„Sam jest sobie winien", „Wziąłby się to roboty", „Lump, menel, alkoholik" – to tylko niektóre stereotypy, które od lat towarzyszą osobom bezdomnym. W Dziele św. Ojca Pio wiedzą, że bezdomność to nie wybór i o tym mówią z okazji tegorocznego Dnia Ludzi Bezdomnych.
Ze względu na obowiązujące obostrzenia, większość działań realizowana jest on-line. Od tygodnia na profilach Dzieła na Facebooku i Instagramie publikowane są serie grafik i wideo „O bezdomności bez stereotypów", które pokazują krzywdzące stereotypy na temat osób bezdomnych oraz prawdziwe historie podopiecznym, które im przeczą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
14 kwietnia o godz. 10.00 rozpocznie się symboliczny bieg Dzieła Pomocy św. Ojca Pio wokół Plant w koszulkach z napisem „Ulica dobra do biegania, nie do mieszkania". Czterej uczestnicy: brat kapucyn, pracownik świecki, wolontariusz oraz darczyńca Dzieła Pomocy św. Ojca Pio przebiegną łącznie 4 km (jedno okrążenie Plant).
– Kiedy mijają mrozy, wydaje się, że problemy osób bezdomnych znikają. Naszym celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Krakowa, że trudna sytuacja tych, którzy doświadczają bezdomności, trwa przez cały rok – mówi Wioleta Zielińska z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.
Reklama
Wieczorem, o godz. 19.00, na Facebooku Dzieła zaplanowany jest live z udziałem trzech pracowników, którzy od wielu lat towarzyszą osobom doświadczającym bezdomności w różnych przestrzeniach: od łaźni, przez wsparcie zawodowe po pomoc mieszkaniową.
W mediach społecznościowych można wysłuchać także konferencji br. Konrada Barana OFMCap, który poszukuje odpowiedzi na pytanie, czy pomoc osobom bezdomnym to miłosierdzie czy sprawiedliwość.
Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od ponad 16 lat codzienną pracą wspiera osoby doświadczające bezdomności. Oferuje pomoc podstawową (łaźnia, pralnia, garderoba, żywność) oraz specjalistyczną (wsparcie socjalne, zawodowe, mieszkaniowe, prawne, duchowe). Działa w dwóch nowoczesnych Centrach Pomocy w samym sercu Krakowa. Rocznie ze wsparcia Dzieła korzysta ponad 2 tysiące osób, które doświadczają bezdomności.
Szacuje się, że liczba osób bezdomnych w Polsce wynosi ponad 30 tysięcy. Z czego tylko 1/3 to tak zwana bezdomność uliczna, ta, którą widzimy na co dzień. Pozostałe 2/3 osób bezdomnych przebywa w placówkach tymczasowego schronienia. Warto dodać, że statystyki nie obejmują osób, które są zagrożone bezdomnością.