Reklama

Niedziela Kielecka

Majówka oficjalnie i raczej skromnie

Majówka oficjalnie i raczej skromnie

2021-04-27 21:49

TD

Z powodu pandemii – będzie skromniej.

2 maja – Święto Flagi. O godzinie 8.45 przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim wciągnięta zostanie uroczyście na maszt flaga państwowa, a następnie przedstawiciele władz, kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz zaproszeni goście wygłoszą przemówienia okolicznościowe. O godzinie 10 w Kościele Garnizonowym odprawiona będzie Msza św. za Ojczyznę, a o 11.15 złożone zostaną kwiaty przy pomniku przy ulicy Zagórskiej, poświęconym pamięci Powstania Listopadowego oraz rocznicy ustanowienia Barw Narodowych.

Reklama

– Wieszajmy flagi, nie wstydźmy się naszej polskości, barw narodowych i symboli, bo to jest nasza tożsamość i powinność w stosunku do dzieci i wnuków, aby uczyć ich pewnej wrażliwości i szacunku do tego, co jest najważniejsze – mówi wojewoda Zbigniew Koniusz.

Również tego dnia, o godzinie 12, przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach naczelnik delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita otworzy wystawę plenerową pt. "Powstania Śląskie 1919- 1921", która składa się z 15 paneli i dotyczy historii powstań śląskich. Wydarzenie łączy się z setną rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. Wystawę będzie można oglądać do 15 czerwca. Ekspozycja zostanie zaprezentowana również we wszystkich miastach wojewódzkich. Organizatorami są Delegatura IPN w Kielcach, oddział IPN w Katowicach i wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Święto Konstytucji 3 Maja rozpocznie Msza św. w bazylice katedralnej o godzinie 11. Po niej, o godzinie 12, odbędą się uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica w Parku Miejskim, gdzie zostaną złożone wiązanki i wygłoszone symboliczne wystąpienia okolicznościowe. Urząd Wojewódzki organizuje ponadto Grę Miejską pt. "Wiwat 3 Maja". Aby wziąć w niej udział, należy w dniach od 1 do 3 maja zalogować się dwukrotnie na stronie www.wiwat3maja.pl. Żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych zapewnią wojskową asystę honorową.

Oprac.AD

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: objawienia Matki Bożej z Guadalupe

2021-05-10 20:30

[ TEMATY ]

objawienia

Matka Boża z Guadalupe

#NiezbędnikMaryjny

Adobe Stock

W 1531 r., w dopiero co odkrytym przez Kolumba Nowym Świecie, miało miejsce pierwsze zatwierdzone przez Kościół objawienie Maryjne. Jego bohaterami byli Indianin Juan Diego – dziś święty – oraz „Matka Boga Prawdy”. Po ich spotkaniu pozostało świadectwo: obraz nie malowany ludzką ręką, zwany Autoportretem z Guadalupe.

NAJCZULSZY JĘZYK MATKI

CZYTAJ DALEJ

Ludzie wiary, faryzeusze i uczeni w Piśmie… czyli jak czytać Biblię po katolicku wg Benedykta XVI

2021-05-11 10:11

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Biblia

Grzegorz Gałązka

Jak czytać Biblię w prawdziwym duchu wiary katolickiej? Kto ma prawo zajmować się badaniem świętych tekstów? I jakie pokusy duchowe grożą nam przy lekturze Pisma Świętego?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z Biblią udziela jej wybitny teolog – papież Benedykt XVI. Przeczytaj fragment książki “Przymierze i komunia. Teologia biblijna papieża Benedykta XVI” prof. Scotta Hahna.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Matka Boża Dankowska- Znak zwycięstwa Polaków

2021-05-11 21:30

[ TEMATY ]

Maryja

Danków

#NiezbędnikMaryjny

Niedziela TV

Danków to urokliwa miejscowość położona nad Liswartą, prawie w środku Jury Częstochowsko-Wieluńskiej. Warto pamiętać że, Stary Danków odegrał w średniowieczu dużą rolę w życiu kościoła w naszej ojczyźnie. To tutaj odbyły się synody biskupów i zjazdy książąt dzielnicowych. Właśnie w Dankowie znajduje się niezwykły wizerunek Matki Bożej Dankowskiej.

Obraz zachował się mimo, że Danków w czasie potopu szwedzkiego musiał stawić czoło nieprzyjacielowi. Miejscowość ta stała się miejscem szczególnej czci Matki Najświętszej, odką w 1650 r. kasztelan Stanisław Warszycki wybudował kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, św. Stanisława Biskupa i św. Antoniego z Padwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję