Reklama

Niedziela Świdnicka

Pierwsze decyzje personalne biskupa świdnickiego

Biskup Świdnicki ustanowił nowego proboszcza, a także podjął inne ważne decyzje personalne.

[ TEMATY ]

Bożków

Świdnicka Kuria Biskupia

ks. Tomasz Nuckowski

Nominacje

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Tomasz Nuckowski, przed Świdnicką Kurią Biskupią po odebraniu nominacji proboszczowskiej.

Ks. Tomasz Nuckowski, przed Świdnicką Kurią Biskupią po odebraniu nominacji proboszczowskiej.

W pierwszy czwartek miesiąca, 7 maja o godz. 12. w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej, bp Marek Mendyk wręczył dekret, w którym mianuje proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bożkowie dotychczasowego jej administratora ks. Tomasza Nuckowskiego.

Jak czytamy w dekrecie, kanoniczne objecie parafii w posiadanie, przez które nabywa się wszystkie prawa i obowiązki , powinno dokonać się do dnia 17 maja br., podczas uroczystej Eucharystii poprzez złożenie przed dziekanem i wobec wspólnoty parafialnej wyznania wiary i przysięgi wierności Kościołowi.

Reklama

- Ks. Tomasz zapytany przez lokalne media, jakim będzie księdzem dla swoich parafian? Odpowiedział: - Przede wszystkim chcę być kapłanem Chrystusowym. Inaczej nie umiem. Trzeba otworzyć się na wiernych.

Ks. Tomasz Nuckowski, święcenia kapłańskie przyjął w 2003 roku, przez 16 lat wikariatu posługiwał w par. Nawiedzenia NMP w Wambierzycach, w par. Św. Anny w Wałbrzychu, w par. Św. Anny w Ząbkowicach Śląskich, w par. Św. Barbary w Walimiu i w par. Św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Od września 2019 pełnił funkcję administratora par. Św. Piotra i Pawła w Bożkowie. Ks. Tomasz Nuckowski zastąpił na urzędzie dotychczasowego wieloletniego proboszcza ks. Jana Ordowskiego.

Podczas tej samej uroczystości bp Marek Mendyk wybranym kapłanom powierzył duszpasterską opiekę nad poszczególnymi duszpasterstwami specjalnymi. Po przez swoje zaangażowanie, predyspozycję i charyzmę duchowni mają ożywić powierzone im grupy.

Reklama

Ks. Mateusz Graboń, wikariusz parafii pw. Trójcy Świętej w Jedlinie Zdroju, będzie odpowiedzialny za diecezjalne duszpasterstwo sportowców. Jest to nowa przestrzeń duszpasterska, która nie miała do dej pory swojego duchowego opiekuna. Wyjątkiem był zespół „Górnik Wałbrzych”, którego kapelanem w 2015 roku został ks. kan. Marian Kujawski, ówczesny proboszcz z Białego Kamienia, dziś posługujący w Olszanach koło Świebodzic.

Ks. Rafał Chudy, wikariusz parafii pw. Trójcy Świętej w Boguszowie Gorcach, będzie kierował duszpasterstwem trzeźwości i wspierał osoby uzależnione. Zastąpił na tym stanowisku ks. kan. Sławomira Calika.

Ks. Marcin Banaczyk został ustanowiony diecezjalnym duszpasterzem akademickim. Na co dzień ks. Marcin jest rezydentem w par. Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu i studiuje psychologię na SWPS University International Community we Wrocławiu. Zastępuje on na tym stanowisku wałbrzyskiego proboszcza ks. kan. dr Witolda Baczyńskiego.

I na koniec jeszcze jedna nominacja. Nowym sekretarzem bp. Marka Mendyka został ks. kan. dr Paweł Kilimnik. Aktualnie rezydent w par. Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu, referent Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej i diecezjalny duszpasterz młodzieży.

2020-05-08 01:20

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję