Reklama

Niedziela Łódzka

Ksawerów: Pierwsza Komunia Święta

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Ksawerów

Piotr Przybylak

W niedzielę 6 września w Kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie odbyły się Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Miały one miejsce w dwóch grupach na Mszy Świętej o godz. 10:00 i 11:30. Pierwszy raz Pana Jezusa przyjęło trzynaścioro dzieci.

Reklama

Uroczystości przewodniczył Proboszcz Parafii Ks. kan. Stanisław Bracha, który wygłosił do zgromadzonych wiernych okolicznościową kazanie, a koncelebrował nowy wikariusz Ks. Tomasz Grzejdziak. Kaznodzieja podkreślił istotę Eucharystii i ukazał powagę tego sakramentu. Ks. Stanisław powiedział, że przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej jest trochę jak posiadanie "prawa jazdy", które uprawnia nas do prowadzenia samochodu i pozwala nam dotrzeć do konkretnego celu. Tak też Komunia Święta pozwala nam w pełni uczestniczyć w Najświętszych Tajemnicach ofiary Mszy Świętej i kroczyć do pełnego zjednoczenia z Bogiem, które jest celem każdego chrześcijanina.

Na zakończenie każde dziecko otrzymało z rąk ks. proboszcza obrazek upamiętniający ten szczególny dzień pierwszego pełnego uczestnictwa w Mszy Świętej.

2020-09-07 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksawerów: Maryja wprowadza nas w świętowanie

- Od słowa wszystko się zaczęło! Słowem również Maryja wprowadza nas w świętowanie. Prosi Ona, byśmy zrobili wszystko, co Jezus nam powie. Jest tam słowo, które Jezus do nas wypowiada. Parafialna uroczystość odpustowa jest takim świętowaniem, w którym chcemy posłuchać tego słowa – podkreślał o. Artur Musialski – dominikanin, który przewodniczył uroczystości odpustowej w swojej rodzinnej parafii ku czci Matki Bożej Częstochowskiej w Ksawerowie. Dla niego, jak podkreślał proboszcz ks. Stanisław Bracha, to szczególne wydarzenia, ponieważ w tym roku obchodzi swoje 20 lecie święceń kapłańskich. W uroczystości, oprócz kapłanów z dekanatu pabianickiego, licznie udział wzięli parafianie, a szczególnie dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję