Reklama

Niedziela Kielecka

W Nowym Korczynie czuwali ku czci św. Kingi

W Nowym Korczynie czuwali ku czci św. Kingi

2020-10-09 20:02

TD

W Nowym Korczynie, w sanktuarium św. Kingi odbyło się kolejne, 52. spotkanie modlitewne, związane z kultem Świętej Patronki.

Uroczystość otworzył ks. kustosz Paweł Majewski – proboszcz parafii w Nowym Korczynie, pieśnią „Gaude Mater Polonia".

Reklama

W trosce o pamięć i hołd dla Korczyńskiej Pani, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej, w rozważaniach nad Jej świętością, rozpoczęli czytanie szczegółowego życiorysu Księżnej. W słowie wstępnym przewodnicząca – Ligia Płonka zaznaczyła, że wcześniej pielgrzymi poznawali życiorys św. Kingi według Jana Długosza, cuda i legendy z Jej życia, ale w miarę zagłębiania się w Jej zasługi, warto poznać osoby z najbliższych rodzin na Węgrzech i w Polsce. Dlatego w czytaniach skupiono się na szczegółowym opisie m.in. ojca - Beli IV króla Węgier, matki – Marii Laskaris – córki cesarza greckiego Teodora I, dziewięciorga rodzeństwa (Beli, Stefana, Małgorzaty, Anny, Konstancji, Katarzyny, Elżbiety, Małgorzaty oraz Jolenty) męża – Bolesława Wstydliwego, jego rodziców – ojca Leszka Białego, księcia krakowsko–sandomierskiego, matki Grzymisławy - księżniczki ruskiej, szwagierki, a jednocześnie stryjenki – bł. Salomei. Brano pod uwagę uwarunkowania historyczne czasów św. Kingi. Rozważania łączone z pieśniami, kolejno czytały także członkinie TMZK: Bogumiła Zawada i Grażyna Kańska.

Po poświęceniu soli odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. Paweł Majewski. Rozpoczęto od litanii do Świętej Kingi, a następnie panie ze Stowarzyszenia KGW Korczynian nad Nidą poprowadziły modlitwy ku czci św. Patronki. Odmówiono Różaniec - tajemnice bolesne.

Eucharystii przewodniczył ks. kan. Stanisław Kondrak - kustosz sanktuarium Matki Bożej Szczaworyskiej. Mszę św. koncelebrowali księża z dekanatu nowokorczyńskiego – ks. dziekan Marek Małczęć, ks. proboszcz Paweł Majewski, ks. wikariusz z Solca–Zdroju Tomasz Moskal oraz ks. dr. Andrzej Kwaśniewski z Chęcin. O oprawę liturgiczną nabożeństwa zadbali członkowie TMZK

Reklama

Homilię o życiu i świętości Kingi wygłosił inicjator ceremonii - ks. proboszcz Paweł Majewski; podkreślił wyjątkową pobożność świętej i Jej bezwzględne oddanie modlitwie i służbie Bożej, poprzez sumienne służenie swojemu ludowi.

Ks. kan. Stanisław Kondrak, kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Szczaworyżu pobłogosławił przybyłych pielgrzymów relikwiami św. Kingi, które przez cały czas czuwania wystawione były na ołtarzy głównym.

Oprac. A.D.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wychowawca i nauczyciel pokoleń organistów

2020-10-21 13:14

Fot. Jakub Zawadzki/FB

Nie żyje prof. Eugeniusz Stępniak. Wykładowca i nauczyciel wielu pokoleń organistów Archidiecezji Wrocławskiej. Miał 92 lata. Był członkiem Komisji Muzycznej przy Kurii Arcybiskupiej we Wrocławiu, a także wykładowcą muzyki w Metropolitalnym Studium Organistowskim we Wrocławiu.

- Prof. Stępniak był ciepłym i bardzo życzliwym człowiekiem, a jednocześnie wymagającym nauczycielem. Uczestniczyłem w prowadzonych przez niego zajęciach chorału gregoriańskiego w Studium Organistowskim we Wrocławiu. Do dziś pamiętam naukę śpiewu mszy gregoriańskich czy hymnu do Ducha Świętego "Veni Creator". Profesor rozbudził we mnie zachwyt nad śpiewem gregoriańskim, który staram się cały czas wykonywać w ramach liturgii – wspomina Jakub Zawadzki, organista z parafii św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu.

- Prof. Stępniak był także nauczycielem organów. Wiem, że zawsze zabiegał o jak najlepszy wyraz artystyczny. Wychował zresztą rzesze organistów naszej archidiecezji. Pracował w Studium praktycznie od początku jego istnienia, tworzył szkołę razem z prof. Władysławem Sobulą. Warto zaznaczyć, że prof. Stępniak przez pół wieku sprawował funkcję organisty we wrocławskim kościele uniwersyteckim – dodaje Jakub Zawadzki.

Profesor był człowiekiem wszechstronnym, utalentowanym i zaangażowanym. Za swoją działalność pedagogiczną i koncertową otrzymał odznaczenie papieskie – medal Pro Ecclesia et Pontifice.

CZYTAJ DALEJ

Dzwon, który budzi sumienia

Dziś intensywniejsza jest empatia wobec zwierząt i planety, a jakże brakuje jej wobec małego, bezbronnego człowieka – powiedział w czasie Mszy św. w intencji obrony życia w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu ks. dr Marcin Szczerbiński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji warszawskiej. Po Eucharystii po raz pierwszy w Polsce zabił dzwon „Głos Nienarodzonych”.

W kazaniu ks. Szczerbiński podkreślił, że dzwon „Głos Nienarodzonych” nie tylko brzmi, ale przemawia. – W tym szczególnym miejscu wzywamy wstawiennictwa bł. ks. Jerzego, który wielokrotnie przypominał, że życie dziecka zaczyna się pod sercem matki – zaznaczył kapłan i wskazał, że jedynym, który może decydować o życiu człowieka jest Bóg.

- Sprawa obrony życia to nie kwestia wiary w jego wartość, ale to konieczność, która narzuca się naszemu rozumowi. Od momentu poczęcia dany jest cały materiał genetyczny człowieka, który posiada już swoją niezbywalną godność – przypomniał ks. Szczerbiński i dodał, że nawet jeśli rozum wątpi w to, zawsze należy wybierać życie.

Walka przeciw życiu jest ciemna i podstępna. – Zwolennicy aborcji przeciwstawiają ludzkiemu życiu niekomfortowe warunki życia, czy sam fakt narodzin i stawiają na szali emocje – chłód i agresję. Dziś intensywniejsza jest empatia wobec zwierząt i planety, a jakże brakuje jej wobec małego, bezbronnego człowieka – podkreślił kaznodzieja.

Ks. Szczerbiński zauważył także, że negatywne nastawienie do życia poczętego rodzi się u wielu wysoko usytuowanych w hierarchii społecznej i na innych płaszczyznach sympatycznych ludzi. – Módlmy się za nich. Święty spokój ze świętością nie ma nic wspólnego. Naszym największym orężem jest miłość na wzór Jezusa – zaapelował i zachęcił do modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, aby ci, którzy otrzymuje Boże łaski w kwestii obrony życia - przyjęli je.

W Eucharystii uczestniczyły osoby zaangażowane w ruchy pro-life i obronę życia w Polsce – m.in. prof. Bogdan Chazan, Kaja Godek, Darek Malejonek i Bogdan Romaniuk. Po Mszy św. i różańcu w tej intencji zabił po raz pierwszy w Polsce, pobłogosławiony miesiąc wcześniej przez papieża Franciszka, dzwon „Głos Nienarodzonych”. Ojciec św. powiedział wtedy: „Niech głos tego dzwonu pobudzi sumienia tworzących prawo w Polsce i na całym świecie”. – Chciałbym uprzedzić, że uderzenie w ten dzwon zobowiązuje uderzającego do obrony życia nienarodzonych. Jestem przekonany, że każdy z obecnych tutaj chętnie takie zobowiązanie złoży – powiedział prof. Chazan, który jako jeden z pierwszych poruszył serce dzwonu.

„Głos Nienarodzonych” zabrzmiał przy sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień podjęcia przez Trybunał Konstytucyjny decyzji w sprawie życia nienarodzonych dzieci podejrzewanych o chorobę lub wadę genetyczną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję