Reklama

Kościół

Zabawa: nowa przestrzeń kulturalna i miejsce spotkań wokół Sanktuarium bł. Karoliny

Na terenach rekreacyjnych wokół Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie powstała nowa przestrzeń kulturalna i miejsce spotkań. Jest to specjalny namiot, który ufundowało Województwo Małopolskie.

[ TEMATY ]

sanktuarium

bł. Karolina Kozkówna

Aleksandra Wojdyło

Jak poinformowano na stronie www.malopolska.pl, parafia rzymsko-katolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie otrzymała 150 tys. zł na zakup oraz montaż całorocznego namiotu o wymiarach 15 x 40 metrów.

- Będzie to miejsce spotkań, koncertów i innych uroczystości patriotycznych i religijnych dla mieszkańców subregionu tarnowskiego oraz przybywających do Zabawy pielgrzymów - opisała Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Reklama

Namiot będzie również pełnił funkcję miejsca wystawowego - szczególnie dla upamiętnienia Operacji III Most. Obecnie w przestrzeni namiotu mieści się wystawa poświęcona temu wydarzeniu, zatytułowana „Oni ocalili Londyn”.

Zadanie pt. „Namiot - miejsce spotkań, edukacji, rekreacji” zostało wybrane w głosowaniu w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego w dziedzinie kultury. Do realizacji zadania została wytypowana parafia Rzymsko-Katolicka pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie.

Operacja III Most polegała na przewiezieniu części hitlerowskiej rakiety V-2 z Polski do Anglii, które w 1944 r. udało się zebrać żołnierzom AK. W tym celu w okupowanej Polsce musiał wylądować aliancki samolot. Na miejsce lądowania wybrano właśnie pola w Wał Rudzie koło Zabawy.

Podziel się cytatem

W 1914 r. Karolina Kózkówna z Wał Rudy została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, broniąc swej niewinności. W 1917 r. ciało męczennicy przeniesiono do grobowca zbudowanego na placu przykościelnym, ufundowanego przez jej rodziców. W 1987 r. papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. W 2002 r. rozwijający się kult bł. Karoliny sprawia, że z okazji 15. rocznicy wyniesienia jej na ołtarze, bp Wiktor Skworc podnosi kościół parafialny w Zabawie do rangi sanktuarium. 4 lata później rozpoczął się proces kanonizacyjny błogosławionej.

2020-07-28 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Peryferie bogatej Europy

Niedziela Ogólnopolska 12/2015, str. 12-13

[ TEMATY ]

papież

sanktuarium

Margita Kotas

Plac Plebiscytu w Neapolu, z kościołem San Francesco di Paola – miejsce papieskiej celebry Mszy św.

Plac Plebiscytu w Neapolu, z kościołem San Francesco di Paola –
miejsce papieskiej celebry Mszy św.

To niejako powtórka z roku 1979. Jan Paweł II na początku swojego pontyfikatu też pielgrzymował w jednym dniu do Neapolu i do leżących o rzut kamieniem, choć już w innej diecezji, Pompejów. Zresztą każdy z ostatnich papieży odwiedzał to słynne, z powodu znanej na całym świecie nowenny, włoskie sanktuarium

Jan Paweł II był w Pompejach również w 2003 r. Benedykt XVI odwiedził to sanktuarium w 2008 r. Te trzy pielgrzymki odbywały się w miesiącu różańcowym – w październiku. Franciszek wybrał marzec, dokładnie 21. dzień tego miesiąca, a mieszkańcy Pompejów i Neapolu po usłyszeniu wiadomości o tym mówili, że wiosna w regionie nie może zacząć się lepiej.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję