Reklama

Niedziela Świdnicka

Ważne wizyty kard. Grocholewskiego w Świdnicy

Zmarły wczoraj były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej bliski współpracownik ostatnich trzech papieży w ostatnich latach dwukrotnie odwiedził Świdnicę.

[ TEMATY ]

Świdnica

kard. Zenon Grocholewski

Archiwum: WSD Świdnica

Kard. Zenon Grocholewski w świdnickim seminarium w 2010 roku.

Kard. Zenon Grocholewski w świdnickim seminarium w 2010 roku.

Pierwsza wizyta miała miejsce blisko 10 lat temu. 26 listopada 2010 roku na zaproszenie bp Ignacego Deca, kard. Zenon Grocholewski uświetnił inaugurację roku akademickiego w świdnickim seminarium, którego gmach tego dnia poświęcił.

Poświęcenie Seminarium Duchownego

Reklama

- Szczególnym akcentem obchodów uroczystego poświęcenia seminarium była pierwsza Eucharystia sprawowana w nowej kaplicy głównej oraz poświęcenie ołtarza i złożenie Najświętszego Sakramentu w tabernakulum seminaryjnego Wieczernika – wspomina w wywiadzie z przed lat ks. prał Chlipała, rektor seminarium.

W wywiadzie dla Niedzieli Świdnickiej kad. Grocholewski mówił o ważnej roli edukacji kleryków: - Dla kierowanej przeze mnie Kongregacji najważniejszą edukacją w Kościele jest przygotowanie kapłanów. Oni mają być nauczycielami. Od nich będzie bowiem zależała nie tylko przyszłość Kościoła, apostolstwo świeckich, ale i realizacja życia konsekrowanego – podkreślał urzędnik watykański. Więcej o tej wizycie można przeczytać tutaj.

Archiwum: WSD Świdnica

Poświęcenie gmachy świdnickiego domu ziarna (2010)

Poświęcenie gmachy świdnickiego domu ziarna (2010)

Koronacja Matki Bożej Świdnickiej

Druga wizyta także na zaproszenie Biskupa Świdnickiego miała miejsce 13 maja 2017 roku, w 100-lecie objawień fatimskich. Tego dnia w świdnickiej katedrze kard. Zenon Grocholewski pełnił funkcję legata papieskiego podczas koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Świdnickiej, Uzdrowienia Chorych.

Reklama

W wygłoszonej wtedy homilii purpurat zaznaczył, że Jezus, który tylu ludzi uzdrowił z różnych schorzeń, nie przyszedł na świat po to, aby leczyć z dolegliwości cielesnych, ale by uzdrowić z grzechu, wyzwolić ze śmierci wiecznej i zbawić. - Pan Jezus dokonał uzdrowienia ciała, by udowodnić, że może dokonać dużo większego cudu, uzdrowienia duchowego. Po to właśnie przyszedł na świat, aby każdego człowieka uzdrowić duchowo, by otworzyć nam bramy życia wiecznej szczęśliwości – podkreślał kard. Grocholewski. Więcej o tej wizycie można przeczytać tutaj.

ks. Daniel Marcinkiewicz

Koronacja MB Świdnickiej (2010)

Koronacja MB Świdnickiej (2010)

Pierwsza Komunia w Strzegomiu

Podczas tej samej wizyty w 2017 roku kardynał następnego dnia udał się do Strzegomia, gdzie w bazylice Św. Piotra i Pawła udzielił miejscowym dzieciom sakramentu I Komunii Świętej. W kolejnym dniu książę Kościoła odwiedził świdnickich seminarzystów, dla których sprawował Najświętszą Ofiarę. W wygłoszonym słowie zwrócił uwagę, że Eucharystia jest nie tylko źródłem, z którego czerpiemy, lecz także szczytem, ku któremu trzeba nam zmierzać. Następnie w seminaryjnym refektarzu zjadł wspólne śniadanie i podzielił się kilkoma faktami ze swojego życia i odpowiadał na pytania alumnów.

Archiwum WSD Świdnica

Kardynał odpowiada na pytania kleryków (2017)

Kardynał odpowiada na pytania kleryków (2017)

Słowo biskupa Marka Mendyka

W dniu śmierci w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej Biskup Świdnicki bp Marek Mendyk przypominał, że jako Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP pamięta niejedną rozmowę jaką odbył z polskim purpuratem. - Kard. Grocholewski często przypominał, jak wielką rolę i znaczenie ma obecność religii w szkole, wychowanie katolickie i budowanie na wartościach. Był bardzo zainteresowany powrotem religii do szkół i szczerze nam kibicował, kiedy próbowano marginalizować nauczanie religii i wychowanie katolickie, oparte na mocnym fundamencie ewangelii” – dodał biskup świdnicki. - Kibicował nam w staraniach, żeby wychowanie katolickie i nauczanie religii w polskiej szkole miało swoje właściwe miejsce” – podkreślił bp Mendyk.

Archiwum: WSD Świdnica

Podpisanie dokumentów związanych z poświeceniem odremontowanego seminarium (2010)

Podpisanie dokumentów związanych z poświeceniem odremontowanego seminarium (2010)

Na stronie diecezji świdnickiej pojawiła się też prośba. - Ksiądz Biskup Marek Mendyk, Biskup Świdnicki, zachęca i prosi całą wspólnotę diecezjalną o modlitwę w intencji śp. Księdza Kardynała Zenona Grocholewskiego – poinformował dyrektor wydziału duszpasterskiego.

Kardynał Zenon Grocholewski miał 80 lat. W najbliższych dniach trumna z ciałem księdza kardynała, który zmarł w piątek w Rzymie, zostanie przewieziona do Poznania. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w katedrze poznańskiej.

2020-07-18 00:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: Posiedzenie Rady Duszpasterskiej

[ TEMATY ]

Świdnica

kuria

PRZEMYSŁAW AWDANKIEWICZ

Liderzy grup duszpasterskich i duszpasterze uczestniczyli 10 listopada w posiedzeniu Rady Duszpasterskiej Diecezji Świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję