Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Kongres Katolików „Stop Ateizacji”

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kongres

ateizacja

Bożena Sztajner

GALERIA FOTO


Z udziałem blisko 600 osób rozpoczął się na Jasnej Górze Ogólnopolski Kongres Katolików „Stop Ateizacji”. W spotkaniu biorą udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, poseł Andrzej Jaworski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, dr Artur Dąbrowski, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, Leszek Sosnowski, prezes Wydawnictwa „Biały Kruk”. W spotkaniu uczestniczą parlamentarzyści, ludzie kultury, przedstawiciele różnych instytucji społecznych.

Reklama

Uczestników Kongresu w imieniu Jasnej Góry powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. - Słowa bł. Jana Pawła II „musicie być mocni mocą wiary” pozwalają nam odczytać „dziś” Polski. Tej mowy bardziej nam potrzeba dzisiaj niż w jakiejkolwiek epoce dziejów - mówił o. Matecki.

Spotkanie od odmówienia „Credo” rozpoczął ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, który następnie w swoim referacie przypomniał, że „wiara w Boga jest dla nas kluczem w życiu”.

- Dzisiaj zauważamy, że jesteśmy poddani atakowi ateizacji, m.in. przez struktury międzynarodowe, takie jak ONZ i Unia Europejska - mówił ks. Skubiś.

Reklama

Redaktor naczelny „Niedzieli” podkreślił, że „dzisiaj jest uderzenie w moralność chrześcijańską”. - Obserwujemy falę bezbożnictwa i niewiary. Tendencje życia „jakby Boga nie było” zauważa się w mediach, w kulturze i w szeroko pojętym życiu społecznym - podkreślił redaktor naczelny „Niedzieli”.

Ks. Skubiś odniósł się także do kwestii wychowania seksualnego w szkołach i promowania związków homoseksualnych - Pewne grupy polityczne podjęły walkę z wiarą. A przecież młode pokolenie powinno być wychowywane według życzenia rodziców, którzy pragną dobra własnych dzieci- mówił ks. Skubiś.

Redaktor naczelny zaapelował o właściwe „zagospodarowanie wolności”. - Ojczyznę wolną mamy sami zrobić. To wszystko jest w naszych rękach. Nie można też wyobrazić sobie Polski bez o. Rydzyka. Także gdyby ludzie czytali prasę katolicką, widzieliby sprawy Polski inaczej - mówił ks. Skubiś.

Na zakończenie ks. Skubiś przypomniał słowa bł. Jana Pawła II „brońcie krzyża od Tatr do morza”.

Następnie aktor Jerzy Zelnik odczytał słowa zmarłego kard. Stanisława Nagyego. - Krzyż razem z Chrystusem był znakiem sprzeciwu i takim pozostał. Dzisiaj walczy się z tym znakiem. To wielki dramat ludzkości. Ten dramat rozgrywa się w wolnej Ojczyźnie - napisał kard. Nagy. „Trzeba krzyżowi wyruszyć na ratunek” - podkreślił kard. Nagy.

Przed rozpoczęciem Kongresu prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył kwiaty pod epitafium smoleńskim na Jasnej Górze.

Kongres Katolików o katechezie w szkole i odpowiedzialności za media

2013-06-16 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Ogólnopolski Kongres Katolików "Stop Ateizacji"

GALERIA FOTO

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję