Reklama

Niedziela Kielecka

Klub Seniora powstaje w Kocinie

Klub Seniora powstaje w Kocinie

2021-04-26 14:14

TD

Seniorzy potrzebują wsparcia

Seniorzy potrzebują wsparcia

Dzięki funduszom unijnym w miejscowości Kocina, gm. Opatowiec powstanie klub seniora. Od lipca tego roku 35 osób będzie mogło korzystać tu z zajęć artystycznych i ruchowych.

Marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik oraz burmistrz Opatowca Sławomir Kowalczyk podpisali dziś umowę na dofinansowanie projektu pn. „Utworzenie Ośrodka Wsparcia Dziennego – Klub Seniora w Gminie Opatowiec”.

Reklama

Jak poinformował marszałek Andrzej Bętkowski - gmina Opatowiec otrzymała wsparcie w ramach Podziałania 9.2.1 Rozwój „wysokiej jakości usług społecznych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Wartość całkowita inwestycji to 1 mln 89 tys. zł, a suma dofinansowania to 1 mln 07 tys. zł.

Fundusze unijne pozwolą na prace remontowo-adaptacyjne w budynku przeznaczonym na klub oraz na zakup wyposażenia do placówki (m.in. sprzętu kuchennego, sportowego i komputerowego).

Klub w Kocinie będzie czynny przez pięć godzin dziennie w dni robocze, a seniorzy będą przebywali w nim pod opieką wykwalifikowanej kadry. Uczestnicy będą mieć ułatwione dotarcie do klubu, ponieważ w ramach projektu zostanie zakupiony samochód do transportu osób zainteresowanych udziałem w zajęciach.

Reklama

- Kluby seniora są jedną z nielicznych możliwości aktywizowania mieszkańców naszego regionu w tak dużej skali. Towarzyszące spotkaniom zajęcia zgłębiają pasje i pomagają w rozwijaniu zainteresowań – mówi wicemarszałek Renata Janik. - Dotychczasowa działalność świętokrzyskich klubów udowodniła, że miejsca te cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów. Tłumnie przybywają tu osoby spragnione różnych form aktywności i integracji, poszukujące inspiracji, wrażeń oraz nowych doświadczeń. A tych podczas zajęć nie brakuje – dodaje wicemarszałek.

W placówce realizowane będą warsztaty artystyczne z rękodziełem, zajęcia kulinarne i informatyczne, muzykoterapia oraz zajęcia ruchowe, których celem jest poprawa sprawności organizmu i zapobieganie dysfunkcjom ruchowym oraz chorobom cywilizacyjnym. Zaplanowane są też spotkania ze specjalistami, w tym z lekarzem, fizjoterapeutą, dietetykiem i policjantem. Każdy senior będzie mógł uzyskać także wsparcie psychologiczne.

Dodatkowo sześcioro najbardziej potrzebujących seniorów zostanie objętych opieką w miejscu zamieszkania. Osoby te otrzymają pomoc m.in. w czynnościach związanych z prowadzaniem gospodarstwa domowego oraz w pielęgnacji zaleconej przez lekarza.

AD

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

2021-04-29 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Czy ktoś nas przeprosi?

Niedziela Ogólnopolska 29/2018, str. 36-37

Grzegorz Boguszewski

O pamięci KL Auschwitz, politycznych manipulacjach i pieniądzach z byłą więźniarką obozu Barbarą Wojnarowską rozmawia Wiesława Lewandowska

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: – Była Pani jednym z najmłodszych więźniów KL Auschwitz i zapewne niewiele Pani pamięta z tego okresu dzieciństwa. Kiedy dotarła do Pani świadomość „oświęcimskiej przeszłości”?

CZYTAJ DALEJ

Książki „Dzieci w wirtualnej sieci” i „Gdy dziecko pyta o seks” dotrą do rodziców w całej Polsce

2021-05-11 18:33

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

kulinetto/pixabay.com

Jak rozpoznać, czy moje dziecko jest uzależnione od smartfona? Jak chronić dziecko przed internetową pornografią? Jak pomóc dziecku radzić sobie z zagrożeniami wirtualnego świata? – to niektóre pytania, na które próbują odpowiedzieć eksperci w książkach "Dzieci w wirtualnej sieci" oraz „Gdy dziecko pyta o seks”, które dzięki parafiom dotrą do rodziców w całej Polsce.

– Kościół stara się wspierać rodziców w wychowaniu dzieci, które w wyniku pandemii często nie widzą nic więcej wokół siebie niż tylko ekrany – mówi KAI bp Szymon Stułkowski, jeden z inicjatorów akcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję