Reklama

Jasna Góra

Na Jasnej Górze rozpoczęła się suma dożynkowa z udziałem prezydenta

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na Jasnej Górze w niedzielę przed południem rozpoczęła się uroczysta suma z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych, będąca głównym punktem tegorocznych Jasnogórskich Dożynek.

Sumie przewodniczy metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, który wygłosi też homilię.

W powitaniu zebranych przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski powiedział m.in., że "etos polskiego rolnika, zakorzeniony w ewangelicznej prawdzie o umieraniu, które staje się zaczynem nowego życia, przypomina o tym, co stanowi fundament chrześcijańskiej i narodowej wspólnoty".

Reklama

"Żyjemy dla Boga i dla bliźnich. Nasze życie ma sens wyłącznie wtedy, kiedy jest służbą miłości. (...) Stajemy więc dzisiaj przed obliczem naszej matki i królowej, aby z rzeszą polskich rolników dziękować dobremu Bogu, że także w tym roku pobłogosławił ich pracę i trud" - mówił przeor.

Podziel się cytatem

"Dziękujemy wam, drodzy rolnicy, za wasz ogromny wysiłek i poświęcenie; za to, że nie zniechęcacie się, choć musicie pokonywać wiele przeszkód, aby nikomu w naszej ojczyźnie nie zabrakło chleba powszedniego" - dodał o. Pacholski.

Na zakończenie uroczystości przewidziane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, któremu na Jasnej Górze towarzyszą m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, a także minister środowiska Michał Woś.

Reklama

Jasnogórskie dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w częstochowskim sanktuarium. Podczas mszy błogosławione są wieńce żniwne, przynoszone przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników. Co roku w uroczystościach uczestniczyło dotąd kilkadziesiąt tysięcy wiernych.

W tym roku – wobec ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa – na jasnogórskich błoniach zebrało się ponad tysiąc wiernych, rozproszonych na obszernym placu. Tegoroczne Jasnogórskie Dożynki oraz uroczystości Pielgrzymki Rolników rozpoczęły się w sobotę wieczorem; rozważania wieczornego Apelu Jasnogórskiego wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Dożynki na Jasnej Górze organizowane są od 38 lat. Jak zapowiedzieli gospodarze jasnogórskiego sanktuarium, w tym roku obchody Ogólnopolskiego Święta Dziękczynienia Bogu za plony wpisują się w stulecie urodzin św. Jana Pawła II i 100. rocznicę Cudu nad Wisłą - zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.

W Częstochowie trwa od soboty towarzysząca dożynkom 29. Krajowa Wystawa Rolnicza. Zorganizowano ją wyjątkowo na terenie Klasztoru Jasnogórskiego - stoiska ulokowano na terenie parkingów jasnogórskich, a nie, jak w poprzednich latach, w centrum miasta, w Alejach Najświętszej Maryi Panny. (PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ robs/

2020-09-06 11:21

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: w sobotę i niedzielę ogólnopolskie dziękczynienie za plony

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

Bożena Sztajner

Na Jasnej Górze z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpocznie się w sobotę 3 września dwudniowe ogólnopolskie dziękczynienie za plony. Dożynki przebiegać będą pod hasłem „Do Matki Miłosierdzia”. Tegoroczne święto będzie okazją do wdzięczności nie tylko za zebrane owoce ziemi, ale też za tych, którzy 35 lat temu zainagurowali pielgrzymowanie do Jasnogórskiej Maryi i za 35 lat działalności Koła Gospodyń Wiejskich. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 4 września.

- To będzie jak zwykle wielkie dziękczynienie za tegoroczne plony, ale tym razem wpisane w 1050. rocznicę chrztu Polski i z pamięcią o tych, którzy 35 lat temu rozpoczęli pierwsze po wojnie narodowe świętowanie i pielgrzymowanie do Jasnogórskiej Maryi – powiedział ks. Stanisław Sojka, sekretarz krajowego duszpasterstwa rolników. Sobotnio-niedzielne uroczystości mają być także dziękczynieniem polskich kobiet, które w ramach Kół Gospodyń Wiejskich zawsze manifestowały swoją przynależność do Kościoła, również w czasach komunistycznych.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję