Reklama

Amb. J. A. Kotański dla KAI: Przemówienie Ojca Świętego było wielkim wezwaniem do braterstwa i jedności rodzaju ludzkiego

"Kiedy zmagamy się z koronawirusem, konfliktami politycznymi, społecznymi, kryzysem ekologicznym, przemówienie Ojca Świętego było wielkim wezwaniem do braterstwa i jedności rodzaju ludzkiego" - powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Andrzej Kotański w rozmowie z KAI. Amb. Kotański wziął dziś udział w noworocznym spotkaniu papieża Franciszka z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

Janusz Kotański

Grzegorz Gałązka

Po audiencji amb. Janusz Kotański powiedział KAI:

"Papież poruszył w swoim przemówieniu wiele istotnych i głębokich tematów. Z polskiego punktu widzenia dwie kwestie są niezwykle ważne. Przede wszystkim papież wspomniał Wielkiego Świętego Jana Pawła II. Papież pamięta swojego poprzednika i cytuje go z wielką atencją i sympatią. Wprost odwołał się do adhortacji apostolskiej "Familiaris Consortio" poświęconej rodzinie, gdzie papież Polak mówi o wielkiej potrzebie dziecka, aby wzrastać i żyć w rodzinie opartej na prawdzie, wolności, sprawiedliwości i miłości. Musimy o tym pamiętać. Nauczanie Jana Pawła II na ten temat jest stale aktualne i nigdy nie straci na aktualności.

Ponadto papież po raz kolejny, jednoznacznie i z mocą opowiedział się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci człowieka. Jest to tym bardziej ważne i istotne wobec tego, co dzieje się obecnie w Polsce i nie tylko. Myślę, że debata na ten temat w naszym kraju przyczynia się do odwrócenia złego trendu cywilizacji śmierci ogarniającego coraz szersze kręgi na świecie. Polska jest krajem w którym walczy się o cywilizację życia i miłości. Wparcie tego ze strony Ojca Świętego było niezwykle ważne.

Głównym tematem papieskiego wystąpienia było braterstwo między narodami. Papież zaznaczył, że przechodzimy przez bardzo ciężki czas pandemii koronawirusa: albo przetrwamy wszyscy albo nikt, co nie wydaje się dla wszystkich oczywiste. Dlatego z taką mocą, co raz, wspominał i apelował o międzyludzką solidarność, coś co też jest bardzo bliskie nam Polakom. Ważna jest też wspomniana przez Ojca Świętego solidarność wewnątrz Unii Europejskiej, która powinna ochraniać wszystkich swoich obywateli.

Papież zaprezentował ponadto panoramę sytuacji na całym świecie, przede wszystkim przypomniał o miejscach, gdzie toczą się krwawe konflikty począwszy od Afryki, poprzez Azję, po Amerykę Łacińską. W tym kontekście wspomniał szeroko o prawach chrześcijan, m. in., że na Bliskim Wschodzie nie powinni oni być mniejszością tylko pełnoprawnymi obywatelami jak wszyscy inni. Stosunkowo dużo miejsca poświecił Libanowi, który bez chrześcijan przestanie być krajem tolerancji, przykładnego współżycia wyznawców Chrystusa różnych denominacji i muzułmanów.

Reklama

Franciszek, krótko, ale niezwykle dobitnie, zaznaczył, że bez perspektywy eschatologicznej, bez Boga, ludzkość nie przetrwa.

Kiedy zmagamy się z koronawirusem, konfliktami politycznymi, społecznymi, kryzysem ekologicznym - przemówienie Ojca Świętego było wielkim wezwaniem do braterstwa i jedności rodzaju ludzkiego.

W dobie pandemii i ograniczeń z nią związanych spotkanie z papieżem Franciszkiem całego korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej było miłym zaskoczeniem. Składając życzenia zapewniłem Ojca Świętego przede wszystkim, że Polska zawsze się za niego modli i podziękowałem za wspomnienie 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II."

2021-02-08 14:55

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej: przemówienie papieża do dyplomatów jest ważnym przesłaniem dla wszystkich wierzących

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

papież Franciszek

Janusz Kotański

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Janusz Kotański, ambasador

Janusz Kotański, ambasador

wydarzeniem nie tylko dla dyplomatów, ale dla wszystkich ludzi wierzących. Wskazuje bowiem, co zdaniem Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej było szczególnie niepokojące w minionym roku, ale też, co nas czeka, czego należy się obawiać i jakich dróg wyjścia szukać w roku, który się rozpoczął - mówi w rozmowie z KAI ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, nawiązując do dzisiejszego spotkania papieża Franciszka z Korpusem Dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej.

Jak podkreślił ambasador Janusz Kotański, w papieskim przemówieniu istotne było zarówno ponowne zwrócenie uwagi na pewne zjawiska, do których Franciszek nawiązywał już w przeszłości, jak też zupełnie nowe i radykalne poruszenie kwestii, na temat których papież nie wypowiadał się dotychczas z takim naciskiem.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

MON: polscy medycy wojskowi są w Turcji

2023-02-09 07:18

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Wojskowi medycy z Polski są w Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi - poinformował w czwartek rano na Twitterze resort obrony narodowej.

"Wojskowi medycy z Polski są już w Turcji. Jeszcze dziś rozpoczną swoją pracę i będą udzielać pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Na pokładach wojskowych samolotów do Turcji przetransportowany został niezbędny sprzęt medyczny do utworzenia szpitala polowego" - podało ministerstwo we wpisie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję