Reklama

Wiadomości

Głos europosła na kongresie "Jeden z nas"

[ TEMATY ]

Jeden z nas

Dominik Różański

Konrad Szymański - polityk, prawnik, publicysta, od 2004 r. poseł do Parlamentu Europejskiego

Konrad Szymański - polityk, prawnik, publicysta, od 2004 r. poseł do Parlamentu Europejskiego

"Sukces inicjatywy jest zmartwieniem dla tych wszystkich, którzy dziś korzystają z nieszczelności europejskiego budżetu, by finansować działania niezgodne z traktami europejskimi. Promocja, a czasem nawet finanowanie samej aborcji ze środków UE jest takim właśnie działaniem" - mówił dziś w Łagiewnikach poseł PiS do PE Konrad Szymański.

W Łagiewnikach rozpoczął się kongres europejskich ruchów pro-life skupionych wokół inicjatywy "Jeden z nas", której celem jest ograniczenie finansowania aborcji i badań naukowych na komórkach macierzystych pochodzenia embrionalnego. "Jeden z nas" jest jedną z trzech pierwszych sfinalizowanych inicjatyw obywatelskich powstałych na bazie prawnych możliwości traktatu lizbońskiego, które przewidują możliwość zgłoszenia obywatelskiej inicjatywy legislacyjnej w Unii Europejskiej. Pod incjatywą podpisało się 1 mln 900 tysięcy Europejczyków. To jak do tej pory największa liczba podpisów pod taką inicjatywą.

Delegatów z 20 krajów UE powitał Jakub Bałtroszewicz, członek komitetu wykonawczego inicjatywy. Aspekty prawno-administracyjne zbliżającego się wysłuchania publicznego w Komisji Europejskiej przedstawili Gregor Puppinck i Ana del Pino. Otwierające wystąpienia polityczne przedstawili posłowie do Parlamentu Europejskiego - Jaime Mayor Oreja z Hiszpanii i Konrad Szymański z Polski.

Reklama

Poniżej przedstawiamy pełną treść wystąpienia Konrada Szymańskiego:

Inicjatywa "Jeden z nas" pokazuje, że chrześcijanie w Europie należą do najaktywniejszych części europejskiego życia społecznego. Bez względu na dalsze losy tej inicjatywy, to już dziś jest sukces. Wszyscy dziś w Europie wiedzą, że mamy oczekiwania wobec procesu integracji, że ten proces obserwujemy.

Sukces inicjatywy jest zmartwieniem dla tych wszystkich, którzy dziś korzystają z nieszczelności europejskiego budżetu, by finansować działania niezgodne z traktami europejskimi. Promocja, a czasem nawet finanowanie samej aborcji ze środków UE, jest takim właśnie działaniem.

Reklama

Ten spór trwa wiele lat. Od lat składamy przecież poprawki do budżetu unijnego, których sens jest taki sam, jak propozycje zawarte w inicjatywie obywatelskiej. Mamy dziesiątki, jeśli nie setki interpelacji, w których zwracaliśmy uwagę na nadużycia w tych obszarach. Mamy tym samym doświadczenie, które zapewne powtórzy się przy okazji sporu o inicjatywę obywatelską.

Po pierwsze, usłyszymy, że przecież UE nie ma kompetencji w zakresie aborcji, więc inicjatywa jest bezprzedmiotowa. Nie ma powodu nad nią procedować. Odpowiedź jest oczywista. Ta inicjatywa nie zamierza wpływać na regulacje państw członkowskich w zakresie obrony życia u jego początków. Ta inicjatywa ma na celu umocnienie gwarancji dla państw członkowskich w zakresie kształtowania tego prawa tak, abyśmy wykluczyli nawet pośrednie omijanie tego prawa przez Brukselę.

Po drugie, usłyszymy, że Komisja Europejska nigdy nie wydaje pieniędzy na promocję aborcji. Skoro tak, to tym bardziej trzeba poprzeć tę inicjatywę. Jeśli brać serio te zapewnienia, to ta inicjatywa nic nie zmieni. Jedynie wzmocni gwarancje dla zasad, co do których podobno panuje zgoda.

Jest i trzeci aspekt. UE, przywołując zyski terapeutyczne i badawcze, nie ukrywa, że chce finansować badania z wykorzystaniem macierzystych komórek embrionalnych. Dyskusja o zasadności tych badań nigdy się nie skończy. Ale UE sama wypracowała zasadę zapobiegliwości, ostrożności (precautionary principle) w swoim prawie ochrony środowiska. Kiedy mowa np. o wykorzystaniu zasobów naturalnych, często słyszymy, że zyski ekonomiczne nie usprawiedliwiają zgody na takie działania; że musimy mieć pewność, że dane działania nie przyniosią nawet nieznannych dziś szkód dla środowiska. Czyż tym bardziej zasada ostrożności nie powinna wstrzymać badań nad komórkami macierzystymi pochodzenia embrionalnego do czasu, kiedy wykluczymy nawet najmniejszą wątpliwość co do kosztów etycznych tych badań?

Jest i szerszy aspekt tej inicjatywy. Szczególnie w Brukseli trzeba zwracać uwagę na to, że stawką w tej sprawie jest sama wiarygodność procesu integracji. Ta wiarygodność dziś przeżywa ciężkie chwile. Z wielu różnych powodów wiele różnych grup społecznych odwraca się od procesu integracji plecami. Każdy polityk unijny, zanim podejmie lekkomyślną decyzję o zlekceważeniu tej ważnej legislacyjnej inicjatywy europejskiej, powinien pamiętać, że wysyła bardzo zniechęcający do Europy sygnał wobec milionów ludzi".

Na kongresie obecny był również bp Jan Wątroba z Rzeszowa,który podkreślił, że inicjatywa "Jeden z nas" pokazała potencjał obrońców życia w Europie. - Ta inicjatywa ukazuje światu prawdę, że obrońców życia w świecie jest więcej niż jego przeciwników - mówił bp Wątroba.

2013-11-15 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biurokraci unijni ignorują głos 2 milionów obywateli

Niedziela Ogólnopolska 23/2014, str. 4

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Jeden z nas

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH

To smutne wydarzenie w historii Unii Europejskiej. Unijni biurokraci z Komisji Europejskiej odczekali na ogłoszenie swej decyzji, aż odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego – zdawali sobie sprawę, że ich stronnicze i umotywowane ideologicznie posunięcie będzie świadectwem deficytu demokracji w zarządzaniu Unią oraz nieliczenia się z opinią milionów obywateli. Dlatego dopiero po wyborach podano do wiadomości, że Komisja odrzuciła obywatelską inicjatywę „Jeden z Nas”, pod którą podpisało się prawie 2 mln Europejczyków z 28 krajów UE

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: – Był Pan głównym promotorem petycji „Jeden z Nas”. Czy mógłby Pan przypomnieć, jaki był cel tej inicjatywy obywatelskiej?

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję