Reklama

Niedziela Kielecka

Kieleckie groby żołnierzy niepodległości

Kieleckie groby żołnierzy niepodległości

2020-11-09 09:24

TD

Usytuowane są w większości w obrębie Cmentarza Starego, który powstał na początku XIX wieku i sam w sobie stanowi ciekawy obiekt. Żołnierzy walczących o niepodległość chowano także na Cmentarzu Nowym.

Cmentarz Stary pierwotnie otoczony był drewnianym ogrodzeniem, następnie w latach 20. XIX wieku murem kamiennym. Początkowo dominowały mogiły ziemne, dopiero z lat 30. XIX wieku pochodzą pierwsze trwałe nagrobki. W tym czasie założono też przy nim odrębny cmentarz ewangelicki (obecnie komunalny). W 1857 roku powstał cmentarz prawosławny - jest to jeden z nielicznych zachowanych zespołów zabytkowych nagrobków prawosławnych w centralnej Polsce - a przy nim wyznaczono miejsce dla zmarłych żołnierzy - wyznawców islamu, służących w wojskach rosyjskich.

Reklama

W 1919 roku w części cmentarza prawosławnego zaczęto chować żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 30. XX wieku urządzono Cmentarz Wojsk Polskich 1863-1921. W jego pobliżu znajdują się kwatery żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 roku oraz cmentarz wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej 1944-1945. W latach 1953-1958 od strony centrum miasta założono cmentarz żołnierzy Armii Krajowej i ofiar terroru hitlerowskiego, tzw. Cmentarz Partyzancki. W ten sposób powstał zwarty zespół cmentarzy wyznaniowych z przylegającymi doń cmentarzami wojennymi. W 1993 roku przeprowadzono inwentaryzację cmentarza, a w następnych latach zabezpieczono przed zniszczeniem ponad 100 nagrobków kamiennych i poddano konserwacji kilkadziesiąt żeliwnych pomników z XIX wieku oraz ponad stu kamiennych. Wiele z nich ponownie wymaga akcji ratunkowych.

Spoczywają tutaj Żołnierze Niepodległości, m.in.: Bogdan Derych, Karol Gadomski, Józef Parachoniak, Kazimierz Piotrowicz, Walenty Wiąckowski, Leopold Witkowski. Możliwe też, że pochowano jeszcze kilkunastu legionistów nieznanych z nazwiska, przeniesionych z cmentarzy ewangelickiego, prawosławnego i nowego.

Podczas remontu, przeprowadzonego w 2004 r., wydzielono 24 kwatery i wystawiono nowe krzyże betonowe z metalowymi tabliczkami. Część z tych pomników wymaga ponownej renowacji, znaczny zasób udało się ocalić dzięki zabiegom Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, prowadzącego doroczną kwestę na ratowanie zabytków kieleckich nekropolii.

Reklama

Uczestnicy powstań narodowych i walk o niepodległość spoczywają także na Cmentarzu Nowym. Na jednym z zapadających się grobów z pochylonym krzyżem znajduje się tabliczka informująca, że spoczywa w nim zmarły 31 maja 1926 roku Ludwik Wasilewski, oficer Legionów. W pobliżu znajdowała się mogiła Janiny Janickiej, sanitariuszki pochodzącej ze Lwowa, która zmarła w 1920 roku w szpitalu w Kielcach i była pochowana z honorami wojskowymi. Obecnie po grobie nie ma śladu.

A. Dziarmaga

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kęty: klaryski wyprzedają swe muzyczne skarby, by ratować klasztor

2020-11-30 15:40

[ TEMATY ]

klaryski

źródło: https://kety.klaryski.org/

Klaryski z klasztoru w Kętach

Klaryski z klasztoru w Kętach

Trzy cytry, w tym jedna przedwojenna niemiecka, zabytkowe skrzypce w futerałach, gitary, harmonijka ustna, kałamarze, zegar z wahadłem, gobelin i maszyny do szycia – m.in. te przedmioty oferują na sprzedaż kęckie siostry klaryski od Wieczystej Adoracji w Kętach. Wyprzedaż muzycznych skarbów z klasztornych magazynów ma pomóc zebrać fundusze na remont klasztoru.

Aby odnowić budynek, w którym od ponad 110 lat trwa adoracja Jezusa Eucharystycznego, na początku listopada siostry zachęcały do kupna atrakcyjnych staroci RTV i AGD. Ich oferta okazała się sukcesem. Zainteresowanie magnetofonami szpulowymi czy kastowymi przerosło najśmielsze oczekiwania.

Nie tylko miłośnicy oryginalnych instrumentów mogą znaleźć wśród nietypowej oferty sióstr coś dla siebie. - Na aukcji kupić można japońską makatkę z Matką Bożą, kałamarz w kształcie góralskiego kapelusza, drewniany kuferek, dziecięcą tablicę do rysowania kredą, czarno-biały telewizor marki Unitra Vela 203, zegar nakręcany z wahadłem, maszyny do szycia, dwa stare żelazka, żeliwną gofrownicę oraz zestawy pocztówek – poinformował informacyjny portal gminy Kęty.

Skala potrzeb jest ogromna. Stare mury klasztoru w wielu miejscach są popękanie i pokryte grzybem. Okna w budynku niefunkcjonalne, a urządzenia w kuchni, pralni i kotłowni mocno przestarzałe. Trzy lata temu z pomocą kęckim klaryskom ruszyło wiele parafii diecezji bielsko-żywieckiej, które zorganizowały zbiórki wśród wiernych.

Niedawno udało się wyremontować przylegający do klasztoru dziedziniec. Było to możliwe dzięki m.in. dofinansowaniu z gminy Kęty.

Wszyscy zainteresowani zakupem niezwykłych przedmiotów retro proszeni są o kontakt z siostrami pod nr tel. (33) 845-21-46 lub za pośrednictwem poczty e-mail kety@klaryski.org.

Datki na rzecz renowacji klasztoru można przekazywać elektronicznie lub osobiście, odwiedzając klasztor i składając ofiarę pod figurką św. Antoniego w kaplicy klasztornej.

Dane do przelewów: SS. Klaryski od Wieczystej Adoracji, ul. Kościuszki 6, 32-650 Kęty. Bank Polska Kasa Opieki, Numer: PL 73124011701111000024091064, Kod BIC Banku Pekao SA: PKOPPLPW

CZYTAJ DALEJ

Warsztaty z komunikacji wizualnej

2020-12-01 09:44

[ TEMATY ]

ewangelizacja

warsztaty komunikacji wizualnej

Renata Czerwińska

Centrum Aktywności Lokalnej "Do Maksa", działające przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu, zaprasza na warsztaty z komunikacji wizualnej.

Wydarzenie to skierowane jest do osób, którym zależy na tym, aby Ewangelia była głoszona dzisiaj w sposób estetyczny i komunikatywny. Organizatorzy pragną, aby był to czas inspiracji, nowych pomysłów, rozbudzenia kreatywności w poszukiwaniu nowych form głoszenia Ewangelii. Kurs i warsztaty poprowadzi Julia Andruszko, antropolog kultury o specjalności antropologia wizualna, stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie sztuki wizualne, współorganizatorka warsztatów w ramach Szkoły Dizajnu Boskiego , prowadzi Wytwórnię Jasno 

Kurs będzie obejmował część teoretyczną i warsztatową, odbędzie się w terminie, w którym będą na to pozwalały przepisy epidemiczne związane z pandemią Covid 19, jednak zapisy trwają tylko do 13 grudnia. Liczba miejsc jest ograniczona - o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.  Zapisy odbywają się poprzez formularz zgłoszeniowyCZYTAJ DALEJ
NIE PRZEGAP
#NiezbednikAdwentowy

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję