Reklama

Franciszek

Franciszek do młodych z Chemin Neuf: podążajcie drogami braterstwa i budujcie mosty

„Drodzy młodzi, zachęcam was, abyście nie bali się kroczyć drogami braterstwa i budować mosty między ludźmi, między narodami, w świecie, w którym wciąż wznosi się tak wiele murów z obawy przed innymi” - powiedział papież Franciszek spotkając się z 35 młodymi zaangażowanymi w politykę, członkami wspólnoty Chemin Neuf.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Chemin Neuf

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Założona w 2014 r. "wspólnota polityczna" w ramach ruchu Chemin Neuf zrzesza młodych ludzi w wieku od 18 do 33 lat, pochodzących z różnych krajów i kultur politycznych, ożywionych tym samym umiłowaniem dobra wspólnego i ubogich, którzy pragną poświęcić swoje życie służbie światu według "serca Boga". Wspólnota podkreśla, że ma wymiar ekumeniczny i duchowość, która jest „skrzyżowaniem życia odnowy charyzmatycznej i dziedzictwa św. Ignacego".

Reklama

Nawiązując do obecnej pandemii Franciszek zachęcił młodych, aby ich „zaangażowanie i entuzjazm w służbie innym, ukształtowane mocą Ewangelii Chrystusa przywróciły wielu ludziom, a zwłaszcza wielu młodym, smak życia i nadzieję na przyszłość". Zaznaczył, że poprzez ich inicjatywy, projekty i działania, czynią oni widzialnym „Kościół ubogi z ubogimi i dla ubogich, Kościół wychodzący, który jest blisko ludzi w sytuacjach cierpienia, niepewności, marginalizacji i wykluczenia".

Podziel się cytatem

Ojciec Święty przypomniał, że członkowie Chemin Neuf również stają przed „wyzwaniami, w których stawką jest zdrowie naszego wspólnego domu", poczynając od „nawrócenia ekologicznego, które uznaje wybitną godność każdej osoby, jej wartość, kreatywność i zdolność do poszukiwania i promowania dobra wspólnego".

Papież podkreślił, że pandemia uczy nas, „iż wszyscy jesteśmy na tej samej łodzi i że będziemy w stanie przezwyciężyć trudności tylko wtedy, gdy zgodzimy się pracować razem". Zaznaczył, że przyjazd młodych do Rzymu jest także spotkaniem, na którym będą mówili o migrantach i ich przyjmowaniu. Zachęcił, by trwali w swoich przekonaniach i w wierze, nigdy nie zapominając, „że Chrystus żyje, że wzywa was, byście odważnie za Nim szli”. „Obyście wytworzyli więzy przyjaźni, braterskiego dzielenia się, dla lepszego świata” – stwierdził Franciszek na zakończenie swego przemówienia.

2021-04-30 12:55

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do młodych: przekazujcie światu radość Ewangelii

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

Bożena Sztajner/Niedziela

Do trwania przy Maryi, która jest przykładem radości oraz źródłem inspiracji zachęca Franciszek młodych w intencji modlitewnej na styczeń. Dowiadujemy się o tym z papieskiego wideo promującego tę intencję.

Treść intencji nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży, jakie za dwa tygodnie odbędą się w Panamie. - Wy, ludzie młodzi, macie w Maryi przykład radości oraz źródło inspiracji. Skorzystaj ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie, aby kontemplować Chrystusa z Maryją – zachęca Ojciec Święty. - Niech każdy w swoim własnym języku odmawia różaniec w intencji pokoju. I poproś o siłę, aby marzyć i pracować na rzecz pokoju. Módlmy się za młodych, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej, aby naśladując przykład Maryi, odpowiedzieli na wezwanie Pana do przekazywania światu radości Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję