Reklama

Niedziela Łódzka

Łodzianie dziękują Bogu za Cud nad Wisłą - Kościół wotum

[ TEMATY ]

Łódź

archidiecezja łódzka

Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi

ks. Paweł Kłys

Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi

Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi

W 100 – lecie Bitwy Warszawskiej, którą słusznie określamy Cudem nad Wisłą, ponieważ Bóg ochronił Polskę i Europę przed najazdem bolszewickim, warto sobie przypomnieć w jaki sposób łodzianie podziękowali Matce Bożej za wydarzenia z 15 sierpnia 1920 r. Mało kto wie, że Łódź jest pierwszym w Polsce miastem, gdzie jej mieszkańcy zebrani wraz z biskupami i kapłanami na błagalnym nabożeństwie w roku 1920, złożyli uroczyste ślubowanie, że jak Bóg da Polsce zwycięstwo, to oni ufundują kościół wotywny.

W lipcu 1926 r., sześć lat po erygowaniu diecezji łódzkiej, jej pierwszy biskup Wincenty Tymieniecki podpisał dekret powołujący do życia parafię i poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła ku czci Matki Boskiej Zwycięskiej – wotum łodzian za Cud nad Wisłą. Świątynie w stylu bazylikowych z trzema nawami w klasycznej formie, stylem nawiązującą do rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami, zaprojektował krakowski architekt Józef Kabana. Obecnie, w centralnym miejscu półkulistej absydy prezbiterium, umieszczona została dwuczęściowa lipowa płaskorzeźba z wizerunkiem Matki Boskiej Zwycięskiej autorstwa Ludomira Sleńdzińskiego. Górna część tego dzieła przedstawia Maryję z dzieciątkiem Jezus depczącą łeb smoka, wijącego się po kuli ziemskiej. Dolna część płaskorzeźby nawiązuje do wydarzenia historycznego i przedstawia ks. Ignacego Skorupkę, prowadzącego oddział polskich żołnierzy podczas bitwy warszawskiej. Obie części przedziela złota wstęga z inskrypcją „dzięki Ci, Matko za Cud nad Wisłą”. Już miesiąc od erygowania parafii – w sierpniu 1926 r. – proboszcz ks. Dominik Kaczyński – obecnie Sługa Boży – wyruszył z tego miejsca budowy w pierwszą pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Wraz z pątnikami poszedł prosić Matkę Bożą o błogosławieństwo dla nowo tworzącej się parafii i budującej się świątyni. Od tego czasu, co roku z sanktuarium wyruszają łódzcy pielgrzymi na pątniczy szlak, ku Jasnej Górze. Dwa lata lat później – 16 grudnia 1928 r. ten jeszcze nieukończony kościół, ordynariusz łódzki bp Wincenty Tymieniecki poświęcił i przeznaczył do kultu. Konsekracja kościoła nastąpiła natomiast 7 października 1938 r. W czasie okupacji Niemcy zamknęli świątynię i urządzili w niej zakład produkcji odzieży wojskowej, a duszpasterzy: proboszcza ks. Dominika Kaczyńskiego i dwóch pozostałych kapłanów uwięzili w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie ponieśli śmierć męczeńską. Po zakończeniu II wojny światowej, świątynię przywrócono do kultu i kolejni proboszczowie oraz wierni heroicznie zmagają się z remontami świątyni.

Obecnie w wieży Kościoła znajduje się kaplica, w której został umieszczony, podarowany kościołowi łódzkiemu przez papieża Jana Pawła II obraz Matki Bożej Częstochowskiej, która znajdował się w kaplicy polskiej w grotach Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Prymas Polski kard. Józef Glemp, poświęcając tę kaplicę w dniu 17 listopada 1984 r. powiedział, że podarowany przez Ojca Świętego obraz matki Bożej Częstochowskiej jest chyba po Jasnogórskim obrazie i po świętej kopii nawiedzenia najcenniejszym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, jaki mamy w kraju z uwagi na symbolikę i treść duchowo – religijną, łączy bowiem świątynię z całą Polską, Polonią i Stolicą Apostolską, jest ożywczym znakiem mocnej wiary, głębokiego zawierzenia Matce Bożej oraz zapowiedzią nowego „Cudu nad Wisłą”. O ten cud przemiany ludzkich serc w tym szczególnym w Łodzi miejscu, codziennie modlą się kolejne pokolenia. Dziękując Bogu u stóp Maryi, za kapłanów, dziadków i rodziców, za ich wiarę i mądrość w wybraniu takiego dziękczynienia Bodu za Cud nad Wisłą, jakim jest ta Świątynia.

2020-08-16 15:45

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obradowała Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych

2023-02-08 16:48

[ TEMATY ]

misje

Papieskie Dzieła Misyjne

missio.org.pl

W Skorzeszycach odbyła się Rada Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych. Do diecezji kieleckiej przyjechało 17 kapłanów z 16 diecezji, dyrektor krajowy PDM ks. Maciej Będziński, sekretarze poszczególnych Dzieł oraz dyrektor wydawnictwa Missio-Polonia. W najbliższym czasie powołana zostanie również fundacja „Na Krańce Świata”, która będzie służyć pozyskiwaniu projektów dla animacji misyjnej w PDM.

W poniedziałek Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta z diecezji kieleckiej. Przybliżył on uczestnikom postać sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka, byłego dyrektora PDM w diecezji kieleckiej, duszpasterza młodzieży i chorych, zaangażowanego w dzieło misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

MON: polscy medycy wojskowi są w Turcji

2023-02-09 07:18

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Wojskowi medycy z Polski są w Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi - poinformował w czwartek rano na Twitterze resort obrony narodowej.

"Wojskowi medycy z Polski są już w Turcji. Jeszcze dziś rozpoczną swoją pracę i będą udzielać pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Na pokładach wojskowych samolotów do Turcji przetransportowany został niezbędny sprzęt medyczny do utworzenia szpitala polowego" - podało ministerstwo we wpisie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję