Reklama

Polska

Kongres Katolików o katechezie w szkole i odpowiedzialności za media

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spotkanie

kongres

ateizacja

Bożena Sztajner

GALERIA FOTO


Rola katechezy, ateistyczna wizja człowieka i odpowiedzialność świeckich za media to tematy podjęte przez prelegentów podczas odbywającego się dzisiaj na Jasnej Górze Kongresu Katolików „Stop Ateizacji”.

Reklama

O roli katechezy w wychowaniu mówiła poseł PiS Jadwiga Wiśniewska, która podkreśliła, że „katecheza jest przeciwwagą dla zjawiska utraty autorytetu i relatywizmu.”- Katecheza niejednokrotnie stanowi jedyną formację moralną dla młodzieży - mówiła poseł Wiśniewska.

„Jeżeli oczekujemy dobra dla naszych dzieci, to pomijanie katechezy jest nie do przyjęcia.”- kontynuowała poseł Wiśniewska.

Zdaniem Jadwigi Wiśniewskiej „obecność religii w szkole jest przejawem neutralności światopoglądowej i realizuje ideę demokracji, która gwarantuje prawo do nauki religii.”

Reklama

„Ministerstwo Edukacji Narodowej z premedytacją lekceważy edukację religijną, a przecież katecheza jest jedyną przeciwwagą dla prądów antypedagogicznych.”- kontynuowała poseł Wiśniewska.

Natomiast dr Artur Dąbrowski prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej zwrócił uwagę na ateistyczną koncepcję człowieka, która „jest wspierana przez nurt postmodernizmu.”- Ta koncepcja pogłębia się w ideologii gender - podkreślił Dąbrowski.

„Człowieka wrzuca się w pustkę. Człowiek żyje w poczuciu utraty sensu.”- podsumował Dąbrowski.

Temat odpowiedzialności za media podjął red. Jacek Karnowski z „Sieci” i „wPolityce”. - Można zbudować wiele kościołów, ale jeśli nie będzie dobrych mediów to kościoły będą puste- mówił red. Karnowski przypominając myśl św. Maksymiliana Marii Kolbe.

Red. Karnowski zauważył,że „własność mediów jest kluczowa.” - Ile własności tyle wolności. Trzeba mieć swoje media i być w mediach,które podzielają nasze wartości - podsumował red. Karnowski.

2013-06-16 17:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyczna uczta

Niedziela lubelska 50/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

spotkanie

chór

Paweł Wysoki

Chór "Lutnia" z Bełżyc

Chór

Pod patronatem abp. Stanisława Budzika i Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy już po raz drugi odbyły się Archidiecezjalne Spotkania Chóralne

Z inicjatywy organisty Adama Łaguny 21 listopada w wąwolnickiej bazylice św. Wojciecha zabrzmiały najpiękniejsze pieśni w wykonaniu chórów działających przy parafiach archidiecezji lubelskiej. Do udziału w projekcie, który miał na celu szlifowanie warsztatu muzycznego oraz integrację środowiska chóralnego, zostało zaproszonych kilka zespołów i chórów. Przed publicznością zgromadzoną w kościele wystąpili: zespół wokalny z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie (dyrygent Marcin Maruszak), chór „Carillon” z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie (dyrygent Marek Mróz), chór z parafii pw. św. Józefa w Lublinie (dyrygenci Emilia i Józef Telega), chór „Lutnia” z parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach (dyrygent Piotr Tokarczyk), chór z parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie (dyrygent Piotr Orzeł), chór „Jubilate Deo” i schola „Psallite Deo” z parafii św. Wojciecha w Wąwolnicy (dyrygent Adam Łaguna). Gościnnie zaśpiewała dziecięca schola liturgiczna z Wąwolnicy, zwana „Singersami”. Spotkania odbyły się dzięki współpracy parafii i chóru „Jubilate Deo” z Urzędem Gminy w Wąwolnicy. Wydarzenie wsparli darczyńcy: Bank Spółdzielczy w Nałęczowie, firma „Budmark” – Marek Skowronek, firma „PROMIX” – Piotr Skowronek oraz Paweł Siwiec – firma „Apple” z Celejowa.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję