Reklama

Polska

Tarnów: Ks. Artur Ważny przyjął sakrę biskupią

W kościele w Tarnowie-Mościcach odbyły się święcenia biskupie ks. Artura Ważnego - nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Na hasło swojej posługi duchowny wybrał słowa 'Patris corde', czyli 'Ojcowskim sercem'.

[ TEMATY ]

Tarnów

sakra biskupia

bp Artur Ważny

twitter.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odbyła się z udziałem rodziny, delegacji biskupów, księży, osób konsekrowanych i świeckich. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Po odczytaniu bulli nominacyjnej papieża Franciszka, biskup tarnowski Andrzej Jeż wygłosił homilię. Duchowny mówił, że księża biskupi nie mają dzisiaj ,,dobrej prasy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Z różnych komunikatorów wyłania się obraz ludzi przypominających, bez popadania w megalomanię, ,bohaterów romantycznych’ w stylu bajronowskim czy mickiewiczowskim. Osamotnienie, niezrozumienie przez innych, tragizm odrzucania w sytuacji obrony nieakceptowanych przez świat idei. Czy rzeczywiście biskup jest dzisiaj osamotnionym, niezrozumiałym, niemal tragicznym bohaterem romantycznym? Nie. Odpowiedź zawsze będzie negatywna, gdy spojrzymy na jego osobę okiem Boga i okiem człowieka w Jezusie Chrystusie” - dodał.

Jak wskazywał kaznodzieja, biskup o każdej porze dnia i nocy może powiedzieć „nie jestem osamotniony, moja głowa jest przy głowie Chrystusa, moje serce jest przy Jego Sercu, czyli równocześnie przy całym Kościele”.

Nawiązując do zmian cywilizacyjnych, bp Jeż pytał czym może ująć, zachwycić biskup obecne i przyszłe pokolenia nie posiadając rozbudowanych korporacji medialnych, wielkich środków finansowych na tworzenie profesjonalnych struktur duszpasterskich i charytatywnych, bez koneksji politycznych, nękany przez różne ideologie? „To właśnie dzięki tym brakom może wiele dokonać w Tym, który nas umacnia. Jeżeli będzie wierny Bogu Ojcu, który w Jezusie Chrystusie mocą Ducha Świętego objawia swoją miłość wszystkim ludziom to wówczas zawsze ludzkość będzie otwarta na jego posługę” - dodał.

Bp Jeż wskazywał, że zaślubiny biskupa z Kościołem wymagają od niego ustawicznej wierności w miłości Ludowi Bożemu. Jak podkreślił nowy biskup wielokrotnie ukazywał trwałą miłość pasterską do ludzi pełniąc różne posługi. „Posiada duże doświadczenie na polu dzieła ewangelizacji i także spore doświadczenie w niesieniu pomocy i ratowaniu tych, którzy znaleźli się w rożnych obszarach zagrożeń, zwłaszcza w niebezpieczeństwach natury moralnej, duchowej. W posłudze biskupiej tym bardziej potrzebne będzie myślenie zawsze z miłosierdziem; myślenie przebaczające; myślenie jak ojciec i pasterz, który dzień po dniu – na wzór Chrystusa Dobrego Pasterza – oddaje swoje życie, aby bronić i ratować owce i by doprowadzić je do zbawienia”.

Reklama

Podczas uroczystości odczytano listy z gratulacjami i życzeniami od prezydenta Andrzeja Dudy i arcybiskupa Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego, Prymasa Polski.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio życzył nowemu biskupowi, by był biskupem - ojcem na wzór św. Józefa.

„Dzień 8 grudnia ubiegłego roku był ważny dla Ciebie, bo to wtedy papież Franciszek ogłaszając Rok św. Józefa podsunął Ci program wyrażający się w zawołaniu, którym rozpoczyna się konstytucja apostolska 'Patris corde', czyli 'Ojcowskim sercem'. Przypomnę o jakich cechach Józefa - ojca - pisze papież Franciszek. Jest On ojcem umiłowanym, który jest czuły i posłuszny, jest On ojcem przyjmującym i cechuje się dużą odwagą” - dodał arcybiskup.

W imieniu świeckich głos zabrali Iwona i Dariusz Snopkowscy. „Jak ojciec oddałeś nam swój czas i serce, towarzyszyłeś naszemu wzrostowi w wierze i miłości. Kochamy twoje kapłaństwo, kochamy twoje ojcowskie serce, przez które sami pokochaliśmy Jezusa”- mówili.

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski także pogratulował nowemu biskupowi, ciesząc się, że powiększyło się grono biskupów metropolii krakowskiej. Nawiązując do życia Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, arcybiskup podkreślił, że biskup musi być mężnym w wierze.

Reklama

„Każdy lęk ze strony biskupa - jak pisał kardynał Wyszyński - rozzuchwala wrogów Kościoła i sprawia, że czują się bezkarni. Biskupie Arturze, głoś prawdę Chrystusa z miłością, w porę i nie w porę, bo tyko ta prawda wyzwala, czyń to sercem ojca, a jednocześnie z tą nadzieją i siłą, którą zapewne obdarzą Cię NMP i św. Józef, których symbole widnieją w biskupim herbie, czyń to zapatrzony również w świętego Stanisława, bo chociaż nie wiemy jaka jest przyszłość, to wiemy do kogo należy zwycięstwo. Bądź sługą i zwiastunem tego Chrystusowego zwycięstwa” - dodał arcybiskup.

Na zakończenie bp Artur Ważny podziękował rodzicom, rodzeństwu, osobom duchownym i świeckim, których spotkał na swojej drodze i którzy modlą się za niego.

„Wyrażam Bogu wdzięczność za wszystkich i wszystko, co za mną i za teraz. Proszę za tymi, którzy dają Bogu szansę na Jego istnienie w ich życiu, życiu innych i życiu społecznym. Modlę się także za tych, którzy świadomie wprost czy nie wprost, z uszanowaniem czy też nawet agresywnie, odmawiają Bogu i wierzącym miejsca w dialogu i życiu społecznym. Ale proszę też Was ponownie i wciąż: módlcie się za mnie: abym się nie przestraszył i bym nie zgłupiał. Czyli bym był chrześcijaninem i biskupem modlącym się i wierzącym – uczestniczącym w Jezusowym sposobie widzenia, patrzącym oczami Jezusa na każdego, z miłością, ale i w ewangelicznej prawdzie. Bym pokornie umiał przyjmować Wasze napomnienia, gdy pobłądzę i bym nie dystansował się od Waszego życia i cierpienia. By Bóg kształtował we mnie ojcowskie serce” - mówił nowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

Bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (obecnie diecezja rzeszowska). W latach 1985-1991 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. W latach 1991-1995 pracował jako wikariusz w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, zaś w latach 1995-1999 w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Podjął też studia specjalistyczne w zakresie teologii pastoralnej na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 1998-2007 był dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Wchodził także w skład Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej, Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej, Rady Administracyjnej Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza i zespołu redakcyjnego pisma „Winda” – tarnowskiego dodatku do tygodnika „Droga” oraz sprawował posługę duszpasterza akademickiego w Tarnowie.

W latach 2007-2014 pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie - Mościcach. W latach 2014-2019 był dyrektorem Wydziału do spraw Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Ponadto sprawował obowiązki dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie, asystenta kościelnego Stowarzyszenia Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie, asystenta kościelnego Kursu ALPHA w diecezji tarnowskiej, kapelana samorządowców miasta Tarnowa, opiekuna wspólnoty Mężczyźni św. Józefa w Tarnowie, członka Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej i członka Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Od 2010 r. pełni posługę diecezjalnego egzorcysty, a od 2019 roku sprawuje obowiązki ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej i dyrektora Unii Apostolskiej Księży Diecezji Tarnowskiej.

2021-01-30 15:02

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiele dobrego się tu dzieje

Niedziela małopolska 36/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

prezentacja parafii

Jacek Wrzesiński

Mieszkańcy Powiśla czczą Matkę Bożą Zwycięską

Mieszkańcy Powiśla czczą Matkę Bożą Zwycięską

To Matka Boża Powiślańska, której kult jest na całym Powiślu bardzo mocno zakorzeniony – podkreśla ks. Janusz Oćwieja, lazarysta – kustosz sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie.

Odporyszów leży w powiecie tarnowskim, nieopodal Żabna. To tutaj miała się objawiać Matka Boża mieszkańcom doświadczającym kolejnych najazdów wroga. Jak informują na stronie internetowej parafii (sanktuariumodporyszow.pl), pierwsze objawienie miało nastąpić w 1572 r., podczas napadu Kozaków i Tatarów. Gdy mieszkańcy okolicznych wiosek schronili się przed wrogiem w lesie, gdzie wspólnie modlili się przy dębowym krzyżu, właśnie na nim miał się ukazać wizerunek Matki Bożej. Modlący się odczytali to jako znak wsparcia ze strony Maryi i zaatakowali wroga, odnosząc zwycięstwo. Po raz kolejny Matka Boża ukazała się podczas najazdu kozacko--tatarskiego w 1654 r., a po raz trzeci – w czasie potopu szwedzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem świdnickim - oskarżenia były fałszywe!

2024-04-18 08:02

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

screen/Youtube

We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko "Gazecie Wyborczej" i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej - zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces.

W sierpniu 2022 r. na łamach tygodnika „Newsweek” i portalu „Onet” pojawił się wywiad z Andrzejem Pogorzelskim, który oskarżył duchownego o molestowanie go w dzieciństwie. Mimo przedawnienia i braku dowodów informację szybko podchwyciły inne media, w tym „Gazeta Wyborcza”, wywołując poruszenie w opinii publicznej i falę hejtu wylewaną na biskupa świdnickiego.

CZYTAJ DALEJ

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję