Reklama

Niedziela Wrocławska

Miłosierdzie Boże bez granic

Mszy św. w parafii Miłosierdzia Bożego przewodniczył o. Michał Nowak, franciszkanin. Wspólnota wiernych świętowała dzisiejszego dnia odpust.

2021-04-11 20:50

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Kaznodzieja rozpoczął homilię od gry na gitarze i zaśpiewania pieśni „O Jezu, Boże utajony”. Jej słowa nawiązują bezpośrednio do Bożej Miłości. - Miłosierdzie Pana chcę śpiewać na wieki. Wyśpiewywać je będę przed wszystkim ludem. Bo ono jest największym przymiotem Boga, jest nieustannym cudem – słyszymy w pierwszej zwrotce.

Reklama

- Kiedy czytamy Ewangelię w święto Miłosierdzia Bożego mamy wrażenie, że jest wiele innych jej fragmentów, które bardziej dobitnie zobrazowały by nam dzisiejszą uroczystość. Dlaczego dzisiaj czytamy słowo o człowieku, który decyduje się w swoim uporze na niewiarę, żądając włożenia palca w ranę Chrystusa, co jest bardzo ordynarne? Słyszymy o żalu, smutku, rozgoryczeniu i pretensji człowieka, który został w czymś pominięty. Tomasz zadaje pytanie do Jezusa – gdzie jesteś? Gdzie byłeś? Wszyscy się zebrali, a Ciebie nie było! - mówił na początku homilii o. Michał.

- Jak łatwo wyobrazić nam sobie grzesznika w perspektywie zaginionej owcy. To jest klasyczny obraz, jak owca odchodzi od owczarni, wpada w krzaki, nie może się oswobodzić, a później cieszy się na widok pasterza. A on na ramionach przynosi ją do zagrody. Tak rozumiane Miłosierdzie mieści nam się w głowie. Ale my dzisiaj w Ewangelii mamy inny obraz. Obraz hardego mężczyzny, który nie chce litości, jest pełen pretensji. Uważa, że z nim jest wszystko dobrze, tylko inni są nie w porządku. Podobnie jak współcześni ludzie, którzy żądają czegoś, a nie proszą. To jest ten typ człowieka, któremu się wszystko należy i uważa, że świat się nad nim uwziął. Jaka jest nasza pierwsza reakcja? Chcemy ich od razu wyprowadzić z błędu, powiedzieć, że się mylą, utrzeć im nosa i czegoś nauczyć. A co robi Jezus w perspektywie Tomasza? Przychodzi pokornie jeszcze raz i wyciąga swoje dłonie i mówi „dotknij”. Tak jest dobrze, ale mogłoby być lepiej bo „błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli” – kontynuował franciszkanin.

Reklama

O. Michał mówił też, że Słowo Jezusa przychodzi w każdej epoce i zmieniającej się mentalności. - W sposób nowy, właściwy nam na dziś. Dlatego Bóg posługuje się ludźmi, którzy przekazują nam te Słowo w sposób zrozumiały. Czyż nie dlatego wybrał siostrę Faustynę? Jej przecież nikt nie znał. Zajmowała się w klasztorze rzeczami zupełnie podrzędnymi w perspektywie świata. Siostra, którą Bóg wyznaczył do przekazania światu tej wiadomości. Mało jest zakątków na Ziemi, gdzie nowina o Bożym Miłosierdziu nie byłaby słyszana. Jedyną przeszkodą, aby to Miłosierdzie przyjąć jest grzech.

Kaznodzieja przywołał przykład trzech ostatnich papieży, którzy spowiadali się w każdą sobotę. Nie dlatego że byli wielkimi grzesznikami, ale robili to po to, żeby od razu naprawiać w swoim sercu to, co zaczynało się psuć. O. Michał zachęcał, aby przystępować do sakramentu pojednania od razu, kiedy pojawi się grzech, tak żeby nie czekać miesiąca, roku czy wielu lat.

Na zakończenie Eucharystii odśpiewano uroczyste Te Deum, dziękując Bogu za jego Miłosierdzie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy ktoś nas przeprosi?

Niedziela Ogólnopolska 29/2018, str. 36-37

Grzegorz Boguszewski

O pamięci KL Auschwitz, politycznych manipulacjach i pieniądzach z byłą więźniarką obozu Barbarą Wojnarowską rozmawia Wiesława Lewandowska

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: – Była Pani jednym z najmłodszych więźniów KL Auschwitz i zapewne niewiele Pani pamięta z tego okresu dzieciństwa. Kiedy dotarła do Pani świadomość „oświęcimskiej przeszłości”?

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Tomasik: decyzja papieża przypomina o odpowiedzialności biskupów i proboszczów za katechezę i katechetów

2021-05-11 14:36

[ TEMATY ]

katecheza

katecheta

pixabay.com/ CC0 Public Domain

Posługa katechety była do tej pory mniej lub bardziej sformalizowana. Papież Franciszek kładzie na niej także pieczęć pobłogosławienia człowieka do tego, aby działał w imieniu Kościoła. Jest to bardzo dobre posunięcie, przypomina biskupom i proboszczom, że są odpowiedzialni za katechezę, ale i formację tych, którzy głoszą Ewangelię, a samym katechetom, że czynią to w imieniu Kościoła - mówi w komentarzu dla KAI ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik z Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, odnosząc się do ustanowienia dziś przez papieża Franciszka w całym Kościele posługi katechety. Będą ją pełniły osoby świeckie o głębokiej wierze i ludzkiej dojrzałości, według potrzeb duszpasterskich rozeznanych przez biskupa miejsca.

Komentarz ks. prof. dr hab. Piotra Tomasika, koordynatora Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski:

CZYTAJ DALEJ

Akademickie uwielbienie przed Zesłaniem Ducha Świętego

2021-05-11 16:36

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego – polichromia figuralna na drewnie z XVII wieku

Zesłanie Ducha Świętego – polichromia figuralna na drewnie z XVII wieku

Duszpasterstwo Studentów ISKRA, działające przy parafii pw. św. Henryka we Wrocławiu zaprasza na Akademickie Uwielbienie «Upili się młodym winem» (Dz 2, 13) w Wigilię Zesłania Ducha Świętego.

- Zaczynamy Mszą Święta wieczorną o godz. 18:30, następnie po niej, ok. 19:10 wygłoszona zostanie konferencja i od godziny 19:30 rozpocznie się uwielbienie prowadzone przez młodzież z duszpasterstwa, podczas którego będzie też możliwość spowiedzi. Całe nabożeństwo zakończy się ok. 21-21:30, a jej zwieńczeniem będzie indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem - mówi Krzysztof Bagiński, jeden z organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję