Reklama

Aspekty

Znaczek z okazji 900-lecia głogowskiej Kapituły Kolegiackiej

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 września zaprezentowano znaczek pocztowy wydany przez Pocztę Polską z okazji 900-lecia głogowskiej Kapituły Kolegiackiej.

[ TEMATY ]

kolegiata

Głogów

Karolina Krasowska

Ks. kan. Rafał Zendran, proboszcz głogowskiej Koegiaty prezentuje znaczek pocztowy z okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej

Ks. kan. Rafał Zendran, proboszcz głogowskiej Koegiaty prezentuje znaczek pocztowy z okazji 900-lecia Kapituły Kolegiackiej

- Głogowska Kolegiata obchodzi 900-lecie. To bardzo miło, że Poczta Polska zrobiła nam taki piękny prezent, a mianowicie znaczek, który wychodzi w milionowym obiegu do Poczty Polskiej, ale też do wszystkich użytników, którzy zakupując go i wysyłając list będą mogli chociaż przez chwilę zobaczyć, że to ważny zabytek nie tylko dla Głogowa, ale też i dla regionu Polski - mówi ks. kan. Rafał Zendran, proboszcz głogowskiej Kolegiaty. 

Na znaczku znajduje się gotycki posąg księżnej głogowskiej Salomei, który obecnie znajduje się w Poznaniu, a także sama bryła Kolegiaty na tle sklepień, które jak tłumaczy ks. Zendran pokazują, że światynia została odnowiona, bo w czasie drugiej wojny światowej została zbombardowana i kompletnie zniszczona. 

- Bardzo się cieszymy, że Muzeum Archeologiczno-Historyczne jest miejscem kolejnego wydarzenia historycznego, bo bez wątpienia z takim mamy tu do czynienia. Dzięki determinacji środowiska głogowskich filatelistów, a w szczególności ludzi związanych z pasją historyczną i miłością do miasta Głogowa na czele z panem Dariuszem Czają, inicjatorem tego przedsięwzięcia, które się sfinalizowało, a które było marzeniem wielu osób, żeby Głogów jako miasto zafunkcjonował również na znaczku pocztowym. Dlatego bardzo dobrze się stało, że udało się to zrobić przy okazji 900-lecia głogowskiej Kapituły głogowskiej. Odbudowana Kolegiata to duma naszego miasta, najstarszy i kluczowy obiekt dla Kościoła na tych ziemiach, więc tym bardziej to wszystko się zgadza - mówi Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. 

- Ciekawą rzeczą, którą widzimy na znaczku jest Kolegiata odbudowana. Kilka dekad temu nikt w Głogowie nie sądził, że kiedykolwiek zostanie podniesiona z ruin, a dzisiaj jesteśmy świadkami powrotu tego obiektu nie tylko w świadomości ludzi i mieszkańców Głogowa, ale tego regionu Polski, bo mówimy tu o najstarszej Kolegiacie na Śląsku - dodaje Hass.

W konferencji wzięli udział prezydent miasta Głogowa Gabriel Rokaszewicz, przedstawiciele Poczty Polskiej, Dariusz Czaja - przedstawiciel Towarzystwa Ziemi Głogowskiej oraz Adam Kęstowicz - szef Koła Polskiego Związku Filatelistów. 

2020-09-25 17:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyjaciół kolegiaty coraz więcej

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 34/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Kościół

kolegiata

Zdjęcia: służenko.com – archiwum parafii

Odbudowa trwa od końca lat 80., pochłonęła blisko 20 mln zł

Odbudowa trwa od końca lat 80., pochłonęła blisko 20 mln zł

15 sierpnia tysiące głogowian i mieszkańców okolicznych miejscowości co roku korzysta z zaproszenia do kolegiaty na obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywanej także świętem Matki Bożej Zielnej. Gminy dbają o stoiska pełne smacznych potraw i ciast

Swoje plony pokazują działkowcy i pszczelarze. Na stoiskach prezentują się organizacje pozarządowe. Można zjeść zupę kanonicką gotowaną w olbrzymim kotle tuż przed świątynią. Są dmuchane zamki, bryczki oraz pokazy sprzętu wojskowego, policyjnego i strażackiego. To wszystko dzieje się „W cieniu kolegiaty”, bo taką nazwę ma ulubiony odpust głogowian.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję