Reklama

Kościół

Abp Ryś do Rycerzy Kolumba: czyńcie miłosierdzie na sposób Jezusa

O miłosierdziu na wzór Pana Jezusa mówił w swoich rozważaniach do Słowa Bożego Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki sprawował Eucharystię w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, w której swój dzień skupienia przeżywali Rycerze Kolumba z Łodzi.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Rycerze Kolumba

Łodź

Archidiecezja Łódzka

Na spotkanie przybyli również przedstawiciele rad z Rawy Mazowieckiej, Tomaszowa Mazowieckiego, Zduńskiej Woli i Sieradza oraz delegaci rady stanowej, którzy po Mszy Św. poprowadzili dalszą część skupienia.

Arcybiskup odniósł się do Ewangelii z dnia, która pokazuje Pana Jezusa czyniącego miłosierdzie. W tym kontekście wskazał na działalność charytatywną Rycerzy Kolumba. „Warto jest poczytać tą Ewangelię, aby wiedzieć w jaki sposób Jezus czyni miłosierdzie, abyśmy szli Jego śladami, kiedy chcemy czynić miłosierdzie. Miłosierdzie jest pierwszym sposobem czynienia dobrej nowiny” - mówił abp Ryś.

Reklama

Metropolita łódzki zwrócił także uwagę, że chcąc dziś czynić dzieła charytatywne, często zastanawiamy się nad tym czy mamy wystarczające środki, aby takie dzieło podjąć. Ewangelia natomiast uświadamia nam, że nie ważne ile mamy - to Pan Jezus jest w stanie uczynić dobro z tego co mamy, nawet jeśli to jest tylko 7 bochenków chleba, a tłum do nakarmienia to 4 tysiące osób.

Odnosząc się do założyciela Rycerzy Kolumba bł. ks. McGivneya zauważył, że on na początku swojej działalności miał tylko 1 dolara. Z tego jednego dolara urosło tak wspaniałe dzieło jakim są Rycerze Kolumba, którzy czynią miłosierdzie na całym świecie.

Przed błogosławieństwem ks. Wiesław Kamiński podziękował wszystkim za udział w tym dniu skupienia i podkreślił, że ważny jest taki czas, który pozwala się umocnić.

Reklama

Po Mszy Św. Rycerze Kolumba spotkali się w dolnej części kościoła, aby wysłuchać konferencji w ramach dnia skupienia.

Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Członkowie wraz z rodzinami, pomagają sobie nawzajem w wypadku choroby, kalectwa, a także w każdej potrzebie. Między członkami wytwarza się więź intelektualna i towarzyska poprzez wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej, pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy.

Historia Zakonu wskazuje na proroczą wizję ks. McGivneya, który 31 października 2020 r. został beatyfikowany w katedrze Świętego Józefa w Hartford, w stanie Connecticut. Wizja ks. McGivneya przyczyniła się do stworzenia organizacji, która stała się wiodącą katolicką, bratnią organizacją wzajemnej pomocy na świecie.

Rycerze Kolumba rozwinęli się od jednej rady liczącej kilku członków do ok. 16 tys. rad i ponad 2 mln członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam, Saipan, Litwie, Ukrainie, Korei Południowej i w Polsce.

2021-02-13 13:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Obecność Kościoła w sferze społeczno-politycznej – dyskusja biskupów

[ TEMATY ]

biskupi

Łodź

foto episkopat.pl

Kwestia obecności Kościoła w sferze społeczno politycznej była tematem dyskutowanym w jednej z grup tematycznej podczas 387. zebrania plenarnego KEP w Łodzi. Dyskusję animował ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW, który zaznaczył, że debata była bardzo szczera. Zgodzono się m.in., że zdanie, iż „żadna partia nie reprezentuje Kościoła jest prawdziwe i należy je często powtarzać także w dzisiejszej, polskiej sytuacji”.

Podstawą dyskusji biskupów – jak informuje ks. prof. Mazurkiewicz - była „Nota doktrynalna Kongregacji Nauki Wiary o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu politycznym” z 2002 r. Dotyczy ona kwestii właściwego rozumienia pluralizmu w życiu politycznym i granic tegoż pluralizmu, a są nim „wartości nie podlegające negocjacji”.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję