Reklama

Kościół

Bp Piotrowski do Rycerzy Kolumba: ziarno wydało plon

Ziarno wrzucone w ziemię wydało obfity plon – mówił dzisiaj do Rycerzy Kolumba bp Jan Piotrowski podczas uroczystej Mszy św. w kieleckiej bazylice, sprawowanej w dniu beatyfikacji założyciela – sł. Bożego Michaela McGiwneya.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

bp Jan Piotrowski

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Przypominając postać kapłana, biskup zwrócił uwagę na jego rodzinne wychowanie w licznej irlandzkiej rodzinie w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. - W rodzinie uczył się wiary, życiowej mądrości i ofiary i tam – w ewangeliczny sposób służył potrzebującym – mówił. Zauważył szczególny czas posługi ks. McGiwneya - tuż po wojnie secesyjnej, czas, który „domagał się odnowy duchowej i moralnej w wielokulturowej i wielonarodowościowej społeczności amerykańskiej”.

Przypomniał, że kapłan „żył Chrystusem” i chciał się nim dzielić. - Kierowany duchem Bożych Przykazań i Słowem Bożym na wszelkie sposoby głosił Chrystusa światu w jakim żył, a tym światem była parafia oraz potrzeby jej wiernych. Sam żyjąc Chrystusem na co dzień, zwłaszcza dzięki Eucharystii, odczuwał naglącą potrzebę dzielenia się z Chrystusem z innymi w myśl prawdy, że wiara umacnia się, gdy jest przekazywana – mówił bp Piotrowski.

Reklama

Założone przez McGiwneya stowarzyszenie było odpowiedzią na potrzeby mężczyzn wykonujących ciężką pracę, na antykatolickie uprzedzenia społeczeństwa amerykańskiego i panującą biedę.

– Założył ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba, świecką organizację katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie nawzajem i działać dla dobra katolickich rodzin. Oprócz opieki duszpasterskiej, pracował z miejscową młodzieżą, posługiwał w więzieniu i z wielkim oddaniem promował abstynencję poprzez krzewienie kultury oraz popularyzację sportu – przypomniał biskup Jan Piotrowski. Zwrócił także uwagę na służebność postawy kapłana, który nie „szukał dla siebie pierwszego miejsca”.

Liczące obecnie na świecie 2 mln członków stowarzyszenie biskup nazwał „potężną grupą świadectwa wiary”.

Reklama

- Oby mężczyźnie naszej diecezji zrzeszeni w 9. Radach byli solą ziemi i światłem świata przez swoje apostolstwo - mówił dziękując blisko 400 członkom RK z diecezji kieleckiej. – Jesteście zaproszeni do walki duchowej, do świadectwa wiary – apelował bp Jan Piotrowski.

W diecezji kieleckiej Rycerze Kolumba rozwijają swoją działalność w dziewięciu Radach zrzeszających 359 rycerzy.

Zakon Rycerzy Kolumba został zalegalizowany w Stanach Zjednoczonych 29 marca 1882 r. Poza wspieraniem się wzajemnym i swych rodzin, Rycerze reagują na bieżące potrzeby, np. klęski żywiołowe, prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania, angażują się w obronę życia ludzkiego, sponsorują różne dzieła Kościoła, prowadzą program ubezpieczeniowy dla członków i ich rodzin. W Polsce rozpoczęli swą działalność w 2005 roku.

W diecezji kieleckiej Rady Rycerzy Kolumba istnieją w: kieleckiej parafii św. Jadwigi Królowej, w Domaszowicach, Chęcinach, Włoszczowie, Łosieniu, Rembieszycach, Złotnikach, Szczaworyżu i Chmielniku, a każda z nich liczy od ponad 20 do ponad 40 członków. Każda z nich ma także swojego kapelana.

Dziś Zakon skupia w Polsce 6 tys. członków, działających w 105 radach na terenie 28 diecezji.

2020-10-31 18:13

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP do Rycerzy Kolumba: jesteście dziś potrzebni Kościołowi jak nigdy dotąd

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Mariusz Książek

Tomasz Warzkowicz podczas 10. Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba

Tomasz Warzkowicz podczas 10. Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba

Jesteście dzisiaj potrzebni Kościołowi jak nigdy dotąd. Wasza wierności Bogu i Ewangelii, wasze umiłowanie Kościoła, wasze zaangażowanie i wasza świętość to narzędzia, którymi chce posługiwać się Pan dla dobra całej wspólnoty ludzi wierzących – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście skierowanym do uczestników Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce.

W dniach 22-23 maja na Jasnej Górze zorganizowano 10. Konwencję Stanową Rycerzy Kolumba – spotkanie delegatów Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce. Hasłem tegorocznej konwencji są słowa św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!”. Ze względów sanitarnych większość członków bierze w nim za pośrednictwem internetu.

CZYTAJ DALEJ

Życie Helenki Kmieć naprawdę inspiruje innych

2022-01-24 11:10

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Flickr

- Naszym głównym celem jest inspirowanie innych charyzmatem Heleny. Chcemy pokazywać jak niezwykłą była osobą i jak wiele naprawdę można się od niej nauczyć - mówi w rozmowie z KAI Marta Omieczyńska, dyrektor biura Fundacji im. Heleny Kmieć. Dziś przypada 5. rocznica śmierci polskiej wolontariuszki misyjnej.

Łukasz Kaczyński (KAI): Mija 5 lat od tragicznej śmierci Heleny Kmieć. Wasza Fundacja ma nieść o niej pamięć i świadectwem jej życia inspirować innych - czym jest dla was ta rocznica, jako fundacji, której Helena patronuje?

CZYTAJ DALEJ

Sprostowanie

2022-01-27 15:34

[ TEMATY ]

redakcja

W związku z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w artykule pt. „Czy Onet wie, że jego rozmówca kłamie?” autorstwa ks. Łukasza Romańczuka, Redakcja, ks. Łukasz Romańczuk i ks. Zbigniew Słobodecki przepraszają p. Jakuba Skrzywanka za naruszenie jego dobrego imienia i posądzenie o kłamstwo.

Autor tekstu, otrzymując informację od ks. Zbigniewa Słobodeckiego, pomylił pokrzywdzonego Jakuba Skrzywanka z jego bratem Michałem, który przyjął sakrament bierzmowania w 2005 roku, a szafarzem był wówczas abp Marian Gołębiewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję