Reklama

Niedziela Świdnicka

Śmierć kapłana diecezji świdnickiej

Nagła śmierć częstym losem kapłana - Kaczorów pożegnał ks. Piotra Mycana

W sobotnie przedpołudnie 7 listopada wierni par. św. Mikołaja w Kaczorowie (dekanat Bolków) pożegnali ks. Piotra Mycana, który przez ostatnie dwa lata zarządzał miejscową parafią.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

pogrzeb kapłana

Kaczorów

ks. Piotr Mycan

Archiwum prywatne

Mszy św. żałobnej w Kaczorowie przewodniczył bp Ignacy Dec

Mszy św. żałobnej w Kaczorowie przewodniczył bp Ignacy Dec

Mszy św. żałobnej przewodniczył bp senior Ignacy Dec. W wygłoszonej homilii w kościele parafialnym w pierwszy biskup świdnicki przypominał, że każdy kapłan posługujący w duszpasterstwie spełnia trzy podstawowe zadania.

Podstawowe zadania kapłana

Kapłan jest najpierw siewcą Bożego słowa, głosi homilie i kazania, a wielu księży, zwłaszcza młodszych, prowadzi w szkołach katechezę. Drugim zadaniem zleconym kapłanowi jest sprawowanie świętych sakramentów, przede wszystkim sprawowanie codziennie a szczególnie w niedziele i święta Mszy św. Natomiast trzecim głównym zadaniem kapłana jest posługa miłości, troska o chorych, o biednych i potrzebujących.

- Te właśnie zadania wypełniał wasz pasterz przez dwa lata wśród was. Dzisiaj jest już w wieczności. Pan Bóg nie pozwolił mu doczekać sędziwej starości. Jakby z marszu powołał go już do Siebie. Pan Bóg wybrał mu czas poczęcia i narodzin, wybrał mu także czas odejścia z tej ziemi do wieczności - mówił bp Dec. 

Archiwum prywatne

Niech Bóg da ci pić, ze źródła wody życia - mówił bp Dec nad trumną ks. Mycana

Niech Bóg da ci pić, ze źródła wody życia - mówił bp Dec nad trumną ks. Mycana

Reklama

W dalszej części homilii, biskup przedstawił drogę życiową jaką przebył ks. Piotr. (Życiorys zmarłego kapłana można przeczytać w artykule: Zmarł ks. Piotr Mycan, miał 47 lat)

Słowa pożegnania

- Drogi Księże Piotrze, wierzymy, że żyjesz, że odszedłeś do lepszego świata. Oto przychodzi godzina pożegnania się z Tobą. Dziękujemy dziś Bogu za Ciebie, za to wszystko, co Bóg przekazał ludziom i nam przez twoją posługę, przez Twoje kapłańskie życie, na wszystkich placówkach twego kapłańskiego posługiwania. Żegnają Cię koledzy kursowi, wdzięczni ci za przyjaźń, za modlitwy. Żegnają Cię tutejsi parafianie, którym służyłeś przez ostatnie dwa lata. Spoczywaj w pokoju Boży, dobry kapłanie. My się dziś wstawiamy za tobą przed Panem. 

Archiwum prywatne

Trumnę z ciałem zmarłego księdza wynieśli z kościoła strażacy z miejscowej OSP

Trumnę z ciałem zmarłego księdza wynieśli z kościoła strażacy z miejscowej OSP

Do zobaczenia w wieczności - tymi słowami pożegnał bp Ignacy Dec zmarłego kapłana, którego ciało przewieziono następnie do Lubomierza, gdzie odbył się pogrzeb i złożenie ciała do grobu.

Słowa pożegnania wypowiedzieli: burmistrz Bolkowa i mieszkaniec parafii w Kaczorowie - Grzegorz Kucab, a także ks. Marek Kruk, wicedziekan i proboszcz parafii Kwietniki, ks. Jan Gargasewicz, pochodzący ze Świdnika w par. Kaczorów, proboszcz par. Podwyższenia Krzyża Św. w Wałbrzychu, a także przedstawiciele parafian. 

2020-11-07 21:43

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W wierze pociągał do Boga

Niedziela legnicka 39/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Zmarłego żegnał bp Andrzej Siemieniewski w gronie kapłanów

Zmarłego żegnał bp Andrzej Siemieniewski w gronie kapłanów

31 sierpnia, w 82. roku życia i 58. roku kapłaństwa, został odwołany do wieczności śp. ks. kan. Franciszek Jaworski.

Urodził się w 1940 r. w Sokolnikach (diecezja lwowska). Maturę zdawał w 1958 r. już na Ziemiach Zachodnich, w Szprotawie. Następnie został przyjęty w poczet kleryków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcony na kapłana był 28 czerwca 1964 r. w Lubaniu. Jako wikariusz pracował w parafiach: w Zagrodnie, Brzegu, Złotoryi, i św. Józefa w Wałbrzychu. Następnie objął placówki proboszczowskie w Dobrzenicach, Olszanicy, Radzimowie i w Kotliskach. Uroczystości pogrzebowe odbyły 5 września, w kościele i na cmentarzu w Radzimowie. Przewodniczył im bp Andrzej Siemieniewski w gronie prawie 20 księży.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MON: w ramach dobrowolnej służby wojskowej przeszkoliliśmy więcej ochotników niż zakładaliśmy

2023-01-27 11:01

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Nie ma potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej; sprawdziła się dobrowolna. Przeszkoliliśmy ponad 16 tys. ochotników, więcej niż zakładaliśmy - powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Na antenie radia RFM FM wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa był pytany o skalę odejść żołnierzy z armii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję