Reklama

Kościół

Bp Lityński: Ołtarzem, gdzie dokonuje się cud Bożej miłości są dzisiaj sale szpitalne

„Ołtarzem, gdzie dokonuje się cud Bożej miłości poprzez ludzką służbę są dzisiaj sale szpitalne, gdy wiele lekarzy, pielęgniarek zapomina o sobie, by być dla chorych” – mówił bp Tadeusz Lityński, który przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w gorzowskiej katedrze.

[ TEMATY ]

bp Lityński

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński

Hierarcha podkreślił, że choć z racji obostrzeń nie odbywa się obrzęd obmycia nóg, to Bóg w ten wieczór nie rezygnuje z tego daru! – Jezus swoim gestem przypomina, że klęka przed każdym z nas. Klęka przed tobą, twoim małżeństwem, codziennymi zadaniami. Nie ma piękniejszej prawdy, że Chrystus jest dla nas, a nie my dla Niego – mówił biskup.

Kaznodzieja wskazał, że życie wiary to ciągłe odkrywanie, że Bóg przychodzi, by nam służyć! – By klęknąć przed naszym brudem, by swoją krwią oczyścić nas z tego, co grzeszne. Bóg przez wieki szukał różnych sposobów, aby przekonać nas o swojej miłości, by zapewnić, jak jest w nas zakochany. Ponieważ to miłość potrafi uklęknąć, miłość potrafi obmyć i ucałować to, co brudne. Pozwalamy na to Bogu jeśli prowadzimy życie modlitwy – kontynuował.

To był trudny rok dla życia sakramentalnego Kościoła i naszych parafii. Wiele osób z powodu choroby, kwarantanny, lęku nie mogło i nie może przyjść do swoich kościołów. – Bóg jednak w tym, jakże dramatycznym czasie pokazuje, jak na wielu ołtarzach, których może wcześniej nie dostrzegaliśmy, dokonuje się cud Eucharystii, cud Bożej miłości, klękającej przed człowiekiem i nic nie oczekującej w zamian – podkreślił biskup.

Podziel się cytatem

Reklama

– Tym ołtarzem, gdzie dokonuje się cud Bożej miłości poprzez ludzką służbę są dzisiaj sale szpitalne, gdy wiele lekarzy, pielęgniarek zapomina o sobie, by być dla chorych. Tymi ołtarzami są karetki, gdzie ratownicy, często bez chwili wytchnienia śpieszą na wezwanie do kolejnych potrzebujących. Eucharystia wydarza się w wolontariuszach, którzy robią zakupy samotnym seniorom, w strażakach rozdających maski ochronne, w panu stojącym za kamerą, by ta transmisja dotarła do wielu osób, w rodzicach, siedzący w domach ze swoimi dziećmi, w zwykłym, codziennym telefonie do osoby bliskiej ze zwyczajnym pytanie: czy wszystko dobrze? Tym ołtarzem są nasze mieszkania z wszystkimi obowiązkami miłości i przebaczenia, ciężkiej pracy i drobnych gestów życzliwości – dodał.

W tych wszystkich znakach Boża miłość klęka dziś przed drugim człowiekiem. – Można mieć żal do Pana Boga, że nie możemy być dziś w świątyni, można mieć żal, że wokół nas tyle cierpienia i śmierci, ale Eucharystia uczy, że zawsze o wiele więcej jest miłości. Ona ma ostatnie słowo. I tak jak na ołtarzu w czasie Eucharystii niebo łączy się z ziemią, Boski Duch z materią, tak niech w codzienności Boża i nasza miłość łączy się z tymi, którym służymy, którym pomagamy realizując Ewangelię – podkreślił na zakończenie biskup.

2021-04-02 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Święty Krzyż w intencji trzeźwości

W pierwszy piątek Wielkiego Postu odbyła się Nocna Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości z Nowej Słupi na Święty Krzyż.

W tegorocznej, piątej już Drodze Krzyżowej wzięło udział około 200 osób, z którymi modlił się bp Jan Piotrowski. Hasło, które przyświecało modlącym się to „Trzeźwość to warunek postępu duchowego”. Uczestnicy Drogi Krzyżowej o godz. 18 zgromadzili się w kościele św. Wawrzyńca w Nowej Słupi i stamtąd z biskupem Janem w ciemnościach wyruszyli najtrudniejszą trasą tak zwaną Drogą Królewską na Święty Krzyż.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję