Reklama

Kościół

Biskup nominat Artur Ważny: wiara jest najważniejsza

„My kapłani, żyjemy z długu wobec Kościoła, który dał nam Słowo i mówi spłacaj ten dług, czyli głoś Słowo, a także z długu wobec wiernych, dzięki którym żyję, bo ich jałmużna mnie wspomaga - mówi KAI ks. Artur Ważny, który dziś ogłoszony został nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej.

[ TEMATY ]

Tarnów

bp Artur Ważny

diecezja.tarnow.pl

- Spłacam dług gdy troszczę się o potrzebujących w Kościele. Chciałbym, żeby to nie były slogany, ale codzienna teologia” - dodaje 54-letni duchowny.

Ks. Ważny jest cenionym rekolekcjonistą, ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej i egzorcystą. Był także diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, proboszczem, dyrektorem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji.

Reklama

Zdaniem biskupa-nominata czasy są trudne dla Kościoła, ale w historii zbawienia też takie bywały. „Jezus mówił, że nie sposób, żeby nie było zgorszeń, ale zachęcał - miejcie wiarę. Wiara jest najważniejsza, bo jest więzią z Jezusem, przychodzeniem do Niego i pytaniem jak rozwiązać problemy i co z tym zrobić? A można z tych potknięć zrobić coś dobrego, tylko trzeba patrzeć oczami Jezusa na Kościół, ofiary które cierpią, na innych ludzi, kapłanów i pasterzy - dodał.

Podziel się cytatem

Ks. Artur Ważny jest cenionym spowiednikiem i rekolekcjonistą, a dla wielu - przewodnikiem duchowym. Ci, którzy go znają mówią, że to człowiek dialogu, bo poświęca wiele czasu na indywidualne rozmowy z ludźmi, którzy są ateistami, wątpią i przeżywają różne problemy życiowe.

Kapłan prowadzi także modlitwę uwielbienia i uzdrowienia. Pomagał m.in. w powstaniu Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych na cmentarzu w Tarnowie Mościcach a także Alegorii, która jest miejscem dialogu, formacji i misji. Ponadto prowadzi rekolekcje dla kobiet, które dokonały aborcji, organizował największe rekolekcje w diecezji, czyli Forum Formacyjne. Jest obecny w mediach społecznościowych. To autor książek i publikacji o tematyce pastoralnej.

Reklama

„Chciałbym nie stracić zmysłu słuchania ludzi. Proszę o to, że jeśli zgłupieję i stracę odwagę, żeby mi o tym powiedzieć” - mówi biskup nominat.

„Można być dalej księdzem i biskupem. Chciałbym, żeby niewiele się zmieniło oprócz tego, że są inne obowiązki, ale inaczej sobie nie wyobrażam posługiwania. Jezus posyła, żeby być z Nim, głosić Ewangelię i służyć ludziom. Nie boję się tego co przed nami, życie z Jezusem to wielka przygoda, niespodzianki i ciągle coś nowego” - dodaje.

Zdaniem ks. Ważnego ważny jest język - forma przekazu. „Mamy zawsze Dobrą Nowinę, tylko zdarza się, że nie umiemy jej wypowiedzieć. Tak, język jest ważny, ale najważniejsze są świadectwo i autentyczność wiary” - podkreśla.

Ks. Artur Ważny nie ma jeszcze hasła swojej posługi. Nie wiadomo także kiedy odbędą się święcenia biskupie.

„Kiedy usłyszałem tę propozycję, był dzień rozpoczęcia Roku św. Józefa, więc jest to dla mnie natchnienie. Święty Józef zawsze mi towarzyszył. Byłem rektorem kościoła akademickiego św. Józefa w Tarnowie, jestem związany ze Szkołą Nowej Ewangelizacji św. Józefa, na mojej kapłańskiej drodze są Mężczyźni św. Józefa. Święty Józef jest dobrym patronem - cieniem Ojca niebieskiego. Chciałbym też pełnić taką ojcowską posługę” - mówi ks. Artur Ważny.

Podziel się cytatem

Ojciec Święty Franciszek mianował dziś księdza Artura Ważnego biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu tytularną stolicę Mazaca. Jest to czternasty biskup pomocniczy w historii diecezji tarnowskiej.

Ksiądz Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (obecnie diecezja rzeszowska). W latach 1985-1991 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie.

W latach 1991-1995 pracował jako wikariusz w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, zaś w latach 1995-1999 w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Podjął też studia specjalistyczne w zakresie teologii pastoralnej na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 1998 – 2007 był dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Wchodził także w skład Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej, Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej, Rady Administracyjnej Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza i zespołu redakcyjnego pisma „Winda” – tarnowskiego dodatku do tygodnika „Droga” oraz sprawował posługę duszpasterza akademickiego w Tarnowie.

W latach 2007 – 2014 pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie - Mościcach. W latach 2014 – 2019 był dyrektorem Wydziału do spraw Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Ponadto sprawował obowiązki dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie, asystenta kościelnego Stowarzyszenia Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie, asystenta kościelnego Kursu ALPHA w diecezji tarnowskiej, kapelana samorządowców miasta Tarnowa, opiekuna wspólnoty Mężczyźni św. Józefa w Tarnowie, członka Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej i członka Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Od 2010 roku pełni posługę diecezjalnego egzorcysty, a od 2019 roku sprawuje obowiązki ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej i dyrektora Unii Apostolskiej Księży Diecezji Tarnowskiej.

2020-12-12 17:55

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Ojcowskie Serce" - bp Artur Ważny - odc. 2

Bp Artur Ważny: Człowiek potrzebuje czterech miłości, żeby wzrastać – miłości mamy, taty i obojga rodziców. Czwartą miłością jest miłość Boga – jeśli pierwsze trzy zawiodą, to miłość Boga jest w stanie wszystko wyrównać.

Człowieka kochanego łatwiej się kocha. Prośmy Pana Boga, żebyśmy doświadczyli Jego miłości – macierzyńskiej, ojcowskiej, rodzicielskiej – abyśmy czując się kochani, pomagali innym ludziom nas samych ukochać.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Caritas. Poszerzają wiedzę i umiejętności

2021-09-28 07:35

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

bezdomność

archiwum Caritas

Schronisko Aktywizujące dla Bezdomnych Mężczyzn Caritas w Zielonej Górze – jak sama nazwa wskazuje – dba o to, by mieszkańcy domu nabywali nowe umiejętności, takie, które przydają się na co dzień, ale nie tylko. To również nauka postępowania w sytuacjach nagłych.

Właśnie odbył się kolejny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzony przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Szkolenie poprowadził Piotr Poźniak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję