Reklama

Kościół

Bp Tomasik dziękuje służbie zdrowia w dobie walki z koronawirusem

Bp Henryk Tomasik podziękował służbie zdrowia, kapelanom i wolontariuszom za ich posługę w walce o ludzkie życie w okresie pandemii. Zachęcił przy okazji, by czas kwarantanny wykorzystać do odnowienia relacji rodzinnych, szczególnie z dziećmi.

[ TEMATY ]

podziękowania

koronawirus

bp Tomasik

cozadzien.pl

Ksiądz biskup w obliczu tzw. strajku kobiet zaapelował o budowanie kultury słowa.

Bp Henryk Tomasik w cotygodniowej audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom podziękował „służbie zdrowia za ofiarną pracę, której celem jest pomoc chorym”. Dostrzegł też „ofiarną posługę kapelanów w szpitalach, którzy są do dyspozycji chorych i są bardzo potrzebni umierającym”. Powiedział również, że „z wielkim szacunkiem patrzy na wolontariuszy, którzy pomagają starszym i samotnym i przeżywającym chorobę w swoich domach”.

Reklama

- Chciałbym, abyśmy w tym momencie zauważyli trudną sytuację, która powstała w wielu w firmach ze względu na ograniczoną aktywność gospodarczą i zmniejszone kontakty międzyludzkie. Nie wszyscy będą mogli zostać w domach. Są zawody, które wymagają ciągłej obecności w pracy. Tym osobom, składamy wyrazy naszego szacunku. Konieczność ograniczenia kontaktów, kwarantanna będzie także naszym sprawdzianem umiejętności tworzenia odpowiedniej atmosfery w naszych rodzinach. Istnieje bardzo poważne niebezpieczeństwo uaktywnienia naszych indywidualizmów, które mogą prowadzić do napięć w rodzinach, czy wspólnotach. Można zaryzykować stwierdzenie, że ten trudny czas to także szansa na nasz egzamin z miłości bliźniego – mówił biskup.

Bp Tomasik nawiązał do słów papieża Franciszka, że „pandemia pokazała, że wszyscy jesteśmy na tym samym statku i musimy razem podejmować decyzję”. Nawiązał też do znanej pielgrzymkowej piosenki „Abyśmy byli jedno podajmy sobie ręce”. - Dobrze byłoby, aby ten tekst trafił do naszej świadomości. Aby program zawarty w tej piosence stawał się naszym zadaniem. Ta piosenka jest znakiem młodzieżowego entuzjazmu – powiedział biskup radomski.

Dodał, że „każdy rozłam, niszczenie jedności jest wystąpieniem przeciwko modlitwie Chrystusa, aby byli jedno”. - Trzeba dołożyć wiele wysiłku, abyśmy naprawdę byli jednością w tej trudnej sytuacji. Trudne sytuacje życiowe stwarzają nam egzamin zarówno z miłości bliźniego, jak również z naszej wiary – powiedział ordynariusz radomski.

Reklama

- Wirus okazuje naszą ludzką kondycję. Ale czy dobrze odczytujemy wymowę tego wydarzenia? To szansa, by dostrzec bardzo ważny wymiar istnienia człowieka, czyli nieśmiertelność. Każda trudna sytuacja jest szczególnym wezwaniem do tego, aby uświadomić sobie prawdę o wieczności, o naszej nieśmiertelności - dodał.

Bp Tomasik zwrócił uwagę, że obok różnych demonstracji, widzimy cichą modlitwę tysięcy ludzi i dostrzegamy Różaniec do Granic Nieba. - Tyle ludzi zjednoczonych na modlitwie. Wiele jest modlitwy błagalnej za Polskę, ale też intencji o odnowienie naszych relacji, o światło dla błądzących – zauważył hierarcha.

W dalszej części audycji bp Tomasik mówił, że limity w kościołach są doświadczeniem dla duszpasterzy. - Każdy z duszpasterzy cieszy się, jeśli na mszy świętej jest wielu parafian. W tym czasie bardzo ważne jest, aby pogłębiła się nasza osobista modlitwa. Abyśmy w wyniku tego zatęsknili za wspólnotą modlącą się. Ten czas to okazja do rozmów z dziećmi. Proszę was drodzy rodzice, abyście w dowolny dzień zaprowadzili dziecko do kościoła – zachęcił biskup.

Na koniec odniósł się do haseł obecnych w tzw. strajku kobiet: „Zabij księdza”, czy „Piekło kobiet”. - To bardzo bolesne hasła. Najbardziej bolesne były transparenty, które były na początku marszów. To wielkie wyzwanie o kulturę słowa, ale także umiejętność przedstawiana swoich racji czy dyskusji. Nie można wolności ograniczyć do postawy: „tak uważam” i „tak musi być”. Potrzebujemy kultury słowa – zakończył bp Henryk Tomasik.

2020-11-08 19:51

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: kapłan z pokładu samolotu błogosławi wiernym i modli się o pokonanie pandemii

[ TEMATY ]

USA

koronawirus

catholicstarherald.org

W obliczu pandemii koronawirusa i wynikającego z tej sytuacji ograniczenia dostępu do sakramentów, nie brakuje kapłanów, którzy mają pomysły, jak w oryginalny sposób modlić się do Boga i przychodzić z pomocą duchową wiernym. Jednym z nich jest ks. Anthony Manuppella, proboszcz parafii pw. św. Joanny Beretty Molli w Northfield, w stanie New Jersey, który wziął na pokład lekkiego samolotu Cesna Najświętszy Sakrament w monstrancji i figurę Maryi, by z góry błogosławić całej diecezji Camden oraz modlić się o uzdrowienie od „współczesnej zarazy – koronawirusa”.

Kapłan wyjaśnia, że kiedy jest w pilotowanym przez parafianina samolocie z Jezusem w Najświętszym Sakramencie i figurą Matki Bożej Fatimskiej, intonuje Litanię do Wszystkich Świętych. Zauważa, że jest to modlitwa, którą w przeszłości odmawiano, „gdy kraje, szczególnie w Europie, dotykały różne plagi”. Duchowny wypowiada też inne modlitwy wstawiennicze, mające na celu zwalczenie groźnego wirusa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz odwiedził diecezję zielonogórsko-gorzowską

2021-09-22 11:40

[ TEMATY ]

nuncjusz

Głogów

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Jakubów

ks. Adrian Put

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

We wtorek 21 września pierwszy raz przybył do naszej diecezji abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Polsce. Podczas swej krótkiej wizyty odwiedził sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie oraz Głogów.

Arcybiskup Pennacchio odwiedził sanktuarium w Jakubowie w szczególnym czasie jubileuszowego Roku św. Jakuba. Po odprawieniu Mszy św. i poświęceniu pamiątkowego krzyża i rzeźby abp Pennacchio wraz z biskupami Lityńskim, Siemieniewskim i Sochą udali się do Głogowa. Tu po przywitaniu przez władze samorządowe odbyło się otwarcie nowego odcinka Jakubowego Szlaku wiodącego przez Głogów do Hiszpanii, do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. W kościele pw. Bożego Ciała nuncjusz poświęcił tablicę pamiątkową oraz kamienną płytę chodnikową ze znakiem muszli pielgrzymiej. Płyty te wmurowane zostaną na głogowskim alternatywnym odcinku Szlaku św. Jakuba wiodącym przez głogowskie Stare Miasto. Spotkanie w Jakubowie i w Głogowie było pierwszą oficjalną wizytą arcybiskupa nuncjusza w naszej diecezji. Swoją misję w Polsce pełni od 2016 roku. Z racji swego urzędu jest także dziekanem korpusu dyplomatycznego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję