Reklama

Kościół

Kard. Schönborn: szkoła i nauka religii dobrze do siebie pasują

Szkoła i nauka religii bardzo dobrze do siebie pasują. Podkreślił to 4 września kardynał Christoph Schönborn w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach wydawanej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute”. Jego zdaniem wbrew pojawiającym się w niektórych krajach poglądom, jakoby szkołę i religię należało od siebie oddzielić, „droga austriacka” się sprawdziła.

[ TEMATY ]

katecheza

katecheta

Religia jest ważną częścią życia wielu ludzi i społeczeństwa – przypomniał metropolita wiedeński. „Dlatego dobrze jest wiedzieć o swojej wierze, a ponieważ żyjemy razem z ludźmi, którzy należą do innych religii, powinniśmy mieć również pojęcie o nich” – dodał.

Reklama

Kardynał zwrócił uwagę, że już nawet dzieci i młodzież stykają się z wielkimi pytaniami życia: „Czy istnieje życie po śmierci? Czy modlitwa pomaga? Dlaczego cierpienie? Czy istnieje Bóg? Kim jest Jezus Chrystus?”. I właśnie edukacja religijna pomaga podejmować te pytanie i znaleźć na nie odpowiedzi – stwierdził purpurat. Zauważył, że wielu ludzi doświadczyło też, że „wiara jest nam ostoją przez całe życie”.

Podziel się cytatem

Obecnie trwa w Austrii ogólnokrajowa kampania „Wierzę – tak”. Ma ona pokazać, że współczesna oświata religijna jest czymś więcej niż tylko przekazywaniem wiary i że lekcje religii są nadal lubiane przez uczniów. Akcja ta potrwa przez cały wrzesień. Jest prowadzona na nośnikach elektronicznych w przestrzeni publicznej, a także w niektórych czasopismach i stawia pytania do rozważenia, np. „Czy są jeszcze dzisiaj cuda?”, „Czy Bóg zawsze mnie lubi?”, „Czy istnieje nadzieja dla świata?”, „Czy ja też mogę mieć wątpliwości?”.

W związku z tym austriacka agencja katolicka Kathpres przypomniała, że w kraju tym wszystkie oficjalnie uznane przez państwo Kościoły i wspólnoty religijne mają prawo nauczania własnej religii jako przedmiotu szkolnego. Według bieżących danych, na lekcje religii katolickiej uczęszcza ok. 586 tys. uczniów, a więc 91 proc. dzieci i młodzieży katolickiej, ponadto dalszych 24 tys. osób w wieku szkolnym bez określonego wyznania wybrało religię katolicką jako przedmiot dodatkowy. W sumie więc przeszło 610 tys. dziewcząt i chłopców chodzi na lekcje religii katolickiej. Ogółem w Austrii religii różnych wyznań uczy się 740 tys. uczniów, to znaczy 65 proc. dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

2020-09-06 18:40

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeba obronić katechezę

Niedziela Ogólnopolska 37/2020, str. 24-25

[ TEMATY ]

katechezy

katechetka

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Katecheza to szansa, aby docierać do młodych ludzi z Ewangelią. Nigdzie poza szkołą nie znajdziemy ku temu lepszej okazji – przekonuje bp Wojciech Osial.

Jolanta Marszałek: Jaką ocenę wystawiłby Ksiądz Biskup katechezie polskiej po 30 latach lekcji religii w szkole? Czy spełniły się nadzieje Kościoła związane z wprowadzeniem do szkół katechezy?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję