Reklama

Niedziela Świdnicka

Prezentacja drugiego kandydata do święceń diakonatu stałego

Henryk Smolny z par. Narodzenia NMP w Kiełczynie rozpoczął okres formacji i przygotowania do święceń diakonatu stałego

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Henryk Smolny

ks. Mirosław Benedyk

Henryk Smolny, kandydat do diakonatu stałego w diecezji świdnickiej

Henryk Smolny, kandydat do diakonatu stałego w diecezji świdnickiej

Prezentacji kandydata dokonał bp Marek Medyk, podczas Mszy św. obrzędowej sprawowanej 6 lutego w katedrze świdnickiej. Henryk Smolny będzie drugim diakonem stałym w diecezji świdnickiej. W sierpniu zeszłego roku pierwszym diakonem został Tadeusz Dubicki ze Świdnicy.

Co może diakon stały?

- Przypomnijmy, że głównym zadaniem diakonów stałych jest wspomaganie duchowieństwa w posłudze duszpasterskiej. Mogą oni udzielać sakramentu chrztu, rozdzielać Komunię św., asystować i błogosławić związkom małżeńskim, głosić kazania podczas Mszy św., przewodniczyć obrzędom żałobnym i pogrzebowym. Nie mogą natomiast sprawować Eucharystii, spowiadać, ani udzielać sakramentu chorych. Te zadania przynależą tylko prezbiterom. Ponadto diakon jako katecheta może głosić słowo Boże i praktykować miłość w dziełach społecznych i charytatywnych – mówił w czasie homilii bp Marek Medyk.

ks. Mirosław Benedyk

bp Marek Mendyk w czasie homilii w katedrze świdnickiej

bp Marek Mendyk w czasie homilii w katedrze świdnickiej

Kwalifikacje diakona stałego

Reklama

Pasterz diecezji przypomniał również jakie kwalifikacje powinien posiadać kandydat do diakonatu stałego: - Warunkami wstępnymi przystąpienia do diakonatu stałego są odpowiednie kwalifikacje duchowe i fizyczne, m.in. zdrowie fizyczne i psychiczne, głęboka religijność, łatwość nawiązywania kontaktów międzyludzkich, zaangażowanie w prace charytatywne. Cieszę się, że na etapie wstępnym takie predyspozycje posiada ten oto kandydat na diakona stałego, Pan Henryk Smolny z Dzierżoniowa – podkreślił biskup.

Kim jest Henryk Smolny?

Henryk Smolny urodził się 23.09.1964r. w Dzierżoniowie. Jest żonaty, ma 3 dzieci. Aktualnie pełni funkcję dyrektora w Miejskim Muzeum w Dzierżoniowie. Wychowanek par. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie w formacji Ruchu Światło Życie. Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Obecnie mieszkaniec parafii Narodzenia NMP w Kiełczynie, gdzie znajduje się diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Łaskawej z dzieciątkiem. Wspólnocie pasterzuje ks. proboszcz kan. Stanisław Olszowy. Kandydat od lat związany jest z duszpasterstwem Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, gdzie od dawna pełni posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św., regularnie odwiedzając chorych z Najświętszym Sakramentem. Przygotowuje się do święceń diakonatu stałego w dwuletnim Studium Uzupełniającym do Diakonatu Stałego w Opolu, w którym dopełnia formację liturgiczno – homiletyczną, duszpasterską i duchową. Studium uzupełniające obejmuje wykłady, ćwiczenia oraz okresowe dni skupienia i rekolekcje.

ks. Mirosław Benedyk

Obrzęd kandydatury Henryka Smolnego, przygotowującego się do święceń diakonatu stałego

Obrzęd kandydatury Henryka Smolnego, przygotowującego się do święceń diakonatu stałego

Kiedy świecenia diakonatu?

Studia uzupełniające trwają cztery semestry (dwa lata) i obejmują w sumie przynajmniej 200 godzin wykładowych i ćwiczeń. Pierwszy semestr trwa od 1 października do 15 lutego, jest on okresem aspirantury, który kończy się obrzędem przyjęcia do kandydatury; drugi semestr trwa od 15 lutego do 25 czerwca i kończy się dopuszczeniem do przyjęcia lektoratu; po trzecim semestrze, od 1 października do 10 lutego, następuje dopuszczenie i przyjęcie akolitatu, a po czwartym semestrze, trwającym od 10 lutego do 25 czerwca, po spełnieniu wszystkich przepisanych wymogów i po pozytywnej decyzji własnego biskupa ordynariusza kandydat może przyjąć święcenia diakonatu. Podsumowując przewidywany termin święceń diakonatu stałego Henryka Smolnego to sierpień 2022 roku.

Duszpasterz

W diecezji świdnickiej delegatem biskupa i jednocześnie odpowiedzialnym za opiekę duszpasterską nad diakonami stałymi oraz osobami odbywającymi formację przygotowującą do tej posługi jest ks. kan. Dominik Ostrowski.

ks. Mirosław Benedyk

ks. kan. Dominik Ostrowski delegat biskupa świdnickiego ds. formacji i opieki nad diakonami stałymi

ks. kan. Dominik Ostrowski delegat biskupa świdnickiego ds. formacji i opieki nad diakonami stałymi
2021-02-06 23:36

Ocena: +2 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję