Reklama

Niedziela Kielecka

Wydarzył się cud. Tamtej jesieni

Wydarzył się cud. Tamtej jesieni

arch. A.Zielińskiej-Brudek

Agnieszka Dziarmaga

Opowiadanie kieleckiej poetki Anny Zielińskiej – Brudek pt. "W jesienne wykopki zdarzył się cud" ukazało się w książce „Dzień pierwszy. Wspomnienia” (2014 r.), w której ponad 300 osób z kraju i ze świata m.in. Ronald Regan, Ryszard Kaczorowski, Magdalena Zawadzka i wiele innych znanych osób odtworzyło własne przeżycia związane z wyborem kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Reklama

Podczas promocji książki, która odbyła się w Zakopanem recenzent publikacji prof. Adam Dobroński, patrząc na liczne gremium zapytał: „Co wydarzyło się w październiku 1978 roku…? I odpowiedział z uśmiechem, cytując tytuł wspomnienia Anny Zielińskiej-Brudek: „Proszę Państwa w jesienne wykopki wydarzył się CUD”!

W październiku 2020 roku opowiadanie to zostało opublikowany także w Antologii Poezji i Prozy wydanej przez Wydawnictwo STON 2 w Kielcach.

- Dla wielu z nas Jan Paweł II stał się świętym już przed wyniesieniem na ołtarze. Dzięki niemu nasz świat się zmienił - podkreśla autorka wspomnienia.

Reklama

https://drive.google.com/drive/folders/1X77j-_QXNgZ2AH3xk9X9LM_YXNa5MhQF?usp=sh

Anna Zielińska – Brudek, urodzona na Kielecczyźnie policjantka i poetka. Była m.in. dziennikarką w „Słowie Podlasia” oraz w „Tygodniku Nadwiślańskim”. W 1991 r. objęła stanowisko rzecznika prasowego komendanta wojewódzkiego Policji w Tarnobrzegu. Pracowała w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, zajmując się m.in. profilaktyką i edukacją dzieci, młodzieży i dorosłych.

Anna Zielińska-Brudek wydała cztery tomy poezji: „Gorzkie owoce”, „Tymczasowi” , „W oknie zaufania” , „Ugina się dzień”. Jest współredaktorką książek: „ Duszpasterstwo Policyjne” oraz „Policjanci wczoraj i dziś”. Jej tekst „W jesienne wykopki zdarzył się cud” ukazał się w książce „Dzień pierwszy. Wspomnienia”, w której 300 osób z kraju i ze świata odtworzyło własne przeżycia oraz inspiracje towarzyszące pamiętnemu konklawe, gdy kard. Wojtyła został Janem Pawłem II. Jest laureatką I nagrody w ogólnopolskim konkursie poetyckim, została nagrodzona w Radio Kielce za opowiadanie pt. „Pokonać strach przed śmiercią”, wyróżniona w ogólnopolskim konkursie za reportaż „Pętla na plebanii” oraz wiersz „Na co dzień...”.

Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Brązowym Krzyżem Zasługi, otrzymała także nagrodę Prezydenta Miasta Kielce. Od kilku lat prezentuje swoje wiersze w ramach Warszawskiej Jesieni Poezji. Jest autorką tekstu „Kolędy od policjantów” - pierwszego tego typu utworu w kraju. Wieloletnia oficer Policji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach, członkini Związku Literatów Polskich.

2020-10-17 20:20

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu z Niepokalanowa

2021-04-10 10:03

Z wielkim żalem pragnę poinformować, że w Wigilię Święta Bożego Miłosierdzia nasza Telewizja Wiekuistego Słowa EWTN Polska, została pozbawiona możliwości transmisji "na żywo" Adoracji Wieczystej Najświętszego Sakramentu z Niepokalanowa oraz jakiejkolwiek innej transmisji na naszym kanale YouTube.

Od przeszło 2 i pół roku Adoracja Wieczysta Najświętszego Sakramentu na naszym kanale, cieszyła się ogromną popularnością o wymiarze globalnym, co wielokrotnie potwierdzały katolickie media na świecie i w Polsce. Pozbawienie nas możliwości transmisji LIVE w przeddzień Święta Bożego Miłosierdzia uznajemy za nieprzypadkowe oraz wyraz dyskryminacji wobec społeczności katolików na świecie, pragnących oddawać cześć Bogu Stwórcy według swoich tradycji i standardów.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wyruszył parostatkiem w piękny rejs. Najpiękniejszy, bo wieczny!

2021-04-10 14:52

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

O godz. 12:00 w Bazylice Archikatedralnej rozpoczęły się uroczystości żałobne Krzysztofa Krawczyka, który zmarł w poniedziałek. W Eucharystii uczestniczyła najbliższa rodzina i przyjaciele oraz przedstawiciele duchowieństwa, władz lokalnych i państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Bogu podobni przez miłosierdzie

2021-04-11 17:25

Anna Skrzypczak

Miłosierdzie Boga pobudza do pochylania się nad ludzkimi nieszczęściami. 

Słodkie bułki na ul. Skibińskiej w Lublinie rozchodzą się w kilka minut. Kilkanaścioro dzieci sięga po nie łapczywie. Normalny obiad jedzą rzadko, zwykle wyciągają co akurat jest w skromnie zaopatrzonych lodówkach. Mamy XXI wiek, ale ludzie, którym brakuje chleba, wciąż są wokół nas. Wezwanie do wyobraźni miłosierdzia pozostaje aktualnym zadaniem dla wierzących.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję