Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Docenili najstarszy obiekt sakralny w Bielsku-Białej. Możemy go zwiedzać wirtualnie

W 2020 r. w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” w kategorii elewacje i termorenowacje doceniono trwające blisko 30 lat prace remontowe najstarszego obiektu sakralnego w Bielsku-Białej, czyli kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku. Prace przy elewacji świątyni otrzymały tytuł Modernizacja Roku 2019. Obiekt ten można zwiedzać w internecie dzięki specjalnemu wirtualnemu przewodnikowi.

[ TEMATY ]

zabytek

Modernizacja roku

wirtualny przewodnik

Parafia św. Stanisława

Parafia w Starym Bielsku zaprasza do korzystania z wirtualnego przewodnika

Parafia w Starym Bielsku zaprasza do korzystania z wirtualnego przewodnika

Gala wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Remont zainicjował i prowadził najpierw ks. proboszcz Antoni Kulawik, a następnie obecny proboszcz ks. Zygmunt Siemianowski. Cenne było zaangażowanie różnych osób dobrej woli, w tym społecznika Bogusława Puchalika, którego wyróżniono na gali Specjalną Nagrodą im. Jana Sztaudyngera za zasługi w podtrzymywaniu pozytywnych relacji społecznych.

Do 2025 r. parafia św. Stanisława będzie prowadzić różne działania kulturalne promujące piękno świątyni. Obecnie, z powodu epidemii, wszystko jest utrudnione, nie można organizować koncertów czy spotkań na masową skalę, stąd też parafia zaprasza do indywidualnego wirtualnego zwiedzania świątyni. Umożliwia to specjalna aplikacja autorstwa Michała Hajeka pn. „Interaktywny przewodnik”. Znajduje się ona w prawym dolnym rogu na głównej stronie internetowej parafii: stanislawbielsko.pl.

Reklama

Poruszanie się po przewodniku przypomina nieco grę komputerową: składa się on z 4 poziomów, z których każdy dotyczy innej części kościoła, począwszy od historii dzielnicy, po prezentację współczesnego wnętrza świątyni. Jeśli ktoś ma do dyspozycji w jednym czasie 2 ekrany, np. komputera, to na jednym może słuchać nagrania, a na drugim – wirtualnie zwiedzać kościół.

Instrukcja, jak korzystać z przewodnika, jest na filmie pt. „Wprowadzenie do przewodnika do Parafii św. Stanisława w Bielsku-Białej” na kanale YouTube: „Festiwal Digitalia Małopolski 2020”.

Remont elewacji przeprowadzono w ramach projektu: „Stare Bielsko odNowa: prace konserwatorskie, restauratorskie, i roboty budowlane w zabytkowym kościele św. Stanisława BM dla utworzenia nowej oferty kulturalnej regionu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020”. Koszt wyniósł ponad 3 mln zł, z czego 70 procent sfinansowano ze środków UE, a 30 procent ze wkładu własnego parafii, z pomocą finansową Urzędu Miasta i diecezji.

O przewodniku pisaliśmy również w numerze 2. Niedzieli na Podbeskidziu na 10 stycznia 2021 r.

2021-01-12 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pociąg retro

Niedziela świdnicka 31/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

pociąg

Strzegom

zabytek

Ryszard Wyszyński

Pociąg „Św. Piotr i Paweł 2020” jedzie po estakadzie na tle strzegomskiej bazyliki

Pociąg  „Św. Piotr i Paweł 2020” jedzie po estakadzie na tle strzegomskiej bazyliki

Po wyremontowanej strzegomskiej estakadzie kolejowej przemknął pociąg złożony z historycznych wagonów, które ciągnęła lokomotywa parowa TKt48-18.

Pasażerowie, którzy zakupili bilety, mieli okazję zobaczyć przepiękną panoramę Strzegomia z okien muzealnego pociągu specjalnego. Uczestnikami tej podróży, która odbyła się w niedzielę 19 lipca, były przede wszystkim rodziny z dziećmi. Przejazd został zorganizowany przez Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, w którym na co dzień można zwiedzać zabytkowe wagony i lokomotywy, dawno wycofane z eksploatacji.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej

Drogą krzyżową po Wałach na Jasnej Górze rozpoczęła się doroczna pielgrzymka duchowieństwa i wiernych arch. wrocławskiej.

Jej uczestnicy podejmą nocne czuwanie w Kaplicy Matki Bożej. Początek czuwań to rok 2000, kiedy metropolita wrocławski podjął inicjatywę zawierzenia Królowej Polski dolnośląskiej ziemi i arch. wrocławskiej. - Kiedy król Jan Kazimierz zawierzał Koronę Polską Matce Bożej, to Dolny Śląsk nie należał do niej i stąd ta idea - wyjaśnił ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arch. Wrocławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję