Karwiny zginęło 13 górników, w tym 12 Polaków – mieszkańców Śląska, a także województw: wielkopolskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego.

W uroczystościach kościelnych związanych z 1. rocznicą tragicznej śmierci górników z kopalni CSM w Stonawie udział wezmą rodziny ofiar, dyrekcje kopalń i spółek oraz Holdingu OKD, górnicy, krewni, koledzy ofiar i znajomi zmarłych górników. Swoje uczestnictwo potwierdziła m.in. konsul generalny RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa 102. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy

2022-01-20 20:51

[ TEMATY ]

rocznica

niepodległość

Bydgoszcz

Wikipedia

Widok na miasto

Widok na miasto

„Dziękujemy Bogu za najważniejsze dla naszego miasta wydarzenie XX wieku, czyli za odzyskanie wolności i niepodległości” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk.

Przedstawiciele władz różnych szczebli, służb mundurowych oraz mieszkańcy miasta modlili się w 102. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy. – Powrotu do Polski, do granic geograficznych – mówił ordynariusz, dziękując włodarzom miasta – dawnym i obecnym – za to, że na mapie Bydgoszczy istnieje ulica 20 Stycznia 1920 roku. – Ktoś mógłby powiedzieć ulica, jak ulica, ale coś ta nazwa przypomina, do czegoś nawiązuje, ku czemuś się zwraca. Ulica ta, tnie się ostrym rysem między secesyjnymi kamienicami, ulica jakby podrzędna, a jednak równoległa do nadrzędnej arterii, czyli ulica spolegliwa, jednak nie całkiem niema, na pewno nie krzykliwa, ale oficjalna, i to nazwą, jak i pisownią – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję