Reklama

Niedziela Częstochowska

Złoty jubileusz o. prof. Eustachego Rakoczego

Za wybitne zasługi w kultywowaniu i propagowaniu tradycji patriotycznych, pracę duszpasterską i działalność społeczną Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany świętujący 50-lecie kapłaństwa o. prof. Eustachy Rakoczy, paulin, duszpasterz kombatantów. Uroczystość odbyła się 14 czerwca na Jasnej Górze.

– Nie myślałem, że doczekam dzisiejszego dnia. Jestem ogromnie szczęśliwy. Wydaję mi się, że minęła godzina czy dwie, a to 50 lat, więc dziękuję Bogu, że był tak łaskaw i „przytrzymał” mnie przez ten czas – przyznał jubilat w rozmowie z mediami.

– Z należnym szacunkiem gratulujemy ojcu tego jubileuszu. Wyrażamy to przede wszystkim naszą modlitwą – powiedział o. Wojciech Dec, podprzeor Jasnej Góry.

Reklama

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Andrzej Dera odczytał list Andrzeja Dudy skierowany do jubilata. „Dziękuję szczególnie za gorące polskie serce, z którym dostojny Jubilat od pół wieku kultywuje tradycje historyczne i propaguje wartości patriotyczne łączące nas, Polaków, we wspólnotę. Konsekwentnie przyczynia się Ojciec Profesor do umacniania wierności naszego narodu własnemu dziedzictwu i tożsamości” – napisał prezydent.

W uroczystości wziął również udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. – Składamy hołd jednemu z największych kapłanów w najnowszych dziejach Rzeczypospolitej, wielkiemu następcy kapelanów niepodległościowych i wojskowych, którzy towarzyszyli walce Polaków o niepodległość. Nasza wdzięczność jest dozgonna, bo nigdy naród by nie przetrwał, gdyby nie przetrwał jego duch, a dzięki takim ludziom jak Ty duch narodu nie zginął – powiedział.

Reklama

Szef UdSKiOR przypomniał również, że z inicjatywy o. Rakoczego powstała jedna z najcenniejszych relikwii narodowych – wystawiony w Skarbcu jasnogórskim płaszcz hetmański Jasnogórskiej Bogurodzicy, na który składają się odznaczenia, odznaki i ordery uczestników walk o niepodległość Polski.

Min. Kasprzyk wręczył jubilatowi replikę szabli oficerskiej oraz pamiątkowy dyplom.

Prezes Zrzeszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa płk. dr Jerzy Banach odczytał list Laurent’a Attar-Bayrou, prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju „Soldiers of Peace International Association” z siedzibą w Lyonie, przyznający o. Rakoczemu Złoty Medal Pokoju. Jubilat otrzymał również kryształowy list dziękczynny ufundowany przez żołnierzy misji pokojowych ONZ z 11 państw.

Wiceprezydent Częstochowy dr Ryszard Stefaniak wręczył o. Rakoczemu honorowy Medal „Merentibus” oraz biografię z jego niepublikowanymi kazaniami, a płk. prof. Mieczysław Struś w imieniu sławnych polskich dowódców i motocyklistów – 100-letnią szablę.

– Niech Maryja Cię prowadzi – życzył jubilatowi o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

O. prof. Eustachy Rakoczy urodził się w 1943 r. w Budzyniu. W 1962 r. wstąpił do Zakonu Paulinów w Częstochowie. Osiem lat później przyjął święcenia kapłańskie. W 1975 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński mianował go Jasnogórskim Kapelanem Żołnierzy Niepodległości. W latach 70. i 80. o. Eustachy Rakoczy był organizatorem duszpasterstwa kombatantów, wśród których posługuje od ponad czterdziestu lat. Jest historykiem sztuki i doktorem habilitowanym nauk teologicznych.

2020-06-14 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz odwiedził diecezję zielonogórsko-gorzowską

2021-09-22 11:40

[ TEMATY ]

nuncjusz

Głogów

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Jakubów

ks. Adrian Put

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

We wtorek 21 września pierwszy raz przybył do naszej diecezji abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Polsce. Podczas swej krótkiej wizyty odwiedził sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie oraz Głogów.

Arcybiskup Pennacchio odwiedził sanktuarium w Jakubowie w szczególnym czasie jubileuszowego Roku św. Jakuba. Po odprawieniu Mszy św. i poświęceniu pamiątkowego krzyża i rzeźby abp Pennacchio wraz z biskupami Lityńskim, Siemieniewskim i Sochą udali się do Głogowa. Tu po przywitaniu przez władze samorządowe odbyło się otwarcie nowego odcinka Jakubowego Szlaku wiodącego przez Głogów do Hiszpanii, do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. W kościele pw. Bożego Ciała nuncjusz poświęcił tablicę pamiątkową oraz kamienną płytę chodnikową ze znakiem muszli pielgrzymiej. Płyty te wmurowane zostaną na głogowskim alternatywnym odcinku Szlaku św. Jakuba wiodącym przez głogowskie Stare Miasto. Spotkanie w Jakubowie i w Głogowie było pierwszą oficjalną wizytą arcybiskupa nuncjusza w naszej diecezji. Swoją misję w Polsce pełni od 2016 roku. Z racji swego urzędu jest także dziekanem korpusu dyplomatycznego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję