Reklama

Kościół

Papież Franciszek przesłał telegram kondolencyjny po śmierci śp. abp Wojciecha Ziemby

"Jego Świątobliwość Franciszek powiadomiony o śmierci śp. arcybiskupa seniora archidiecezji warmińskiej Wojciecha Ziemby, łączy się w żałobie z Waszą Ekscelencją, rodziną Zmarłego, duchowieństwem i uczestnikami liturgii pogrzebowej (...) - napisał kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, w telegramie kondolencyjnym skierowanym do abp Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego po śmierci abp. Wojciecha Ziemby.

Publikujemy treść telegramu przesłanego przez kard. Pietro Parolina:

JEGO EKSCELENCJA KS ARCYBISKUP JÓZEF GÓRZYŃSKI METROPOLITA WARMIŃSKI

Reklama

OLSZTYN

JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚĆ FRANCISZEK POWIADOMIONY O ŚMIERCI ŚP. ARCYBISKUPA SENIORA ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ WOJCIECHA ZIEMBY, ŁĄCZY SIĘ W ŻAŁOBIE Z WASZĄ EKSCELENCJĄ, RODZINĄ ZMARŁEGO, DUCHOWIEŃSTWEM I UCZESTNIKAMI LITURGII POGRZEBOWEJ. WYRAŻA PRZEKONANIE, ŻE DO DOMU OJCA PO IWECZNĄ NAGRODE ODSZEDŁ PASTERZ, KTÓRY GORLIWIE PEŁNIŁ SWOJĄ MISJĘ W DUCHU BISKUPIEGO ZAWOŁANIA: „BÓG BOGATY W MIŁOSIERDZIE”.

OJCIEC ŚWIĘTY DIZEKUJE BOGU ZA SZLACHETNĄ POSTAWĘ KAPŁAŃSKĄ I BISKUPIĄ ŚP. ARCYBISKUPA WOJCIECHA, JAKO BISKUPA POMOCNICZEGO DIECEZJI WARMIŃSKIEJ, A NASTĘPNIE JAKO PASTERZA DIECEZJI EŁCKIEJ, METROPOLII BIAŁOSTOCKIEJ I METROPOLII WARMIŃSKIEJ. WYRAŻA UZNANIE ZA JEGO STARANIA O KRZEWIENIE WIARY, ZA TROSKĘ O POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE I ZAKONNE, ZA LICZNE INICJATYWY PASTORALNE W DUCHU NOWEJ EWANGELIZACJI. JEST WDZIĘCZNY ŚP. ZMARŁEMU ZA TROSKĘ O POWIERZONE MU KOŚCIOŁY LOKALNE, ZA ODWAŻNE PODEJMOWANIE DZIEŁA NA RZECZ ICH ROZWOJU, ZA ORGANIZACJĘ NOWYCH STRUKTUR DIECEZJI EŁCKIEJ I WSPIERANIE WIELU PROCESÓW BEATYFIKACYJNYCH. DOCENIA RÓWNIEŻ KLIMAT ŻYCZLIWOŚCI I BRATERSTWA, JAKI TWORZYŁ Z BISKUPAMI LITWY, ŁOTWY I ESTONII.

Reklama

WRAZ Z UCZESTNIKAMI POGRZEBU JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚĆ DZIĘKUJE BOGU ZA DOBRE DZIEŁA I GODNE ŚWIADECTWO WIARY ŚP. ARCYBISKUPA WOJCIECHA, KTÓRE DZIĘKI JEGO POSŁUDZE STAŁO SIĘ UDZIALEM LUDU BOŻEGO. ZA WSTAWIENNICTWEM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY – PANI GIETRZWAŁDZKIEJ, POLECA GO JEZUSOWI MIŁOSIERNEMU W MODLITWIE, OBEJMUJĄC NIĄ WSZYSTKICH WIERNYCH POGRĄŻONYCH W ŻAŁOBIE, KTÓRYCH TA ŚMIERĆ NAPEŁNIŁA BÓLEM I SMUTKIEM ROZSTANIA.

WSZYSTKIM WIERNYM Z SERCA UDZIELA APOSTOLSKIEGO BŁOGOSŁAWIEŃSTWA.

ŁĄCZĄC SIĘ W MODLITWIE Z OJCEM ŚWIĘTYM, TAKŻE Z MOJEJ STRONY PRZEKAZUJĘ WYRAZY PAMIĘCI MODLITEWNEJ I JEDNOŚCI Z KSIĘDZEM ARCYBISKUPEM ORAZ ZE WSZYSTKIMI UCZESTNIKAMI POGRZEBU.

WATYKAN, 24 KWIETNIA 2021 R.

+PIETRO KARD. PAROLIN

SEKRETARZ STANU

2021-04-27 11:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się wizyta kard. Parolina w Meksyku

[ TEMATY ]

Meksyk

kard. Pietro Parolin

eKAI/Sputnik/EAST NEWS

sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin

sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin

W czwartek 17 czerwca późnym wieczorem przybył do Meksyku sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Formalnie głównym powodem jego 5-dniowego pobytu w tym kraju jest udzielenie sakry biskupiej ks. Ferminowi Sosa Rodríguezowi 19 bm. mieście Izamal w południowomeksykańskim stanie Jukatan. Tego pochodzącego z tych stron kapłana Franciszek mianował niedawno arcybiskupem, nuncjuszem apostolskim w Papui Nowej Gwinei. Gość z Watykanu spotka się także z miejscowymi biskupami, odprawi Mszę św. ew narodowym sanktuarium maryjnym w Guadalupe i przyjmie go prezydent kraju Andrés Manuel López Obrador.

Na lotnisku stołecznym kardynała powitali abp Rogelio Cabrera López – przewodniczący Konferencji Episkopatu Meksykańskiego i bp Alfonso Miranda – sekretarz generalny tego gremium. Wręczono mu w darze książkę poświęconą 500-leciu ewangelizacji kraju.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję