Reklama

Wrocław

300 lat Wydziału Teologicznego we Wrocławiu

Niedziela Ogólnopolska 40/2002

Grzegorz Gałązka

Kard. Henryk Gulbinowicz ­ metropolita wrocławski

Kard. Henryk Gulbinowicz ­ metropolita wrocławski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości jubileuszowe

Kilka lat temu obchodzono w Krakowie jubileusz 600-lecia Wydziału Teologicznego - najstarszego Wydziału Teologicznego w Polsce. Uroczystości jubileuszowe odbyły się zarówno na Uniwersytecie Jagiellońskim, jak i w Papieskiej Akademii Teologicznej. W 2002 r. teologia akademicka święci swój jubileusz wraz z Uniwersytetem Wrocławskim w stolicy Dolnego Śląska. Właśnie w tymże roku mija trzechsetna rocznica założenia Akademii Leopoldyńskiej (1702 r.), która w swojej strukturze miała dwa wydziały: teologiczny i filozoficzny. Spadkobiercą Wydziału Teologicznego jest fungujący od 1968 r. Papieski Wydział Teologiczny. Obecnie jest to drugi co do wieku Wydział Teologiczny w naszym kraju.
Uroczystości jubileuszowe zostały rozłożone na dwa okresy: wiosenny i jesienny. W terminie wiosennym odbyły się następujące imprezy naukowe i artystyczne: trzy edycje "Wieczorów Tumskich", sesja naukowa pt: Kształcenie teologiczne na Śląsku - 300-lecie Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz uroczystość nadania doktoratów honoris causa Janowi Kmicie i ks. Janowi Kowalskiemu.
W programie jesiennym zapisane są centralne obchody jubileuszu 300-lecia Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wstępem do tych obchodów był V Dol-
nośląski Festiwal Nauki (18-21 września 2002 r.), w ramach którego odbył się Jubileuszowy Zjazd Absolwentów PWT we Wrocławiu (21 września 2002 r.) oraz miała miejsce czwarta edycja "Wieczorów Tumskich".
Na centralne obchody jubileuszowe złożą się: inauguracja roku akademickiego 2002/2003 (8 października 2002 r.), z udziałem kard. Zenona Grocholewskiego - prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. W czasie akademii inauguracyjnej doktorat honoris causa PWT we Wrocławiu otrzyma prof. Herbert Schambeck - europejskiej sławy uczony z Austrii, doktor honorowy kilku uniwersytetów. Tego samego dnia wieczorem nastąpi poświęcenie Domu Jana Pawła II, którego dokona kard. Angelo Sodano - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. 9 października o godz. 10.00 w katedrze wrocławskiej z udziałem Episkopatu Polski odbędzie się uroczystość nadania doktoratu honoris causa PWT we Wrocławiu kard. Angelo Sodano. Wieczorem tego dnia w katedrze wrocławskiej Ksiądz Kardynał przewodniczyć będzie dziękczynnej Eucharystii, w czasie której okolicznościową homilię wygłosi bp Stanisław Wielgus - przewodniczący Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. W ramach uroczystości jubileuszowych odbędzie się 219. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski (9-10 października 2002 r.).

Historia Wydziału

Wydział Teologiczny rozpoczął swą działalność we Wrocławiu w 1702 r. w ramach jezuickiej Akademii Leopoldyńskiej. Funkcjonował w niej do 1811 r., tj. do chwili połączenia tejże Akademii z Uniwersytetem "Viadriną" we Frankfurcie nad Odrą. Od tegoż roku istniał na Uniwersytecie Wrocławskim jako Wydział Teologii Katolickiej aż do 1945 r., obok Wydziału Teologii Ewangelickiej.
Po II wojnie światowej władze kościelne podjęły starania o wznowienie działalności Wydziału Teologicznego na odrodzonym w nowej rzeczywistości Uniwersytecie Wrocławskim. Starania te z przyczyn ideologicznych nie powiodły się.
Administratorowi apostolskiemu, ks. dr. Karolowi Milikowi, udało się jedynie wznowić działalność Wyższego Seminarium Duchownego (8 października 1947 r.) we Wrocławiu z własnym studium teologii dla kandydatów do kapłaństwa. Jednakże władze kościelne nie zrezygnowały ze starań o wydział teologiczny. Gdy dialog z władzami świeckimi - zarówno ministerialnymi, jak i uniwersyteckimi - został zahamowany, władze kościelne podjęły starania o teologię akademicką w Kongregacji ds. Seminariów Duchownych i Uniwersytetów. Starania te poczynił abp Bolesław Kominek, którego wspierał w tym dziele wrocławski biskup pomocniczy Paweł Latusek - rektor Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu w latach 1958-70. W wyniku tych zabiegów Kongregacja ds. Seminariów Duchownych i Uniwersytetów w 1964 r. wyraziła zgodę na utworzenie w Arcybiskupim Seminarium Duchownym we Wrocławiu - Akademickiego Studium Teologicznego z prawem nadawania stopnia bakalaureatu i licencjatu z teologii. 22 lutego 1968 r. ta sama Kongregacja uznała Akademickie Studium Teologiczne we Wrocławiu za kontynuację Wydziału Teologicznego, który do 1945 r. istniał i działał w obrębie Celeberrimae Universitatis Wratislaviensis. 13 listopada 1972 r. Kongregacja watykańska wystosowała dekret, zezwalający Wydziałowi Teologicznemu we Wrocławiu na nadawanie stopnia doktora świętej teologii. 2 czerwca 1974 r. Stolica Apostolska uczyniła kolejny gest wobec reaktywowanego fakultetu, obdarzając go mianem "Papieskiego Fakultetu Teologicznego". Odtąd pełna jego nazwa w wersji łacińskiej brzmi: Pontificia Facultas Theologica Wratislaviensis.
Pierwsze lata funkcjonowania Wydziału Teologicznego poza Uniwersytetem były okresem budowania struktur uczelni. Fakultet był zmuszony korzystać z pomocy pracowników naukowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Papieskiego Wydziału Teologicznego, a od roku 1981 - Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1971 r. Wydział zaczął przeprowadzać egzaminy magisterskie i licencjackie. 16 czerwca 1976 r. odbyła się na Wydziale pierwsza publiczna obrona rozprawy doktorskiej. W 1977 r., za wyraźną sugestią Stolicy Apostolskiej, wprowadzono na Wydziale stacjonarne studia teologii dla świeckich, z odrębnymi od alumnów wykładami. W następnych latach Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu umacniał nadal swoją pozycję w gronie papieskich wydziałów teologicznych w Polsce. Nad właściwym jego rozwojem czuwał ks. rektor Józef Majka, który pozostawał w bliskim kontakcie z kard. Karolem Wojtyłą i współpracował z nim w ramach Komisji Episkopatu ds. Nauki Katolickiej, a potem Rady Naukowej Episkopatu Polski. W tym czasie Wydział nawiązał współpracę naukową z wyższymi seminariami duchownymi, funkcjonującymi w Polsce południowo-zachodniej. W 1981 r. rzymska Kongregacja pro Institutione Catholica zatwierdziła umowę o współpracy między Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu a Wyższym Seminarium Diecezji Opolskiej w Nysie. Była ona kilkakrotnie przedłużana i trwała formalnie do 1994 r., tj. do chwili powstania w Opolu Uniwersytetu z Wydziałem Teologicznym. Podobną umowę o współpracy naukowej (nexus scientificus) zawarł Papieski Wydział Teologiczny z Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Gorzowskiej w Gościkowie-Paradyżu (1989 r.), z Wyższym Seminarium Księży Salwatorianów w Bagnie (1989 r.) oraz z Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Franciszkanów w Kłodzku (1989 r.). Od 1989 r. w strukturę Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu wchodziła także filia w Gorzowie Wielkopolskim, w której kształciła się młodzież świecka. Po wyborze metropolity krakowskiego - kard. Karola Wojtyły na papieża i po powstaniu "Solidarności" Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu zyskał osobowość prawną, chociaż nie zawsze honorowano w instytucjach państwowych stopnie naukowe, które nadawał.
Dalsza stabilizacja Wydziału i przybieranie szat akademickich miało miejsce pod koniec lat osiemdziesiątych. Owa promocja uczelni była wynikiem zmian społeczno-politycznych, jakie zaszły w tym czasie w naszym kraju i krajach ościennych. W czerwcu 1990 r. Wydział przeprowadził pierwszy przewód habilitacyjny.
Od 30 września 1990 r. na mocy zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego nauk teologicznych.
Kolejnym ważnym dokumentem uzyskanym w tym czasie była Decyzja Ministra Edukacji Narodowej z 16 lutego 2000 r., stwierdzająca spełnianie przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu warunków do prowadzenia studiów magisterskich na kierunku "teologia", oraz Obwieszczenie - w Monitorze Polskim nr 11/2000 r., w którym stwierdza się, że Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu ma prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk teologicznych i doktora habilitowanego nauk teologicznych.
Papieski Fakultet Teologiczny we Wrocławiu został włączony w międzynarodowe uczelniane struktury organizacyjne. Został przyjęty do międzynarodowej organizacji zwanej COCTI (Conference of Catholic Theological Institutions), zrzeszającej ponad 100 członków z ponad 30 krajów świata. Także na terenie kraju umocnił swoją pozycję. Wyrazem tego było przyjęcie Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu 6 czerwca 2001 r. w poczet uczelni akademickich zrzeszonych w KRASP (Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich) oraz uzyskanie "Certyfikatu Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich" w uznaniu wysokiej jakości kształcenia.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat strona kościelna ponowiła starania o powrót Wydziału Teologicznego w strukturę Uniwersytetu Wrocławskiego. Jak dotąd, zamiar ten nie został zrealizowany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

„Przysięga Ireny”. Zmieniaj świat swoją odwagą!

2024-04-19 08:14

[ TEMATY ]

film

Mat.prasowy

To prawdziwa historia oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Premiera w polskich i amerykańskich kinach już 19 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję