Reklama

Niedziela Kielecka

Wielkie święto w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny

Wielkie święto w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny

2021-03-20 17:35

archh. Radio emKielce

Agnieszka Dziarmaga

Bp Jan Piotrowski przewodniczył uroczystej Mszy św. w największej świątyni i parafii diecezji – w sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, który jest tutaj czczony przez liczne nabożeństwa.

Reklama

Na początku Eucharystii biskup zachęcił, aby „patrzeć na mężczyznę przez pryzmat św. Józefa”.

– Kiedy dziś papież Franciszek chce, żebyśmy rozpoczęli Rok Rodziny, to patrzymy też na św. Józefa jako na ojca, który podejmuje opiekę nad Jezusem. Całą prawdę o nim mówi Maryja, kiedy odnajduje Jezusa w świątyni, kiedy wypowiada słowa: "Ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie" – mówił biskup kielecki. - Myślę, że w momencie, w którym tak trudno jest zrozumieć światu czym jest rodzina, trzeba patrzeć na mężczyznę przez pryzmat św. Józefa i w jakiś sposób pomóc odkrywać to, kim ma być współczesny ojciec – dodał.

Homilię wygłosił ks. dr Mariusz Rak, sekretarz biskupa kieleckiego, który mówił w niej m.in. o ważnej roli ojcostwa, miłości rodzinnej i bezcennym orędownictwie św. Józefa.

Reklama

„Szczęśliwy, kto św. Józefa ma za opiekuna” – zauważył, cytując słowa XVIII-wiecznej pieśni. Przypomniał, że „świat z całą gamą propozycji i niestety nasza ludzka pycha” stoją na przeszkodzie celu, do którego dąży człowiek – do szczęścia oraz że w liturgii Kościoła wspomnienie św. Józefa jest obchodzone dwukrotnie: 19 marca i 1 maja.

- Dzisiejsza uroczystość jest wyjątkowa ze względu na przydomek „Oblubieniec” – mówił ks. Rak. To św. Józef otrzymał przywilej kochania i bycia kochanym, a jest to także „zobowiązanie i zadanie”. Przypomniał w homilii dzieje Józefa, który nagle staje się „zagubiony w drodze do prawdy”, ale zostaje „oświecony” i „idzie za propozycją Boga”. To Józef „dostąpił łaski doświadczenia Boga, który stał się człowiekiem”.

- To ojcostwo w porządku miłości czyni mężczyznę kimś wielkim. I żadne ludzkie ziemskie tytuły nie mogą się z tym przywilejem równać. Ojciec, tata; kto słyszy to słowo i kocha, jest bliski Ojcu, który jest w Niebie, a Ojciec, który jest w Niebie jest bliski jemu – mówił ks. Mariusz Rak.

Przedstawił także dzieje św. Józefa jako Opiekuna św. Rodziny znane z kart Ewangelii, gdy jako „pierwszy ujrzał Boga na oczy”, wspominał o niebezpieczeństwach życia na emigracji, o dbaniu o Maryję i Jezusa – „bez zbędnych pytań”.

– Życie ludzkie potrzebuje często odwagi i wrażliwości ojca, aby je chronić. Józef dbał o Jezusa i Maryję, a gdy trzeba było stanąć obok - dalej, uczynił to w pokorze. Skarbem rodziny ojciec mądry, skarb nieoceniony - ojciec rozmodlony, klejnotem żony - mąż, ojciec w Boga zapatrzony… Milczący, skromny Józef w ciszy opiekował się Jezusem. Bez rozgłosu, bez zbędnych pytań. Praca, modlitwa i służba Bogu aż po śmierć - tak skromnego życiorysu nie znalazłem w żadnym opracowaniu świętych, a jednak to św. Józefa nazywa się najbardziej wpływowym świętym – mówił.

Zakończył rozważania modlitwą papieża Leona XIII, zaczynającą się od słów „Do Ciebie Józefie uciekamy się w naszej niedoli”.

- Każdego dnia modlimy się do Pana Boga przez wstawiennictwo świętego Józefa. Szczególnym dniem jest wtorek, kiedy przy ołtarzu odmawiamy specjalną nowennę, bierzemy udział w Eucharystii i prowadzimy adorację w ciszy, wzywając Patrona o pomoc w tych trudnych czasach – mówi ks. prałat Jan Iłczyk, proboszcz parafii.

Parafia św. Józefa Robotnika była erygowana w 1958 r. przez bp. Czesława Kaczmarka, wydzielona z parafii katedralnej i św. Wojciecha.

Władze nie wydały zezwolenia na budowę kościoła, dlatego w 1958 r. staraniem ks. Tadeusza Cabańskiego wzniesiono tymczasową kaplicę. Proboszcz zapisał wówczas w kronice parafialnej: „Obierając św. Józefa na patrona nowej parafii na Szydłówku, mam nadzieję, że w tych trudnych i niespokojnych czasach, będzie dla nas ogromną pomocą w powstaniu parafii i budowie nowej kaplicy”. Kaplica rok później została poświęcona i oddana do użytku. W 1958 r. rozpoczęła się cotygodniowa nowenna do św. Józefa w każdy wtorek o godz. 18.00. Jest ona kontynuowana po dziś dzień, już ponad 60 lat. Kult św. Józefa podtrzumują liczne wspólnoty i wydarzenia.

Zezwolenie na budowę kościoła parafia otrzymała w 1973 r. Budowniczym kościoła był ks. proboszcz Jan Kudelski.

Dwukondygnacyjną świątynię reprezentującą współczesną architekturę sakralną zaprojektowali: Władysław Pieńkowski, Marian Szymanowski, Kinga Pieńkowska-Osińska. W 1983 r. zaczęto odprawiać Msze św. w tzw. górnym kościele. Po ponad dwudziestu latach budowy kościół konsekrował 19 listopada 1995 r. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

29 grudnia 2013 r. bp Kazimierz Ryczan podniósł parafię do godności sanktuarium diecezjalnego św. Józefa Opiekuna Rodziny. Jest to największa parafia w diecezji kieleckiej, licząca ponad 22 tys. osób. Jest to także doroczne miejsce spotkań i modlitwy NSZZ „Solidarność”. 1 maja 2014 r. został ukoronowany obraz Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Kościół znajduje się w albumie „Najciekawsze budowle sakralne Europy XX wieku”. Architektura jest niepowtarzalna, przypomina ćwiartkę chleba na ziemi świętokrzyskiej. Jest to największy kościół w diecezji kieleckiej i jeden z największych w Polsce. Może pomieścić około 5 tys. osób.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego grupa ma znamiona sekty

2021-04-06 13:01

youtube.com/D.O.M.

Na ks. Piotrze Natanku od 2011 r. ciąży kara suspensy - nie ma prawa wykonywać żadnych czynności kapłańskich. Jego inicjatywy są prywatnymi działaniami, a zgromadzona wokół niego grupa ma znamiona sekty - przypomina w rozmowie z KAI ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej.

- Dekretem z 20 lipca 2011 r. ks. Piotrowi Natankowi została wymierzona kara suspensy, co oznacza, że nie może on sprawować żadnych czynności kapłańskich. Odprawianie przez niego Mszy świętej wbrew zakazom jest niegodziwe i świętokradzkie, a jego spowiedzi są nieważne. Kara ta została mu wymierzona za ostentacyjnie okazywane nieposłuszeństwo oraz głoszone słowa niezgodne z nauką Kościoła - przypomina w rozmowie z KAI ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Miłosierdzie Boże bez granic

2021-04-11 20:50

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Mszy św. w parafii Miłosierdzia Bożego przewodniczył o. Michał Nowak, franciszkanin. Wspólnota wiernych świętowała dzisiejszego dnia odpust.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję