Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Odszedł dobry kapłan. Ostatnie pożegnanie ks. Jerzego Palarczyka

W 81 roku życia i 55 roku kapłaństwa odszedł do Pana wieloletni emerytowany proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce ks. prałat Jerzy Palarczyk.

[ TEMATY ]

pogrzeb

ks. Jerzy Palarczyk

Jaworzynka

MJscreen

Ostatnie pożegnanie na cmentarzu.

Ostatnie pożegnanie na cmentarzu.

Śp. ks. prałat Jerzy Palarczyk posługiwał jako proboszcz w Jaworzynce przez 28 lat. Tam też odbyły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe.

Trumnę wprowadzono 5 lutego. Z racji obostrzeń epidemicznych sprawowano więcej Mszy św., aby umożliwić parafianom i gościom modlitwę w świątyni. – Dziękujemy dziś za dobro, które uczynił. To dobro jest zasiane w waszych sercach i teraz procentuje – zauważył proboszcz ks. Stanisław Pindel.

Reklama

Wieczorem była sprawowana Msza św. przez kapłanów z dekanatu istebniańskiego. – W Jaworzynce mieszkają dobrzy ludzie, dlatego posługują tu najlepsi proboszczowie. Ks. Palarczyk podkreślał, że największym skarbem jest dla nas ojcowizna. Za poświęcenie życia Bogu i ludziom otrzyma do Pana Jezusa nagrodę, jaką jest życie wieczne – podkreślił w kazaniu jeden z poprzednich proboszczów w Jaworzynce ks. prał. Franciszek Resiak.

6 lutego biskup Roman Pindel przewodniczył Mszy św. pogrzebowej, którą poprzedziło czuwanie modlitewne przy trumnie. – Zawsze mówił o umiłowanej Jaworzynce. Kapłaństwo było całą treścią jego życia. Wszystko sprowadzało się do służby człowiekowi i Bogu – mówił w tyn dniu w kazaniu rodak ks. Jacek Urbaczka z parafii w Pruchnej. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyła rodzina, przedstawiciele wspólnot parafialnych oraz władz samorządowych, którzy wygłosili słowo pożegnania. Kapłan spoczął na cmentarzu parafialnym.

Śp. ks. prałat Jerzy Palarczyk urodził się 27 czerwca 1939 r. w Cieszynie. Uczył się m.in. w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Osuchowskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1966 r. z rąk ks. bpa Herberta Bednorza w Katowicach. Posługiwał w Miasteczku Śląskim, Skoczowie, Chorzowie, Mikołowie, Suchej Górnej i Bieruniu Nowym, Wodzisławiu Śląskim, a od 1984 r. w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce. Był również dziekanem dekanatu istebniańskiego i duszpasterzem rolników w diecezji bielsko-żywieckiej. Wierni wspominają go ciepło i serdecznie, jako dobrego kapłana, który był dla nich autorytetem, potrafił jednoczyć ludzi i wzbudzać szacunek. Interesował się sprawami swoich parafian, wspierał chorych i potrzebujących. Organizował Msze św. na Trójstyku. Troszczył się o podtrzymywanie dziedzictwa górali z Trójwsi Beskidzkiej, których można było nieraz zobaczyć w świątyni w strojach regionalnych. Jak sam podkreślał, strój jest elementem poczucia tożsamości. Zbudował kaplicę Królowej Pokoju na Zapasiekach i salki katechetyczne. Napisał monografię: „Parafia Jaworzynka na tle historii miejscowości”. W 2013 r. przeszedł na emeryturę, którą spędził w Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej. Tam też od 5 lutego przez 30 dni jest odprawiana Msza św. gregoriańska w jego intencji.

Piszemy o tym również w bieżącej Niedzieli na Podbeskidziu nr 8 na 21 lutego 2021 r.

2021-02-22 14:42

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: zmarł ks. prof. Jan Kanty Pytel

[ TEMATY ]

pogrzeb

zmarły

Poznań

biblista

UAM/poznan.tvp.pl

ks. prof. Jan Kanty Pytel

ks. prof. Jan Kanty Pytel

W Poznaniu zmarł ks. prof. dr hab. Jan Kanty Pytel, biblista, tłumacz ksiąg biblijnych, propagator twórczości literackiej Romana Brandstaettera. Miał 91 lat.

„Najwięcej cieszę się, kiedy celebruję liturgię wielkosobotnią i błogosławię wodę chrzcielną. Cały rok czekam na Wielkanoc! To jest moje święto!” – pisał ks. Pytel w swej autobiografii.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję