Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wcześniej Dni Kolbiańskie . Teraz konferencja. Wkrótce Franciszkańskie

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia w czerwcu odbędzie się drugi weekend Franciszkańskich Dni Skupienia (FDS) z udziałem osobistym uczestników. Dziś (25.05) ma tam miejsce konferencja pt. „Wychowanie w trosce o wartości. Święty Maksymilian patronem trudnych wyborów”. Wcześniej odbyły się tam XIX Dni Kolbiańskie, które były transmitowane drogą internetową.

[ TEMATY ]

Dni Kolbiańskie

dni skupienia

św. Maksymilian

o. Kolbe

Centrum św. Maksymiliana

Franciszkańskie Dni Skupienia zaplanowano na 25-27 czerwca br. pod hasłem: „Sąd ostateczny tuż, tuż… bać się czy cieszyć”.

Te spotkania są okazją do pogłębienia relacji z Bogiem i życia Nim w codzienności. Szczególnie kierujemy je do studentów, małżonków i innych osób poszukujących głębszej relacji z Bogiem oraz sensu i ładu w swoim życiu – mówi o. Arkadiusz Bąk OFMConv, zaznaczając, że św. Maksymilian M. Kolbe, którego 80. rocznicę męczeńskiej śmierci obchodzimy w tym roku, oddał swoje życie za ojca rodziny. Dlatego też na FDS, w oparciu o Słowo Boże, będą chcieli dostrzec wartość rodziny i podkreślać powołanie do małżeństwa, które współcześnie wymaga rehabilitacji. Będzie to też okazja do zapoznania się z Rycerstwem Niepokalanej i zawierzenia swojego życia Matce Bożej.

Reklama

Koszt z noclegami i wyżywieniem – 220 zł. Każdy uczestnik mieszka w pokoju jednoosobowym, z wyjątkiem małżeństw, które mieszkają razem.

Informacje i zgłoszenia do 20 czerwca: o. Arkadiusz Bąk, miharmeze@gmail.com, 608 191 158.

Dziś (25.05) w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach ma miejsce konferencja pt. „Wychowanie w trosce o wartości. Święty Maksymilian patronem trudnych wyborów”. Nagrania z transmisji dostępne na kanale YouTube.

Reklama

Wcześniej Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego i Franciszkanie z Harmęż zorganizowali doroczne Dni Kolbiańskie. 29 spotkanie przygotowali w formie transmisji internetowej z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Kolbe, Wyszyński, Wojtyła – Patroni naszych trudnych czasów”. Jednym z gości był ks. Mariusz Frukacz – redaktor „Niedzieli” w Częstochowie, który mówił o tym, że teraz kolej na nas być chrześcijaninem we współczesnym świecie.

Być chrześcijaninem dziś, to być świadkiem tego, że spotkałem Chrystusa. To nie jest tylko kwestia jakiejś doskonałości etycznej czy wielkiej idei. Po prostu spotkanie z osobą Jezusa Chrystusa. Może dlatego zachwycają nas święci, że ich życie jest świadectwem spotkania z osobą Chrystusa. Nawiązując do imienia o. Maksymiliana powiem, że dziś trzeba być chrześcijaninem na maksa. O. Kolbe żył na maksa – podkreślił ks. M. Frukacz. Zaznaczył, że chrześcijanin musi dziś żyć Ewangelią i promować nową ewangelizację. Ważna jest też obecność chrześcijanina w świecie cyfrowym, wykorzystanie najnowocześniejszych środków masowego przekazu. – Chrześcijanin dzisiaj musi być wiarygodnym i skutecznym świadkiem. Być wiernym Chrystusowi. Ważny jest aspekt naśladowania Maryi. Kult maryjny jest potrzebny naszym czasom – dodał.

Konferencję głosił również o. Piotr Bielenin z Krakowa, który mówił o duchowości św. Maksymiliana w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II i sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego. Zauważył, że śmierć o. Kolbego stanowi przejmującą wymowę w naszej epoce. Za prymasem Wyszyńskim przypomniał, że jest on wielkim czcicielem Bogarodzicy, od której czerpał ducha służby i ofiary, i wiernym naśladowcą Chrystusa, oddając dobrowolnie swoje życie za współwięźnia w bunkrze głodowym.

Prof. UŚ, dr hab. Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zauważył, że o. Kolbe, św. Jan Paweł II i kard. Wyszyński są polskimi personalistami trudnych czasów i wskazał na ich personalizm na trudne czasy.

Natomiast dr Monika Waluś zwróciła uwagę na Niepokalaną jako wspólny mianownik ich duchowości.

W Dniach Kolbiańskich uczestniczył również aktor z Warszawy Adam Woronicz, który podzielił się wspomnieniami z gry w filmie „Dwie korony”.

Spotkanie zakończyła Msza św. celebrowana przez franciszkanina o. Arkadiusza Bąka.

Wydarzenie objęli patronatem – biskup Roman Pindel i Katedra Kolbiańska Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury Seraphicum w Rzymie.

2021-05-25 15:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Maksymilian w centrum uwagi

Niedziela bielsko-żywiecka 12/2017, str. 7

[ TEMATY ]

Olimpiada

Dni Kolbiańskie

Centrum św. Maksymiliana w Harmężach

Uczestnicy olimpiady o św. Maksymilianie

Uczestnicy olimpiady o św. Maksymilianie

Olimpiada, przedstawienie, Dni Kolbiańskie – to bieżące inicjatywy, jakie realizowane są w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach z myślą o Świętym

W czwartek 2 marca w Harmężach po raz pierwszy odbył się etap diecezjalny XI Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Jak podkreślił odpowiedzialny za olimpiadę w diecezji o. Arkadiusz Bąk OFMConv, celem olimpiady jest m.in. przybliżanie dzieciom i młodzieży postaci św. Maksymiliana. – Z etapu szkolnego do etapu diecezjalnego przeszło 10 osób, przyjechało do nas 6. Do finałów zakwalifikowały się: Aleksandra Saferna z Gimnazjum nr 1 w Andrychowie oraz Anna Miękińska i Emilia Tarnawa – obie z Gimnazjum nr 2 w Żywcu, a także Florentyna Matejko z ZS nr 1 w Oświęcimiu i Jakub Klyta z ZS nr 2 w Oświęcimiu. Finał odbędzie się w Siedlcach 29 marca br. dla szkół gimnazjalnych i 30 marca br. dla ponadgimnazjalnych – informuje o. Bąk. Olimpiadę organizuje Klasztor Franciszkanów w Siedlcach, UKSW w Warszawie oraz trzy prowincje Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję