Reklama

Kościół

Kościół w Polsce 2020 – najważniejsze wydarzenia

Prezentujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2020 r. w Kościele katolickim w Polsce

[ TEMATY ]

2020

Adobe Stock

STYCZEŃ

Podziel się cytatem

6 – Rekordowa liczba ok. 1,3 mln osób uczestniczyła w tegorocznych Orszakach Trzech Króli w 872 miejscowościach w Polsce. Liczący ok. 90 tys. uczestników Stołeczny Orszak poprowadził kard. Kazimierz Nycz, a na trasie dołączył prezydent Andrzej Duda z małżonką. Największe uliczne jasełka na świecie przeszły w tym roku pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”. Towarzyszyło im dziękczynienie za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, m.in. za Cud nad Wisłą oraz nadchodzącą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Radosne marsze przeszły też w 18 miejscowościach zagranicą. Wszystkich uczestników pozdrowił papież Franciszek.

Reklama

17 – Pod hasłem "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować" (Wj 20,8) w Gnieźnie odbyły się ogólnopolskie obchody 23. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i naczelnego Rabina RP Michaela Schudricha w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego. W obchodach uczestniczył m.in. ambasador Izraela w Polsce.

17 - zmarł Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej w latach 1996-2011, wieloletni członek Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Rady KEP ds. Rodziny. Miał 83 lata.

18 - Pod hasłem „Życzliwymi bądźmy”, zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich (Dz 28,2), od 18 a 25 stycznia obchodzono na całym świecie – także w Polsce – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wierni różnych Kościołów chrześcijańskich spotykali się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych wydarzeniach. Podczas tegorocznych obchodów świętowano 20. rocznicę podpisania wspólnej deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu przez Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) i Kościół rzymskokatolicki.

Reklama

26 – Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: w służbie powszechnego braterstwa” w Warszawie odbyły się centralne obchody XX Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Przedstawiciele obydwu religii czytali Biblię i Koran, modlili się i dyskutowali. W spotkaniu uczestniczyli duchowni i wierni obu religii oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego krajów muzułmańskich. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

LUTY

Podziel się cytatem

2 - Jak co roku, 2 lutego w Światowym Dniu Życia Konsekrowanego, w Kościele w Polsce zorganizowano zbiórkę na potrzeby żeńskich klasztorów kontemplacyjnych. Według danych z końca 2019 roku w Polsce pracuje 17, 2 tysiące sióstr zakonnych oraz 8, 9 tys. zakonników.

5 - Abp Gądecki poprosił Episkopaty świata o wsparcie inicjatywy by św. Jan Paweł II został doktorem Kościoła i współpatronem Europy. Dwadzieścia siedem lat pontyfikatu papieża Jana Pawła II posiada przełomowe znaczenie dla Kościoła i świata, tak w kontekście jego nauczania, jak i w kontekście oddziaływania społecznego – napisał przewodniczący KEP i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), w liście skierowanym do przewodniczących Episkopatów świata, w którym poprosił o poparcie inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła. Pod apelem abp. Gądeckiego KAI zebrała kilkadziesiąt tysięcy podpisów.

23 - Pod hasłem „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” przebiegał tegoroczny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wielkim apostołem tej sprawy był kard. Stefan Wyszyński - wkrótce beatyfikowany – przypomniał w rozmowie z KAI bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

28 - Kościół w Polsce obchodził Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich, ustanowiony na pierwszy piątek Wielkiego Postu przez papieża Franciszka. Z tej okazji w diecezjach i zakonach podejmowano różnorakie inicjatywy modlitewne w intencji przebłaganiaza grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich popełnione przez duchownych.

MARZEC

Podziel się cytatem

8 - W II niedzielę Wielkiego Postu obchodzono niedzielę „Ad Gentes” – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z misjonarzami, w tym roku pod hasłem „Eucharystia i misje”. Ofiary zebrane do puszek przeznaczono na pomoc polskim misjonarzom, aby mogli prowadzić dzieła ewangelizacyjne, edukacyjne, medyczne i charytatywne.

20 - Rząd RP ogłosił stan epidemii, który dał rządowi nowe prerogatywy, zaś na obywateli nałożył różne ograniczenia.

21 - „Zostańmy w domach, weźmy udział w Mszy św. przez środki społecznego przekazu. Bądźmy razem na modlitwie w ten właśnie sposób. Niech to będzie wyraz naszej miłości i troski o siostry i braci” - zaapelował Prymas Polski abp Wojciech Polak.

21 - Przypominamy Biskupom Diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych – podkreśla Prezydium Konferencji Episkopatu Polski we „Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach”.

21 - zmarł ks. prałat Piotr Pawlukiewicz, znany duszpasterz, kaznodzieja i rekolekcjonista w kraju i w środowiskach polonijnych, autor wielu książek. Doktor teologii pastoralnej, kanonik gremialny Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej. Miał 59 lat.

21 – zmarł ks. prof. Czesław Bartnik, wieloletni profesor dogmatyki na Wydziale Teologii KUL, promotor wielu prac naukowych, autor licznych tekstów teologicznych. Miał 90 lat.

28 - zmarł Marek Lehnert, watykanista, publicysta, poeta; dawny pracownik „Osservatore Romano”, korespondent m.in. Radia Wolna Europa, Polskiego Radia i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Miał 69 lat.

29 - zmarł Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor i dyrygent, autor m.in. “Pasji wg św. Łukasza”, “Polskiego Requiem”, „Siedmiu bram Jerozolimy”, doktor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych, członek honorowy wielu akademii artystycznych i naukowych, laureat licznych nagród muzycznych i państwowych w Polsce i na świecie. Miał 86 lat.

31 - Rząd ogłosił, że w uroczystościach i obrzędach religijnych, w tym mszach czy pogrzebach, w okresie od 25 marca do 11 kwietnia może uczestniczyć do 5 osób (oprócz osób sprawujących). Ponadto od Niedzieli Wielkanocnej 12 kwietnia “do odwołania” przywrócono limit 50 osób – wliczając w to wszystkich uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochówku.

31 - Sąd Najwyższy nie uwzględnił wtorek skargi kasacyjnej Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej od wyroku przyznającego milion zł. zadośćuczynienia na rzecz ofiary wydalonego już ze stanu kapłańskiego i ze zgromadzenia zakonnego Romana B. Były kapłan dopuścił się przed laty wielokrotnego molestowania i zgwałcenia małoletniej Katarzyny.

KWIECIEŃ

Podziel się cytatem

5 - W Niedzielę Palmową przypadał 35. Światowy Dzień Młodzieży pod hasłem: „Młodzieńcze, tobie mówię wstań” (por. Łk 7, 14). Tegoroczne obchody, z powodu pandemii koronawirusa, zostały w wielu diecezjach świata przełożone lub odwołane. Wiele wspólnot zorganizowało jednak inicjatywy w Internecie.

7 - Stanowisko ws. sytuacji w szpitalach wydał Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. - Kierując się ogólnymi zasadami personalistycznej etyki medycznej, środki ratunkowe powinny być przydzielane chorym, dla których w ocenie pracowników służby zdrowia, są one naprawdę konieczne dla ratowania ich życia i stosowane według kolejności, w jakiej ci pacjenci zostaną przyjęci w szpitalu (…) chyba że różnica w ich stanach ocenianych według kryteriów klinicznych jest ewidentna – ocenił Zespół.

9 - Epidemia i związane z nią ograniczenia domagają się zmiany formy przeżywania tegorocznego Triduum Paschalnego, które będziemy obchodzili w domach, ale nie zmienia się istota i sens tych dni. Zagłębiamy się w mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, ale także przyjmujemy nadzieję i radość, które przynosi Jego zmartwychwstanie. To najważniejszy czas w roku dla każdego chrześcijanina – podkreślił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

10 - Firma Google zniosła warunek posiadania 1000 subskrybentów dla parafii, które chcą przeprowadzać transmisje na portalu YouTube w czasie pandemii. Za inicjatywę Googla podziękował rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

11 - Systematycznie uczestniczący w Mszach św. zintensyfikują udział w praktykach religijnych, zaś praktykujący sporadycznie – utrwalą swoje przekonanie o niekonieczności obecności w świątyni. Taką polaryzację postaw na czas po epidemii przewiduje w wypowiedzi dla KAI prof. Mirosława Grabowska, socjolog, dyrektorka Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

11 - „Otrzymaliśmy mocne wezwanie, aby na naszą przeszłość, na to, czym żyliśmy, do czego dążyliśmy, co było i jest dla nas ważne, spojrzeć dziś inaczej” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze gnieźnieńskiej.

17 - Rząd zapowiedział, że od 21 kwietnia w miejscach kultu religijnego będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 15 m2. “Prosimy księży proboszczów o dokonanie wyliczeń i poinformowanie parafian, ile osób może przebywać w ich kościołach podczas Mszy Świętych i nabożeństw” - powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

17 - Nie wyobrażamy sobie, aby «nowa normalność» miała oznaczać trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa we Mszy św. i w innych obrzędach religijnych – uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się w ten sposób do prognozy zaprezentowanej przez ministra zdrowia, iż epidemia może potrwać w Polsce jeszcze dwa lata.

26 - Pod hasłem „Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia” w kościołach w całej Polsce obchodzono czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Patronat honorowy objęli: przewodniczący Episkopatu oraz Premier RP. Wydarzenie było jednocześnie inauguracją XII Tygodnia Biblijnego, którego motto brzmiało: “Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego”. “Obecny czas odczuwania głodu sensu i szerszego spojrzenia na świat, może być, nieco paradoksalnie, szansą na głębszy kontakt ze słowem Pisma świętego” – powiedział KAI znany biblista, ks. prof. Henryk Witczyk.

28 - Beatyfikacja Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, uzgodniona ze Stolicą Apostolską na 7 czerwca 2020 roku w Warszawie, z akceptacją Watykanu zostaje bezterminowo zawieszona - ogłosił kard. Kazimierz Nycz. Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii.

MAJ

Podziel się cytatem

3 - Na Jasnej Górze złożono nowy akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski. Jego tekst wypowiedział przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. – Oddal od nas wszelką zarazę błędów i grzechów, pandemię koronawirusa, grożącą nam suszę, jak również kryzys ekonomiczny i związane z tym bezrobocie – czytamy w zawierzeniu.

18 - Multimedialne centra wiedzy o Janie Pawle II, specjalne audycje radiowe i telewizyjne, projekt “Dar na 100” – to niektóre wydarzenia z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. We wszystkich kościołach odbędą się modlitwy dziękczynne za życie i pontyfikat Jana Pawła II.Z powodu ograniczeń sanitarnych wiele wydarzeń o charakterze masowym zostało odwołanych, część odbyła się w Internecie.

18 - “W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać o to, co On dziś miałby nam do powiedzenia? Z jakim przesłaniem zwróciłby się do rodaków w maju 2020 roku? Jako pierwsze przychodzą nam na myśl słowa: ‘Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi’” – podkreśla Prezydium KEP w liście z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

18 - Po filmie „Zabawa w chowanego” mam wrażenie, że nie zaoszczędzimy wstydu i upokorzenia ani pasterzom Kościoła, ani przełożonym zakonnym, ani nam kapłanom, ani wiernym – mówi KAI o. Adam Żak SJ, koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Tu nie wystarczy jakaś kosmetyka, musimy uwierzyć, że człowiek naprawdę jest drogą Kościoła. Dobro człowieka czyli jego zbawienie, to cel wszystkich działań Kościoła, któremu nie wolno postępować jakby był instytucją polityczną, albo korporacją, która dba przede wszystkim o swój wizerunek – wyjaśnia jezuita.

18 - po emisji filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał zawiadomienie w sprawie Biskupa kaliskiego do Nuncjatury. W oświadczeniu abp Polak stwierdził, że dokument ten "ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży". Dodał, że chodzi o "sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne".

22 - Do proboszczów wszystkich polskich parafii rzymsko- i greckokatolickich wysłane zostały plakaty Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Do parafii dotarł również list prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka, zachęcający do wywieszania tych plakatów przed kościołami oraz informowania wiernych o możliwości kontaktu z telefonem wsparcia prowadzonym przez świeckich katolików dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Druk i wysyłkę plakatów sfinansowała Fundacja św. Józefa.

26 - zmarł o. Wacław Hryniewicz OMI, wybitny teolog, ekumenista, znawca teologii prawosławnej, współtwórca Instytutu Ekumenicznego KUL. W latach 1980-2005 konsultor Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem prawosławnym oraz członek Komisji KEP ds. Ekumenizmu, laureatem wielu nagród. Miał 83 lata.

31 - „Miłość społeczna jest otwarta ku wszystkim ludziom” – powiedział abp Wiktor Skworc podczas dorocznej pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich. W swoim przesłaniu metropolita katowicki polecał Matce Bożej sprawy chorych na koronawirusa i wszystkich, którzy doświadczają konsekwencji pandemii. Z ubolewaniem zaznaczył też, że Polacy są jedną z najbardziej spolaryzowanych społeczności w Europie.

CZERWIEC

Podziel się cytatem

6 - Gromadzące zwykle kilkadziesiąt tysięcy uczestników XXIV Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Lednicy miało w tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, charakter głównie wirtualny. Hasłem spotkania były słowa “Cały Twój”. – Chcemy to powiedzieć Bogu, ale i kierować się w życiu wzorem Niepokalanej, bo całej Jej życie należało do Boga. To oznacza wziąć odpowiedzialność za Kościół, tak jak w swoim czasie uczynili św. Jan Paweł II i kard. Stefan Wyszyński – mówił w sobotę 6 czerwca do młodych podczas Mszy świętej bp Adrian Galbas.

9 - Ponad 90 proc. Polaków deklaruje się jako wierzący i głęboko wierzący – wynika z nowego raportu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Jednocześnie powoli rośnie udział osób zaliczających się do raczej lub całkowicie niewierzących.

13 - zmarł Stanisław Karnacewicz, znawca spraw kościelnych, zasłużony dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej. Miał 70 lat.

18 - Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski został nowym rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 57-letni duchowny kieruje Katedrą Opieki Społecznej Paliatywnej i Hospicyjnej KUL, jest Prezesem Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

25 - Nuncjatura Apostolska opublikowała komunikat wyjaśniający sytuację prawną w diecezji kaliskiej w związku z nominacją administratora apostolskiego „sede plena”, którym został abp Grzegorz Ryś. Zakomunikowano, że bp Janiak “otrzymał polecenie przebywania poza diecezją kaliską na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań”.

2020-12-31 10:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Po śladach misjonarza Afryki

2021-09-19 15:08

Ks. Wojciech Kania

W Hucie Komorowskiej miała miejsce uroczystość ku czci kardynała Adama Kozłowieckiego.

Dnia 19 września odbyły się w Hucie Komorowskiej XIV Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego. Mszę św. pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza koncelebrowali w miejscowej świątyni parafialnej bp Edward Frankowski stojący na czele fundacji „Serce bez granic” zainspirowanej postacią kardynała Kozłowieckiego oraz przybyli kapłani. W modlitwie uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele fundacji „Serce Bez Granic”, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz parafianie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję