Reklama

Wiara

W polonijnych parafiach w Europie ruszyła inicjatywa Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji

W polonijnych parafiach w Europie ruszyła inicjatywa Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji. Jest to odpowiedź na rosnącą laicyzację oraz wyraz troski o kondycję małżeństw - powiedział PAP przewodniczący Zespołu Inicjatyw Duszpasterskich Polonijnej Rady Rodziny oblat o. Damian Kopytto z Belgii.

Rada ds. Rodziny przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesławie Lechowiczu zainaugurowała w polonijnych parafiach Europy Dzień Modlitw za polskie rodziny na emigracji. Będzie on odbywał się w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

"W związku z rozpoczętym z inicjatywy papieża Franciszka 19 marca Rokiem Rodziny poświęconym głębszej refleksji nad adhortacją apostolską "Amoris laetitia" oraz ogłoszonym 8 grudnia ub.r. Rokiem Świętego Józefa postanowiliśmy podjąć systematyczną modlitwę za polskie rodziny na emigracji. Będzie ona się odbywała w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. W maju wzięli w niej udział małżonkowie z parafii w Belgii, Norwegii, Niemczech, Francji i Włoch oraz wielu innych krajów Europy" - powiedział o. Kopytto.

Reklama

Wspomniał, że jedna z par w Brukselki wyraziła radość, że może modlić się za małżeństwa w Kopenhadze, Budapeszcie, Pradze, czy Rzymie, z kolei w tamtych miejscach inni modlą się w ich intencji.

Jego zdaniem sytuacja polskich rodzin żyjących na emigracji często jest trudna. "Zasadniczo Polacy nie mają problemów z aklimatyzacją w danym kraju. Mimo to życie w obcej kulturze oraz bieg za pieniędzmi w znaczący sposób wpływa na życie rodzinne" - powiedział koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Belgii.

Dużym wyzwaniem na emigracji jest wierność małżeńska oraz wychowanie dzieci. "Ludzie żyją w kulturze laickiej, gdzie nie ma odniesienia do wartości chrześcijańskich, Bożych przykazań, gdzie dominuje konsumpcjonizm, materializm i pęd do sukcesu. Brakuje także czasu na budowanie wzajemnych relacji między członkami rodziny, czy przekazywanie dzieciom rodzimej tradycji. To często rodzi napięcia, kryzysy, z którymi ludzie sami sobie nie potrafią poradzić" - powiedział o. Kopytto.

Reklama

Wspomniał, że powszechna laicyzacja wpływa na spadek liczby małżeństw. "Coraz mniej par zawiera związek sakramentalny. Wybierają życie na kontrakcie cywilnym albo w ogóle często nie legalizują związku i po jakimś czasie się rozchodzą" - zwrócił uwagę zakonnik.

"My chcemy promować kulturę chrześcijańską i trwałe małżeństwo mężczyzny i kobiety, dlatego zwracamy się z modlitwę do Boga" - zaznaczył. Wspomniał, że przy ośrodkach polonijnych istnieją także zespoły, które zajmują się formacją osób przygotowujących się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego poprzez kursy i warsztaty dla narzeczonych. Działają także poradnie rodzinne i psychologiczne.

Pytany o możliwości działań duszpasterstw polonijnych w czasie pandemii zakonnik powiedział, że był to bardzo trudny czas. W Norwegii w mszach św. i nabożeństwa może uczestniczyć 8 osób, zaś w Belgii od grudnia ub.r. w dalszym ciągu jest limit 15 osób i ma to potrwać do 9 czerwca.

W Brukseli i poza miastem znajduje się 6 świątyń. "Przed pandemią w liturgiach regularnie uczestniczyło w każdy weekend około 4 tysięcy osób. Wraz z wprowadzeniem ograniczeń musieliśmy uruchomić specjalną platformę do rezerwacji miejsc prosząc, by Polacy zgłaszali się na jedną mszę św. niedzielną w miesiącu" - zauważył o. Kopytto.

Od połowy maja w mszach św. w Belgii może uczestniczyć 50 osób stojących na zewnątrz. "Bruksela jest miastem stosunkowo mocno zabudowanym. Nie wszędzie mamy więc taką możliwość, żeby gdzieś w ogrodzie odprawić liturgię. Czekamy zatem na złagodzenie obostrzeń. Zgodnie z zapowiedziami od 9 czerwca w publicznych celebracjach liturgicznych wewnątrz kościołów będzie mogło uczestniczyć 100 osób. Liczmy, że to pozwoli na wznowienie zaległych pierwszych komunii św., bierzmowania, spotkań grup parafialnych" - zapowiedział.

W jego ocenie, "restrykcje nałożone na związki wyznaniowe w Belgii były bardzo rygorystyczne w porównaniu z innymi krajami Europy, czy świata". "Od wielu miesięcy nawet wielometrażowe sklepy są otwarte, natomiast w kościołach wciąż są limity" - powiedział o. Kopytto. Jako przykład wskazał Narodową Bazylikę Najświętszego Serca w Brukseli, która dysponuje 2 tys. miejsc siedzących mogła przyjąć tylko 15 osób.

W związku z inicjatywą Dnia Modlitw za polskie rodziny na emigracji Zespół Inicjatyw Duszpasterskich Polonijnej Rady Rodziny przygotował dla wszystkich materiały i modlitwy do animacji mszy św. Małżonkowie brali czynny udział w liturgii poprzez odczytanie komentarzy, czytań i modlitw.

Przedstawiciele PMK i ośrodków duszpasterstwa polskojęzycznego w krajach europejskich wchodzą w skład powołanej w 1992 r. Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej (PRDEZ). Obrady tego gremium mają miejsce raz do roku i koncentrują się na aktualnych wyzwaniach duszpasterskich.

Polonijna Rada Rodziny powstała przy Delegacie KEP bp Wiesławie Lechowiczu powstała w 2020 r. po Kongresie Rodzin Polonijnych w Paryżu, w którym wzięło udział 180 Polaków mieszkających na emigracji. Zrzesza ona przedstawicieli duszpasterstwa małżeństw i rodzin z krajów europejskich. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2021-06-02 09:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mieszkańcy Warszawy modlili się w intencji zmarłych bezdomnych

[ TEMATY ]

modlitwa

Archiwum Straży Miejskiej

Z inicjatywy Wspólnoty Sant'Egidio, w warszawskim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie odprawiona została doroczna Msza św. w intencji zmarłych bezdomnych. We wspólnej modlitwie wzięli udział podopieczni i przyjaciele wspólnoty oraz mieszkańcy Warszawy.

- Bóg nie chce ofiary ludzi, którzy cierpią ze względu na nasze grzech, na nasze niezrozumienie i znajdują się w tragicznych, dramatycznych okolicznościach życia, które nie raz uwłaczają ludzkiej godności. Jest to zaproszenie do nas wszystkich, abyśmy umieli górę ludzkiego cierpienia, górę ludzkiej ofiary zamienić na górę miłości. To jest coś wielkiego, to jest nasza misja, którą każdy z nas, jako chrześcijanin powinien wypełniać na swój możliwy sposób - mówił w homilii o. Konrad Keler SVD, nawiązując do biblijnego czytania o ofierze Abrahama na Górze Moria. Werbista, który koncelebrował Mszę św. wspólnie z proboszczem warszawskiej parafii, ks. Mirosławem Kreczmańskim, dziękował wspólnocie Sant'Egidio za troskę o najbardziej potrzebujących i zachęcał do podejmowania działań, które mogą pomoc im dostrzec w świecie oblicze miłującego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję