Reklama

Niedziela Legnicka

Księża, siostry i klerycy wspierają jeleniogórski ZOL

[ TEMATY ]

Caritas

Jelenia Góra

ZOL

ks. Piotr Kot

personel 3 oddziału

personel 3 oddziału

W zakładzie przebywa ponad 70 pacjentów wymagających całodobowej opieki medycznej i rehabilitacyjnej. W większości są to osoby w podeszłym wieku, schorowane, z problemami neurologicznymi. Sytuacja w ośrodku dramatycznie się zmieniła, kiedy przed świętami wielkanocnymi u jednej z pacjentek stwierdzono zakażenie koronawirusem. Testy zrobione na całym oddziale 3 dały więcej wyników pozytywnych. W sumie zakażeniu uległo 29 osób, pacjentów i personelu. Cały oddział został zamknięty. Na pomoc ruszyli duchowni i wolontariusze świeccy.

Opieka na 3 oddziale została zapewniona przez silną grupę składającą się z 4 sióstr zakonnych z przygotowaniem medycznym (siostry franciszkanki, siostra klaryska i magdalenka). Dołączył do nich rektor legnickiego seminarium duchownego ks. Piotr Kot oraz troje wolontariuszy świeckich. Również pozostałe oddziały zakładu zostały wzmocnione przez 5 kleryków legnickiego seminarium oraz wolontariuszy świeckich.

Reklama

Sytuacja w ZOL powoli zmienia się na lepsze. Po wykonaniu testów na oddziale 1 i 2 stwierdzono obecność wirusa u dwojga pacjentów. Poza tym nikt inny nie został zakażony. Również na oddziale 3 – izolacyjnym widać światło nadziei. Troje pacjentów już wyzdrowiało, od pozostałych pobrano kolejne wymazy do analizy. Wszyscy czują się dobrze. To czas, aby dać odpocząć personelowi. Z oddziału 3 do kwarantanny przeszły 2 siostry zakonne, na ich miejsce przybyło 3 ojców franciszkanów z legnickiej parafii św. Jana Chrzciciela. Na oddziale pozostał jeszcze ks. Piotr i jedna wolontariuszka świecka.

Do pomocy zgłosili się kolejni wolontariusze. Na miejsce kleryków, którzy wrócili do Legnicy, na oddział 1 i 2 oraz do pracy pomocniczej przybyły 2 siostry prezentki z Jeleniej Góry, jeden ojciec z zakonu Pijarów, o. Piotr Różański – rektor Kolegium Zakonu Pijarów w Cieplicach oraz 2 kleryków z krakowskiego seminarium ojców Pijarów. Wsparli oni personel ośrodka, w którym pracują również siostry franciszkanki Rodziny Maryi.

Obecnie 12 osób duchownych podjęło się opieki nad pacjentami jeleniogórskiego ZOL-u. Jak widać na fotografiach, mimo trudnej i wyczerpujące pracy, wszystkim dopisuje dobry nastrój. Jak podkreślają wolontariusze, siłę i nadzieję czerpią z codziennej modlitwy, odprawianej Mszy św. i rozważanego Słowa Bożego. Z jeleniogórskiego ZOL-u przesyłają pozdrowienia oraz prośbę o modlitwę.

Reklama

Galeria zdjęć


2020-05-07 16:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecińska Caritas wydaje swoją gazetę

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas

W kościołach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej pojawił się nowy miesięcznik "Caritas Dobre Nowiny". W założeniach ma popularyzować on dzieła Caritas, a część ofiar z jego dystrybucji ma być przeznaczona na działalność parafialnych oddziałów.

- Planujemy, żeby to był miesięcznik dystrybuowany przez parafialne zespoły Caritas na początku każdego miesiąca. Złotówka (koszt gazety to 3 zł) ze sprzedaży każdego magazynu zostanie w parafialnych zespołach Caritas, które będą mogły wykorzystać pieniądze na cele charytatywne - mówi Artur Bilski, koordynator magazynu "Caritas Dobre Nowiny".

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Podhale pamięta o Sybirakach

2021-09-17 12:39

[ TEMATY ]

Sybiracy

Podhale

Damian Krawczykowski /Niedziela

Mieszkańcy Zakopanego i okolic 17 września uczcili pamięć o ofiarach reżimu komunistycznego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Sybiraków w Starym kościółku przy ul. Kościeliskiej. Licznie zebrani wierni po Eucharystii udali się pod symboliczny Grób Sybiraków na Pęksowym Brzyzku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję