Reklama

Kościół

Abp Ryś: Jezus zaprasza nas do formacji, która ma mieć miejsce w domu, w rodzinie

W uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona archidiecezji łódzkiej, która w tym roku obchodzi swój jubileusz stulecia, abp Grzegorz Ryś celebrował w katedrze uroczystą Mszę świętą. 

[ TEMATY ]

rodzina

abp Grzegorz Ryś

Archiwum

Łódzki pasterz

Łódzki pasterz

W ten dzień do katedry łódzkiej szczególnie licznie przybyli przedsiębiorcy, aby za wstawiennictwem św. Józefa prosić o potrzebne łaski. Podczas Mszy świętej abp Grzegorz Ryś wręczył Złote i Srebrne Krzyże dla uhonorowania osób świeckich zasłużonych dla archidiecezji łódzkiej. Papież Franciszek ustanowił kapelanami, czyli prałatami dwóch księży.

Przed Mszą wierni zgromadzeni w archikatedrze łódzkiej uczestniczyli w nabożeństwie poświęconym św. Józefowi. Podczas tego nabożeństwa ks. Grzegorz Michalski wygłosił referat: „Św. Józef- patron ludzi pracy.”

Reklama

O godzinie 18:00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia.

Podczas homilii mówił o rodzinie, która powinna być wielką radością dla każdego człowieka. Zauważył, że błędnie rozumiemy, iż rodzinna jest dla nas pewną opresją, która przynosi nam wiele ograniczeń. Wydaje nam się, że poprzez życie rodzinne musimy być nieustannie podporządkowani. Ponadto narzucane są nam dodatkowe oczekiwania ze strony Kościoła czy państwa, którym często nie jesteśmy w stanie sprostać.

– W przypadku Jezusa nie ma żadnej rezygnacji, nieszczęścia, że wraca do Nazaretu pod posłuszeństwo matki i ojca. To jest Jego wybór. To jest sposób życia, który On wybiera jako drogę do rozwoju. Spędzi tam czas ku misji, aby rosnąć w łasce u Boga – mówił metropolita łódzki

Podziel się cytatem

Reklama

Z dzisiejszej liturgii słowa dowiadujemy się, że dla Jezusa szkołą i świątynią była rodzina. Poznajemy wartości panujące w domu, w którym dorastał Jezus. To właśnie tam, patrząc na Józefa, Jezus odkrywał kim jest Bóg. Widzimy go, jako wzór ojca. Jezus zachęca nas do formacji, która ma być w naszym domu, pośród najbliższych.

– Papież Franciszek zaprasza nas, abyśmy odkrywali radość i miłość rodziny. Bóg powierzył rodzinie projekt przekształcania świata w domu. To jest sposób na samotność i lęk, który odczuwamy przed wiążącą nas na całe życie relacją – podkreślał arcybiskup.

Przed błogosławieństwem arcybiskup wręczył Złote i Srebrne Krzyże Archidiecezji Łódzkiej. Nagroda ta została ustanowiona 25 marca 1998 dla uhonorowania osób świeckich zasłużonych dla archidiecezji. Metropolita łódzki przyznaje i wręcza je w Uroczystość Świętego Józefa Patrona Archidiecezji.

Z decyzji Papieża dwóch księży otrzymało także tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego. Trzem osobom zastało przyznane także jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej jest przyznawane osobom świeckim, czyli  Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice.”

2021-03-20 12:24

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz 30-lecia parafii św. Łukasza Ewangelisty w Łodzi

[ TEMATY ]

Łódź

abp Grzegorz Ryś

Ks. kan. Henryk Betlej

19 października 2019 r. uroczystą Sumę Odpustową ku czci patrona parafii św. Łukasza Ew. sprawował Metropolita Łódzki Ks. Abp Grzegorz Ryś. Uczestniczyli w niej księża, którzy w ciągu tych 30 lat pracowali w tej parafii, księża pochodzący z parafii i księża z dekanatu. Obecne były poczty sztandarowe z 32 łódzkich parafii, zaproszeni Goście i Parafianie.

Ksiądz proboszcz kan. Henryk Betlej powitał Ks. Abpa Grzegorza Rysia i wszystkich obecnych na uroczystości, przedstawił historię i dokonania parafii, w której jest proboszczem od momentu erygowania 1 x 1989 r., a Ks. Abp poświęcił sedilia, dar parafian na 30-lecie.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję