Reklama

Niedziela Kielecka

Wydarzył się cud. Tamtej jesieni

Wydarzył się cud. Tamtej jesieni

2020-10-17 20:20

arch. A.Zielińskiej-Brudek

Agnieszka Dziarmaga

Opowiadanie kieleckiej poetki Anny Zielińskiej – Brudek pt. "W jesienne wykopki zdarzył się cud" ukazało się w książce „Dzień pierwszy. Wspomnienia” (2014 r.), w której ponad 300 osób z kraju i ze świata m.in. Ronald Regan, Ryszard Kaczorowski, Magdalena Zawadzka i wiele innych znanych osób odtworzyło własne przeżycia związane z wyborem kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Reklama

Podczas promocji książki, która odbyła się w Zakopanem recenzent publikacji prof. Adam Dobroński, patrząc na liczne gremium zapytał: „Co wydarzyło się w październiku 1978 roku…? I odpowiedział z uśmiechem, cytując tytuł wspomnienia Anny Zielińskiej-Brudek: „Proszę Państwa w jesienne wykopki wydarzył się CUD”!

W październiku 2020 roku opowiadanie to zostało opublikowany także w Antologii Poezji i Prozy wydanej przez Wydawnictwo STON 2 w Kielcach.

- Dla wielu z nas Jan Paweł II stał się świętym już przed wyniesieniem na ołtarze. Dzięki niemu nasz świat się zmienił - podkreśla autorka wspomnienia.

Reklama

https://drive.google.com/drive/folders/1X77j-_QXNgZ2AH3xk9X9LM_YXNa5MhQF?usp=sh

Anna Zielińska – Brudek, urodzona na Kielecczyźnie policjantka i poetka. Była m.in. dziennikarką w „Słowie Podlasia” oraz w „Tygodniku Nadwiślańskim”. W 1991 r. objęła stanowisko rzecznika prasowego komendanta wojewódzkiego Policji w Tarnobrzegu. Pracowała w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, zajmując się m.in. profilaktyką i edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych.

Anna Zielińska-Brudek wydała cztery tomy poezji: „Gorzkie owoce”, „Tymczasowi” , „W oknie zaufania” , „Ugina się dzień”. Jest współredaktorką książek: „ Duszpasterstwo Policyjne” oraz „Policjanci wczoraj i dziś”. Jej tekst „W jesienne wykopki zdarzył się cud” ukazał się w książce „Dzień pierwszy. Wspomnienia”, w której 300 osób z kraju i ze świata odtworzyło własne przeżycia oraz inspiracje towarzyszące pamiętnemu konklawe, gdy kard. Wojtyła został Janem Pawłem II. Jest laureatką I nagrody w ogólnopolskim konkursie poetyckim, została nagrodzona w Radio Kielce za opowiadanie pt. „Pokonać strach przed śmiercią”, wyróżniona w ogólnopolskim konkursie za reportaż „Pętla na plebanii” oraz wiersz „Na co dzień...”.

Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Brązowym Krzyżem Zasługi, otrzymała także nagrodę Prezydenta Miasta Kielce. Od kilku lat prezentuje swoje wiersze w ramach Warszawskiej Jesieni Poezji. Jest autorką tekstu „Kolędy od policjantów” - pierwszego tego typu utworu w kraju. Wieloletnia oficer Policji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach, członkini Związku Literatów Polskich.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Dominik Chmielewski rapuje dla Matki Bożej!

2020-10-21 09:36

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

ks. Dominik Chmielewski

youtube.com/hereswzn

Heres z grupy Wyrwani z Niewoli wspólnie z ks. Dominikiem Chmielewski stworzyli wspólny rapowy utwór pt. "Kecharitomene".

"Oddajemy Was wszystkich Niepokalanej i prosimy pamiętajcie o nas w swoich modlitwach" - czytamy w opisie utworu.

Jak poradził sobie z tym niecodziennym zadaniem, jeden z najbardziej lubianych kapłanów w Polsce? Przekonajmy się! A później... chwyćmy wspólnie za Różaniec! :)

CZYTAJ DALEJ

Dzwon, który budzi sumienia

Dziś intensywniejsza jest empatia wobec zwierząt i planety, a jakże brakuje jej wobec małego, bezbronnego człowieka – powiedział w czasie Mszy św. w intencji obrony życia w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu ks. dr Marcin Szczerbiński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji warszawskiej. Po Eucharystii po raz pierwszy w Polsce zabił dzwon „Głos Nienarodzonych”.

W kazaniu ks. Szczerbiński podkreślił, że dzwon „Głos Nienarodzonych” nie tylko brzmi, ale przemawia. – W tym szczególnym miejscu wzywamy wstawiennictwa bł. ks. Jerzego, który wielokrotnie przypominał, że życie dziecka zaczyna się pod sercem matki – zaznaczył kapłan i wskazał, że jedynym, który może decydować o życiu człowieka jest Bóg.

- Sprawa obrony życia to nie kwestia wiary w jego wartość, ale to konieczność, która narzuca się naszemu rozumowi. Od momentu poczęcia dany jest cały materiał genetyczny człowieka, który posiada już swoją niezbywalną godność – przypomniał ks. Szczerbiński i dodał, że nawet jeśli rozum wątpi w to, zawsze należy wybierać życie.

Walka przeciw życiu jest ciemna i podstępna. – Zwolennicy aborcji przeciwstawiają ludzkiemu życiu niekomfortowe warunki życia, czy sam fakt narodzin i stawiają na szali emocje – chłód i agresję. Dziś intensywniejsza jest empatia wobec zwierząt i planety, a jakże brakuje jej wobec małego, bezbronnego człowieka – podkreślił kaznodzieja.

Ks. Szczerbiński zauważył także, że negatywne nastawienie do życia poczętego rodzi się u wielu wysoko usytuowanych w hierarchii społecznej i na innych płaszczyznach sympatycznych ludzi. – Módlmy się za nich. Święty spokój ze świętością nie ma nic wspólnego. Naszym największym orężem jest miłość na wzór Jezusa – zaapelował i zachęcił do modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, aby ci, którzy otrzymuje Boże łaski w kwestii obrony życia - przyjęli je.

W Eucharystii uczestniczyły osoby zaangażowane w ruchy pro-life i obronę życia w Polsce – m.in. prof. Bogdan Chazan, Kaja Godek, Darek Malejonek i Bogdan Romaniuk. Po Mszy św. i różańcu w tej intencji zabił po raz pierwszy w Polsce, pobłogosławiony miesiąc wcześniej przez papieża Franciszka, dzwon „Głos Nienarodzonych”. Ojciec św. powiedział wtedy: „Niech głos tego dzwonu pobudzi sumienia tworzących prawo w Polsce i na całym świecie”. – Chciałbym uprzedzić, że uderzenie w ten dzwon zobowiązuje uderzającego do obrony życia nienarodzonych. Jestem przekonany, że każdy z obecnych tutaj chętnie takie zobowiązanie złoży – powiedział prof. Chazan, który jako jeden z pierwszych poruszył serce dzwonu.

„Głos Nienarodzonych” zabrzmiał przy sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień podjęcia przez Trybunał Konstytucyjny decyzji w sprawie życia nienarodzonych dzieci podejrzewanych o chorobę lub wadę genetyczną.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję