Reklama

Wielka Brytania

Episkopat Anglii deklaruje pomoc ofiarom nadużyć

W Wielkiej Brytanii opublikowano kolejny raport dotyczący seksualnego wykorzystywania nieletnich. Po skandalu jaki wybuchł w 2011 roku, kiedy śmierć prezentera BBC Jimmy'ego Savile'a ujawniła potworną skalę tego procederu w mediach publicznych, powołano Niezależne Śledztwo Wykorzystywania Seksualnego Dzieci (IICSA). Badana jest instytucja po instytucji. Obecny raport dotyczy Kościoła katolickiego w Anglii i Walii.

[ TEMATY ]

episkopat

pomoc

nadużycia seksualne

Anglia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Raport ujawnia, że w latach 1970-2015 Kościół katolicki Anglii i Walii otrzymał ponad 900 skarg, dotyczących ponad 3 tysięcy przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci. W ramach śledztwa przestudiowano przypadki dotyczące angielskiej kongregacji benedyktynów i archidiecezji Birmingham.

Raport stwierdza, że w wielu przypadkach przede wszystkim podejmowano działania służące ochronie domniemanych sprawców i reputacji Kościoła katolickiego, w mniejszym stopniu skupiając się na pomocy ofiarom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2018 roku przed komisją stawił się arcybiskup Westminsteru, kardynał Vincent Nichols, który przeprosił wówczas za błędy i uchybienia Kościoła katolickiego. Jednak jak stwierdzają autorzy raportu: „nie uznał żadnej osobistej odpowiedzialności ani nie okazał współczucia ofiarom w ostatnich zbadanych przez nas sprawach”.

Raport odnotowuje: „Stolica Apostolska i jej ambasador w Wielkiej Brytanii mimo wielokrotnych próśb nie złożyli zeznań”.

Kardynał Nichols w nagraniu video skierowanym do ofiar i autorów raportu podziękował za „wydobycie na światło dzienne tego, co zostało ukryte i za pomoc w pokonaniu kolejnego etapu zgłębiania tych strasznych, trudnych spraw”.

„Przede wszystkim chcę porozmawiać z każdym, kto padł ofiarą wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie, w kontekście wspólnoty katolickiej” – zadeklarował przywódca Kościoła katolickiego w Anglii i Walii, dodając: „chcę jeszcze raz powiedzieć, jak bardzo mi przykro i jak bardzo jestem przybity faktem, że ta krzywda została wam wyrządzona i do tego wyrządzona w naszym imieniu. I obiecuję wam, że będziemy dalej pracować. Chciałbym, aby ludzie, którzy padli ofiarą wykorzystywania seksualnego, ujawnili się i byli przekonani, że zostaną wysłuchani” – powiedział kardynał Nichols i powtórzył: „Zostaniesz wysłuchany i otrzymasz pomoc. Jesteśmy zdeterminowani, aby lepiej reagować na każdy zarzut wykorzystywania seksualnego”.

Reklama

W oświadczeniu episkopatu Anglii i Walii m.in. czytamy:

„Przepraszamy wszystkie ofiary, że nie zostały przez nas odpowiednio wysłuchane lub nie dostały odpowiedniego wsparcia. Słuchając z pokorą tych, którzy cierpieli, możemy przyczynić się do uzdrowienia ran, a także uczyć się od tych, którzy są najbardziej bezpośrednio dotknięci, w jaki sposób musimy ulepszyć nasze standardy, zasady i procedury ochrony Kościoła”.

„W przypadku błędów i niespójności w stosowaniu naszych procedur zabezpieczających uznajemy je i zobowiązujemy się do działań, które przyniosą poprawę. Przemoc jest złym czynem wymierzonym w najsłabszych; nigdy nie można tego usprawiedliwiać ani ukrywać. Nadużycia dokonane wobec dzieci i wynikające z tego szkody dla życia ludzi nie mogą zostać naprawione. Za to bez zastrzeżeń przepraszamy i jesteśmy zobowiązani do uważnego wsłuchiwania się w głosy tych, którzy byli wykorzystywani. To sprawozdanie jest ważnym momentem na naszej drodze do ochrony Kościoła katolickiego. Zostanie ono teraz szczegółowo omówione przez nas, biskupów na Zgromadzeniu Plenarnym, rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu, abyśmy mogli zbadać, jak uwzględnić wyniki tego ważnego dochodzenia w życiu i pracy Kościoła, aby konsekwentnie chronić dzieci i osoby bezbronne”.

Wyniki raportu spotkały się z wezwaniami do rezygnacji kardynała Nicholsa. W rozmowie z agencją prasową PA powiedział: „Niedawno skończyłem 75 lat. Zgodnie z prawem Kościoła przedłożyłem Papieżowi moją rezygnację, otrzymując jednoznaczną odpowiedź, abym trwał na stanowisku. Więc to właśnie robię. Zapytany, czy jest właściwą osobą do przewodzenia Kościołowi katolickiemu w Anglii i Walii kardynał Nichols jeszcze raz podkreślił: „Robię, co mi powiedziano. Ojciec Święty umieścił mnie tutaj i mówi, żebym tu został – to mi wystarczy”.

Reklama

Trwające dochodzenie w sprawie przemocy seksualnej wobec dzieci (IICSA) dotyczy przestępstw seksualnych, których dokonały osoby publiczne, i które popełniono w powszechnych i publicznych instytucjach Anglii i Walii: w szkołach, domach dziecka, placówkach służby zdrowia, w siłach zbrojnych, a także w instytucjach prywatnych i w Kościele anglikańskim i katolickim.

Pełna treść raportu IICSA oraz stanowisko Kościoła katolickiego dostępne są na stronie episkopatu Anglii i Walii pod adresem: cbcew.org.uk.

2020-11-12 17:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anglia: lekarz odpiera zarzuty i nadal modli się z pacjentami

[ TEMATY ]

wiara

lekarz

Anglia

stock.adobe.com

Brytyjski lekarz, praktykujący katolik, dr Richard Scott obronił prawo do oferowania duchowego wsparcia pacjentom w Wielkiej Brytanii. Do Naczelnej Rady Lekarskiej wpłynęły donosy, dotyczące jawnej, pro-religijnej postawy doktora Scotta. Zbadawszy sprawę Rada orzekła, że nie naruszył jej wytycznych oraz że: „dyskusja o wierze podczas konsultacji nie jest zabroniona”.

Sprawa dr Scotta ponownie wywołała pytania o możliwość jawnego wyznawania swojej wiary w miejscu pracy. Dr Richard Scott jest lekarzem rodzinnym, z blisko 30-letnim stażem, pracuje w jednej z przychodni w Kent. „W postępowaniu z pacjentami w kwestii oferowania im duchowego wsparcia nie wykroczyłem nigdy poza granice wskazań Rady Lekarskiej” – stwierdza medyk.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Być oparciem dla innych

2024-04-23 12:35

Magdalena Lewandowska

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

W parafii św. Maurycego odbyło się ostatnie rejonowe spotkanie zespołów presynodalnych dla rejonu Wrocław-Śródmieście i Wrocław-Południe.

Konferencję na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił Tomasz Żmuda z Oławy. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy i spotkania przy stole na dzielenie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję