Reklama

Niedziela Świdnicka

Śmierć kapłana diecezji świdnickiej

Nagła śmierć częstym losem kapłana - Kaczorów pożegnał ks. Piotra Mycana

W sobotnie przedpołudnie 7 listopada wierni par. św. Mikołaja w Kaczorowie (dekanat Bolków) pożegnali ks. Piotra Mycana, który przez ostatnie dwa lata zarządzał miejscową parafią.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

pogrzeb kapłana

Kaczorów

ks. Piotr Mycan

Archiwum prywatne

Mszy św. żałobnej w Kaczorowie przewodniczył bp Ignacy Dec

Mszy św. żałobnej w Kaczorowie przewodniczył bp Ignacy Dec

Mszy św. żałobnej przewodniczył bp senior Ignacy Dec. W wygłoszonej homilii w kościele parafialnym w pierwszy biskup świdnicki przypominał, że każdy kapłan posługujący w duszpasterstwie spełnia trzy podstawowe zadania.

Podstawowe zadania kapłana

Kapłan jest najpierw siewcą Bożego słowa, głosi homilie i kazania, a wielu księży, zwłaszcza młodszych, prowadzi w szkołach katechezę. Drugim zadaniem zleconym kapłanowi jest sprawowanie świętych sakramentów, przede wszystkim sprawowanie codziennie a szczególnie w niedziele i święta Mszy św. Natomiast trzecim głównym zadaniem kapłana jest posługa miłości, troska o chorych, o biednych i potrzebujących.

Reklama

- Te właśnie zadania wypełniał wasz pasterz przez dwa lata wśród was. Dzisiaj jest już w wieczności. Pan Bóg nie pozwolił mu doczekać sędziwej starości. Jakby z marszu powołał go już do Siebie. Pan Bóg wybrał mu czas poczęcia i narodzin, wybrał mu także czas odejścia z tej ziemi do wieczności - mówił bp Dec. 

Archiwum prywatne

Niech Bóg da ci pić, ze źródła wody życia - mówił bp Dec nad trumną ks. Mycana

Niech Bóg da ci pić, ze źródła wody życia - mówił bp Dec nad trumną ks. Mycana

W dalszej części homilii, biskup przedstawił drogę życiową jaką przebył ks. Piotr. (Życiorys zmarłego kapłana można przeczytać w artykule: Zmarł ks. Piotr Mycan, miał 47 lat)

Słowa pożegnania

- Drogi Księże Piotrze, wierzymy, że żyjesz, że odszedłeś do lepszego świata. Oto przychodzi godzina pożegnania się z Tobą. Dziękujemy dziś Bogu za Ciebie, za to wszystko, co Bóg przekazał ludziom i nam przez twoją posługę, przez Twoje kapłańskie życie, na wszystkich placówkach twego kapłańskiego posługiwania. Żegnają Cię koledzy kursowi, wdzięczni ci za przyjaźń, za modlitwy. Żegnają Cię tutejsi parafianie, którym służyłeś przez ostatnie dwa lata. Spoczywaj w pokoju Boży, dobry kapłanie. My się dziś wstawiamy za tobą przed Panem. 

Archiwum prywatne

Trumnę z ciałem zmarłego księdza wynieśli z kościoła strażacy z miejscowej OSP

Trumnę z ciałem zmarłego księdza wynieśli z kościoła strażacy z miejscowej OSP

Reklama

Do zobaczenia w wieczności - tymi słowami pożegnał bp Ignacy Dec zmarłego kapłana, którego ciało przewieziono następnie do Lubomierza, gdzie odbył się pogrzeb i złożenie ciała do grobu.

Słowa pożegnania wypowiedzieli: burmistrz Bolkowa i mieszkaniec parafii w Kaczorowie - Grzegorz Kucab, a także ks. Marek Kruk, wicedziekan i proboszcz parafii Kwietniki, ks. Jan Gargasewicz, pochodzący ze Świdnika w par. Kaczorów, proboszcz par. Podwyższenia Krzyża Św. w Wałbrzychu, a także przedstawiciele parafian. 

2020-11-07 21:43

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję