Reklama

Kościół

W niedzielę w całym kraju modlitwy za ofiary stanu wojennego

Za ofiary stanu wojennego w 39. rocznicę jego wprowadzenia przez władze komunistyczne będą się modlić wierni w całym kraju oraz w ośrodkach polonijnych zagranicą. W ramach corocznej akcji IPN "Zapal Światło wolności" symboliczną świecę w oknie zapalą w niedzielę 13 grudnia m.in. prymas Polski, przewodniczący Episkopatu Polski oraz nuncjusz apostolski w Polsce.

[ TEMATY ]

Solidarność

Archiwum IPN

Milicja przygotowuje się do zajęcia siedziby Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności”, 13 grudnia 1981 r.

Milicja przygotowuje się do zajęcia siedziby Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności”, 13 grudnia 1981 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki włączy się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”.

Akcja nawiązuje do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, którzy pamiętnego 13 grudnia 1981 roku w ten właśnie sposób – w Pałacu Apostolskim oraz w Białym Domu, wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W najbliższą niedzielę abp Gądecki o godz. 19.30 w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu zapali symboliczne światło upamiętniające ofiary komunistycznych represji.

Symboliczne światło zapłonie na pewno w oknach rezydencji prezydenta Andrzeja Dudy, który objął akcję honorowym patronatem. Rozbłyśnie także u abp. Salvatore Pennacchia, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Udział w kampanii zapowiedział również metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak.

Do akcji włączy się także sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. „Zapalenie w oknach 13 grudnia o godz. 19.30 symbolicznych świec ma upamiętniać wszystkich tych, którzy w czasie stanu wojennego stracili życie, utracili pracę lub musieli opuścić Ojczyznę w wyniku przeciwstawiania się brutalnym działaniom władz komunistycznych. Zapalając światło wolności dajemy świadectwo wdzięczności wobec osób i ich rodzin, które nie zawahały się cierpieć i znosić represje w imię podstawowych praw jednostki” – powiedział bp Miziński.

W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

W ramach upamiętnienia represji stanu wojennego modlitwy i inicjatywy historyczne odbędą się w całym kraju. Obchody będą skromne ze względu na obostrzenia związane z trwającą epidemią.

Podziel się cytatem

Reklama

Msza św. za ofiary stanu wojennego zostanie odprawiona o godz 11.00 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Następnie przedstawiciele Stowarzyszenia Godność, Federacji Młodzieży Walczącej, NSZZ Solidarność i kombatantów AK złożą kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem pierwszej ofiary stanu wojennego w Gdańsku, śp. Antoniego Browarczyka. Przedstawiciele IPN złożą kwiaty przed pomnikiem Poległych Stoczniowców na placu Solidarności, oddadzą również hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Reklama

O godz. 16.30 w katedrze na Wawelu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. w 39. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Od 13 grudnia do 13 stycznia w Wieliczce (przed budynkiem Archiwum IPN) dostępna dla zwiedzających będzie wystawa „Tu rodziła się Solidarność”.

Na Jasnej Górze Msza święta zostanie odprawiona o godz. 15.30 w kaplicy Matki Bożej. Po Eucharystii nastąpi zapalenie zniczy ustawianych w kształcie krzyża w al. Sienkiewicza. Na uroczystości zaprasza Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność.

Przez kilka dni w intencji ofiar stanu wojennego będą się modlić przed obrazem Matki Bożej Solidarności górale z Podhala. - W ten trudny czas powitamy ikonę Matki Bożej Częstochowskiej - Patronki Robotników Ludzi Solidarności. Będziemy też modlić się za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki i jego relikwii, który uczy nas jak „zło dobrem zwyciężać”. Mamy nadzieję, że wspólne trwanie na modlitwie i refleksji przez nadchodzące dni stanie się dla nas znakiem budowania wspólnoty, w której wspólnie będziemy odpowiedzialni za nasze miejsca pracy i za ojczyznę - mówi KAI Leszek Jankowski z NSZZ "Solidarność".

Reklama

Obraz powstał w 1984 r., a jego autorem jest malarz Artur Chaciej z Podlasia. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek M.B. Częstochowskiej stanowi biało czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań 1956, Gdańsk 1970, Radom 1976, Gdańsk 1980 oraz stan wojenny – 13 grudnia 1981. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości.

Najmniejszy z nich otrzymał bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Drugi, nieco większy obraz, trafił do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Największy z nich związkowcy podlaskiej Solidarności przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r. jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny.

W Bydgoszczy kwiaty będą składane pod tablicą internowanych w więzieniu Potulice. W kościele oo. jezuitów odprawiona zostanie także Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. W obu wydarzeniach wezmą udział działacze Stowarzyszenia Represjonowanych oraz IPN Bydgoszcz.

TVP Polonia transmitować będzie w niedzielę o godz. 13.00 Mszę św. pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Tadeusza Wojdy z kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli, miejscowości związanej z młodością ks. Jerzego Popiełuszki. Przy parafii znajduje się Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, a w jej zbiorach pamiątki po kapłanie, m.in. jego portrety, zdjęcia oraz legitymacja szkolna.

W Białymstoku zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikami związanymi z upamiętnieniem ofiar stanu wojennego, m.in. przy Areszcie Śledczym (ul. Kopernika) – w miejscu przetrzymywania internowanych, w Suwałkach - przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki i przy Dębie Wolności, w Łomży - przy tablicy pamiątkowej w katedrze pw. św. Michała Archanioła.

Reklama

W Dniu Pamięci Ofiar Stanu Wojennego szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złoży kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przy grobie legendarnego kapelana ludzi pracy mają pojawić się także inni przedstawiciele władz państwowych.

Na placu Piłsudskiego w Warszawie do 21 grudnia prezentowana będzie plenerowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Stan wojenny 1981–1983”. Ekspozycja została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentuje najważniejsze informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

W Rzeszowie uroczysta Msza św. za Ojczyznę i ofiary stanu wojennego zostanie odprawiona w kościele farnym o godz. 18.00, a po niej zaplanowano składanie kwiatów i zapalenie zniczy pod krzyżem misyjnym.

W Szczecinie główne uroczystości odbędą się pod bramą Stoczni Szczecińskiej. O godz. 12.00 w katedrze pw. św. Jakuba Apostoła Mszy św. za Ojczyznę przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Ofiary stanu wojennego zostaną jak co roku upamiętnione także wśród Polaków żyjących poza granicami kraju.

Stowarzyszenie Obrońców Krzyża w Paryżu zaprasza wszystkich rodaków na uroczystą Mszę św. w 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Zostanie ona odprawiona 13 grudnia o godz. 11:00 w kościele Wniebowzięcia NMP na Concorde. Po Mszy św. zebrani udadzą się na Plac Inwalidów, aby złożyć kwiaty na płycie Solidarności. Organizatorzy, na czele z prezes Stowarzyszenia Jolantą Marią Dźwigała, zachęcają do zabrania z sobą polskich flag.

Reklama

Stowarzyszenie Polskich Kombatantów we Francji – Ognisko Toulouse także zaprasza na Mszę św. w 39. rocznicę wybuchu stanu wojennego w Polsce. Odbędzie się ona 13 grudnia o godz. 9:30 w kościele polskim St André.

"Serdecznie zapraszamy i prosimy o wspieranie myślą i modlitwą naszą Ojczyznę i Naród, szczególnie w aktualnie trudnej sytuacji, w której są wstrząsani, pozostawieni samym sobie w strachu, wystawiani na konfrontacje i podziały" - napisano w zaproszeniu na uroczystości.

13 grudnia 2020 r. przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który trwał do 22 lipca 1983 r. Stan nadzwyczajny, wprowadzony niezgodnie z konstytucją przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, doprowadził do internowania ponad 10 tys. działaczy opozycji antykomunistycznej. Tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie. Ofiarami brutalnych represji było m.in. 9 górników z kopalni „Wujek”, którzy zginęli podczas pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 r. 6 grudnia 2002 roku Sejm RP przez aklamację uchwalił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

2020-12-12 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sierpniowy wiatr od morza

Niedziela Ogólnopolska 35/2023, str. 30-31

[ TEMATY ]

Solidarność

Solidarnosć

Zenon Mirota/ pl.wikipedia.org

Sierpień to jeden z najbardziej „polskich miesięcy”. Wydarzenia, które się w nim rozegrały, mogą bowiem opisać w skrócie całe nasze trudne, ale i chwalebne doświadczenia historyczne w XX wieku.

Wymarsz I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia 1914 r. stał się symbolem determinacji i wiary Polaków w przywrócenie ojczyzny na mapy świata, z których wymazały ją w końcu XVIII wieku mocarstwa ościenne. Zwycięstwo z bolszewicką Rosją w bitwie warszawskiej 15 sierpnia 1920 r. pokazało, że dla kochających wolność Polaków nie ma rzeczy niemożliwych i że nadal jesteśmy przedmurzem cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskiej. Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r., było po raz kolejny w dziejach dramatycznym wołaniem, że nie ma takiej ceny, której nie zapłacimy za prawo do bycia wolnym i godnym narodem. Całość dopięły sierpniowe strajki 1980 r., które dały początek wielkiemu ruchowi Solidarności. To one uświadomiły światu, że Polacy nie zginają karku przed przemocą; że „polskość” definiują jako umiłowanie wolności.

CZYTAJ DALEJ

Bóg pragnie naszego zbawienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 12, 44-50.

Środa, 24 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję