Reklama

Kościół

Etyka i praktyka szczepieniowa - rozmowa z nowojorskim lekarzem i praktykiem walki z pandemią koronawirusa

- W ogromnej większości krajów absolutne pierwszeństwo szczepień mają ludzie w podeszłym wieku znajdujący się w domach opieki - mówi dr Dariusz Nasiek, nowojorski lekarz i praktyk walki z pandemią koronawirusa. W rozmowie z KAI lekarz opowiada o praktyce szczepień na koronawirusa w USA.

[ TEMATY ]

szczepienie

etyka

Adober Stock

Agata Muzyka (KAI): Panie doktorze, wraz ze szczepieniami antykowidowymi wyłonił się problem, komu szczepionka należy się w pierwszej kolejności? Polska żyje właśnie tym tematem w związku ze wyszczepieniniem grupy celebrytów w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym...

Dr Dariusz Nasiek: W ogromnej większości krajów szczepienia absolutne pierwszeństwo mają ludzie w podeszłym wieku znajdujący się w domach opieki. To nawet znajduje odwołanie do Czwartego Przykazania: „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Stoi za tym także oczywiste doświadczenie pandemiczne, że w tej grupie koronawirus zebrał największe, apokaliptyczne wręcz żniwo śmierci. Mówiąc krótko jest to wymiar moralny i medyczny zarazem.

KAI: Zanim do tego wrócimy, zacznijmy od podstaw. Jak i przez kogo są prowadzone szczepienia w Stanach Zjednoczonych?

Reklama

- Są prowadzone przez służbę zdrowia i opieki społecznej - Health and Human Services (HHS). Przy zaangażowaniu wojska. Operacją pod kryptonimem Operation Warp Speed (Opercja Ekstremalna Szybkość) kieruje generał Gustaw Perna. HHS zarządza sekretarz Alex Azar. Są to organizacje rządowe na poziomie federalnym. Dotąd zaaplikowano już pięć milionów dawek szczepionkowych, a rozprowadzono już do centrów dystrybucyjnych około 20 milionów szczepionek w całych Stanach Zjednoczonych. Na razie są to produkty Pfizera i BioNTech w ponad tysiącu lokalizacji oraz Moderny w 3,5 tysiąca lokalizacji. Różnica ma związek z bardzo niską temperaturą przechowywania pierwszej szczepionki.

KAI: Pomówmy o organizacji szczepień i i kolejności dawkowania.

- Centrum Kontroli Chorobowej (Centre for Disease Control) rekomendowało szczepionki mając na uwadze następujące cele: po pierwsze: zmniejszenie umieralności i zmniejszenie występowania zachorowań tych które były najciężej przechodzone; po drugie: zachowanie normalnego funkcjonowania społeczeństwa; po trzecie: pomoc tym którzy już mieli jakieś zdrowotne problemy.

Reklama

Wprowadzono następujące fazy:

Faza 1a: to rezydenci domów opieki społecznej i ich obsługa oraz pracownicy służby zdrowia mający bezpośredni kontakt z ludźmi faktycznie lub potencjalnie zarażonymi;

Faza 1b: to wszyscy powyżej siedemdziesiątego piątego roku życia oraz pracownicy służb takich jak policjanci, strażacy, służby mundurowe, ale także pracownicy sklepów i obsługujący środki transportu publicznego;

Faza 1c: ostatnia grupa pierwszej fazy szczepień to osoby w wieku 65 do 74 lat które są większym ryzyku, że zapadną na chorobę lub będą potrzebowali hospitalizacji oraz osoby wieku od 16 do 64 lat, które mogą mieć szczególnie ciężkie powikłania z narażeniem na śmierć, tacy jak ludzie otyli z cukrzycą i z innymi chorobami. W tej grupie znajdują się również inni pracownicy gospodarki tacy jak pracownicy mediów, prawa, służb publicznych, informacji logistyki i transportu itp.;

Faza 2: obejmuje wszystkie inne osoby, w tym poniżej 16 roku życia, jeżeli będą już dla nich rekomendacje szczepieniowe.


Podziel się cytatem

Następna grupa to lekarze i pracownicy służby zdrowia zajmującej się chorymi. Znowu logika nakazuje, aby te osoby które mają kontakt z chorymi lub potencjalnie chorymi w wysokim stopniu prawdopodobieństwa byli zabezpieczeni sami oraz aby nie roznosili i nie byli wektorem w rozprzestrzenianiu się infekcji.

KAI: Jak to wygląda w innych krajach?

- W Wielkiej Brytanii pierwsze otrzymują szczepionki osoby powyżej osiemdziesiątego roku życia które są aktualnie hospitalizowane i pracownicy służby zdrowia w bezpośrednim kontakcie z potencjalnie chorymi (tzw. frontline) i pracownicy zajmujących się chorymi w domach opieki.

W Niemczech kryterium wiekowe odgrywa najbardziej zasadniczą rolę. Najwyższe priorytety mają osoby powyżej osiemdziesiątego roku życia następnie osoby, które zajmują się osobami chorymi w domach opieki społecznej w domach opieki. Na trzecim miejscu są pracownicy służby zdrowia z wysoką ekspozycją na koronawirusa, szczególnie pracujący w intensywnej terapii pogotowiu i izbach przyjęć, na czwartym miejscu pracownicy służby zdrowia, którzy przede wszystkim leczą chorych na Covid. Bardzo podobnie jest w Izraelu notującym rekordowa ilość wyszczepień w relacji do populacji ludności.

KAI: Czyli nie jest tak, że ktokolwiek ma cokolwiek wspólnego ze służbą zdrowia ma się automatycznie szczepić przed wszystkimi innymi?

- Oczywiście, że nie. To byłoby po prostu dla Amerykanów niezrozumiałe.

KAI: Jak można się zgłosić do szczepienia? Czy wymaga to skierowania od lekarza? Co jest wymagane, aby się zakwalifikować?

- W chwili obecnej szczepieni są rezydenci domów opieki i pracownicy służby zdrowia którzy pracują tam oraz w szpitalach i innych zorganizowanych ośrodkach. W dalszej kolejności będą szczepione osoby starsze skierowane przez lekarzy oraz pracownicy służb mundurowych i publicznych rekomendowani poprzez ich organizacje. Dokładny schemat rozprowadzania szczepionek pozostał w dyspozycji poszczególnych stanów.

KAI: Zaszczepił się już prezydent-elekt Joe Biden. Czy ustępujący Donald Trump też powinien to zrobić?

- Joe Biden otrzymał pierwsza dawkę szczepionki w poniedziałek i była to szczepionka Pfizera. Jest on wieku 78 lat i w grupie wysokiego ryzyka podobnie 76-letni Trump, który powinien się zaszczepić z tych samych wskazań. Dopiero na drugim miejscu jest okoliczność, jak ich pozycja państwowa może działać na Amerykanów.

KAI: Ilu Amerykanów chce się zaszczepić? Ilu powinno, aby Stany Zjednoczone osiągnęły poziom wyszczepienia mogący przesądzać o sukcesie w walce z koronawirusem? Kiedy to może nastąpić?

- Nie wszyscy Amerykanie będą się szczepić. Jedni dlatego, że nie będą się kwalifikowali drudzy dlatego, że nie będą chcieli. Istnieje szereg kontrowersji odnośnie relacji balansu zysku i strat oraz kto powinien tę szczepionkę dostać na pewno, a kto powinien się bardziej zastanowić. Niewątpliwie osoby narażone na komplikacje infekcji koronawirusem czyli osoby starsze powyżej 75 lat oraz osoby z chorobami towarzyszącymi powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia powinny zdecydowanie rozważyć szczepionkę, gdyż korzyści związane z jej podaniem znacznie przewyższają ryzyko.

KAI: Czy sądzi Pan, że Polska jest gotowa do szczepień na masową skalę i jest to w stanie skutecznie zapewnić organizacyjnie?

- Polska jak każde inne państwo rozwinięte na całym świecie oczywiście powinna być gotowa na przeprowadzenie szczepień na masową skalę. Kwestia zorganizowania tego - moim zdaniem - powinna pozostać w gestii najbardziej zaufanych organów - takich jak służby wojskowe. Szczepionka powinna być za darmo tak, aby nie było możliwości wykorzystania i do osobistego wzbogacenia się, czy innych korzyści materialnych. Masowe szczepienie szczególnie ludzi zagrożonych w domach opieki, domach starców itd. powinno zostać zorganizowane w sposób jak najbardziej cywilizowany i jak najbardziej zorganizowany. Gwarancje takiej organizacji - mam taką głęboką nadzieję - daje wojsko. Puszczenie sprawy na terenowy żywioł administracji nie przyniesie nic dobrego. Podkreślę to, że logika nakazuje aby szczepić te osoby, które są najbardziej narażone i gdzie ryzyko komplikacji jest największe. Dlatego najstarsi powinni być w grupie priorytetowej, jak to ma miejsce na świecie.

KAI: Dziękujemy za rozmowę.

2021-01-03 19:15

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek: pierwszy etap wprowadzania obligatoryjnego wyboru między religią a etyką zajmie dwa lata

[ TEMATY ]

religia

etyka

Przemysław Czarnek

Karol Porwich/Niedziela

Zakładamy, że dojście do pierwszego etapu wprowadzania obligatoryjnego wyboru pomiędzy religią a etyką zajmie nam dwa lata. Później w perspektywie kolejnych kilku lat będziemy dochodzić do tego standardu w poszczególnych klasach, rocznikach - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek w Radiowej Jedynce mówił o ogłoszonych przez MEiN kierunkach polityki oświatowej państwa. Wśród nich są m.in. wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, wzmocnienie edukacji patriotycznej, historycznej i ekologicznej, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w związku z pandemią COVID-19.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Caritas. Poszerzają wiedzę i umiejętności

2021-09-28 07:35

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

bezdomność

archiwum Caritas

Schronisko Aktywizujące dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas w Zielonej Górze – jak sama nazwa wskazuje – dba o to, by mieszkańcy domu nabywali nowe umiejętności, takie, które przydają się na co dzień, ale nie tylko. To również nauka postępowania w sytuacjach nagłych.

Właśnie odbył się kolejny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzony przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Szkolenie poprowadził Piotr Poźniak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję