Reklama

Kościół

Kardynał Wyszyński zawsze był wewnętrznie wolny

Pomimo zewnętrznych opresji kard. Wyszyński przez całe życie zachowywał wewnętrzną wolność - powiedział dziś w Warszawie prof. Paweł Skibiński. Dodał, że wewnętrzna wolność Prymasa była wyrazem jego głębi duchowej i świętości.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Archiwum

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński

Prof. Skibiński podkreślał, że Prymas Polski był krytycznie nastawiony do Polaków, ale jednocześnie kochający i to nadawało temu krytycyzmowi specyficzny sens.

“Uderzająca jest głębia perspektywy, wynikająca z życia nadprzyrodzonego, co dawało mu ogromny rozmach i odwagę w przedsięwzięciach duszpasterskich, takich jak Wielka Nowenna, Milenium Chrztu Polski, Społeczna Krucjata Miłości, peregrynacja Obrazu Jasnogórskiego itd. - mówił historyk UW. Jak zauważył, na takie programu nie zdobywali się hierarchowie w innych krajach, którzy mieli o wiele dogodniejsze warunki społeczno-polityczne.

Reklama

Zdaniem prof. Skibińskiego, kard. Wyszyński był opiekunem polskiej wolności rozumianej jako podmiotowość Polaków - nie tylko katolików, ale całej wspólnoty. Chodziło m.in. o odbudowę moralną po tragicznym wstrząsie jakim była II wojna światowa oraz ochronę podmiotowości wobec Moskwy.

Podziel się cytatem

Prymas pozostawił szereg myśli zawierających program polskiej wolności - mówił prof. Skibiński, wskazując m.in. na kazania wygłoszone w latach 70. w kościele św. Krzyża w Warszawie, a w których Kardynał mówił o prawach jednostki, rodziny i narodu. Co jednak istotne myślał w kategoriach nie tylko służby Kościołowi w Polsce.

“Kardynał Wyszyński jest opiekunem wolności nie tylko poprzez to, co mówił i jak działał ale i przez to, jak żył” - podsumował prof. Skibiński.

Reklama

O tym, dlaczego kard. Stefan Wyszyński został uznany za człowieka świętego mówił ks. prof. Ryszard Czekalski. Zdaniem rektora UKSW dwoma głównymi wymiarami świętości Prymasa były modlitwa i praca.

Prelegent zwrócił uwagę na przekonanie Kardynała, że tylko święci kapłani mogą wpływać na duchową odnowę Kościoła, rodziny i narodu.

Zaznaczył, że fundamentalnym aktem życia duchowego jest modlitwa, a jej jakość staje się też wyznacznikiem świętości. Świadkowie życia Prymasa potwierdzają, że był on człowiekiem głębokiej modlitwy, zaś szczególnym rysem jego duchowości była maryjność.

“Kardynał Wyszyński wpisuje się w krąg wielkich czcicieli Maryi przez swoje głębokie Jej zawierzenie i uczenie się od Niej pokornej służby Bogu i człowiekowi” - powiedział ks. prof. Czekalski dodając, że Prymas wszystko postawił na Maryję i przez nią zmierzał do Chrystusa.

Drugim obok modlitwy wymiarem świętości Prymasa była praca - wskazywał rektor KUL. - Był wyjątkowo pracowity i stawiał sobie wyjątkowo duże wymagania. Pracę traktował jako ścieżkę rozwoju osobowego oraz jego uświęcenia. Widział zresztą potrzebę łączenia modlitwy i pracy, aby pozwalały zachować człowiekowi równowagę duchową -zaznaczył ks. prof. Czekalski.

Podziel się cytatem

“Stefan Wyszyński zostanie błogosławionym nie dlatego, że był Prymasem Polski ale dlatego, że był człowiekiem, który w heroiczny sposób praktykował cnoty wiary, nadziei i miłości - w odniesieniu do Boga i człowieka” - podsumował rektor KUL.

2021-06-23 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapracować na świętość

Praca kojarzy nam się z trudem i codziennymi obowiązkami. Zapominamy o tym, że jest ona drogą prowadzącą do Boga i odpowiedzią na wezwanie miłości.

Fakt, jak ważna jest praca w życiu człowieka, skłania do dotarcia do jej głębi. Warto odszukać wzory oraz motywy, którymi ma się kierować człowiek w swoim działaniu. Wzór pracy, która należy do istoty powołania człowieka, odnajduje on w Bogu Ojcu i Jezusie. Czy możemy mówić o pracy Boga? Prymas Wyszyński wskazywał, że jest to jak najbardziej zasadne. Wskazuje na to Jego wszelkie działanie wobec świata. Są w nim sensowność i harmonia, które prowadzą do przemienienia początkowego chaosu.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję