Reklama

Kościół

Pismo Święte ratuje nasze więzy z Bogiem i ocala to, co jest europejskim fundamentem zasad

Przed utratą dziedzictwa chrześcijańskiego systemu wartości Europy jako konsekwencji odchodzenia od Słowa Bożego i Bożego prawa przestrzegał na Jasnej Górze podczas Mszy św. w Niedzielę Biblijną abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zachęcał, by w świetle Słowa Bożego rozpoznawać na co dzień nasze chrześcijańskie zadania w konfrontacji ze światem.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

niedziela biblijna

J. Tarnowski

W homilii abp Wacław Depo przypomniał, że czas wielkanocny jest nam dany po to, abyśmy w naszej codzienności mogli wchodzić w głębię nowego życia otrzymanego przez Chrystusa, który „nie tylko stał się ofiarą przebłagalną za nasze grzechy, jak również za grzechy całego świata, ale jest Słowem Ojca, które stało się Chlebem Życia” jak uwypukla to tegoroczne hasło Tygodnia Biblijnego. Kaznodzieja podkreślił w nawiązaniu do dzisiejszej Ewangelii o uczniach z Emaus, że Chrystus Zmartwychwstały jest tym, który wciąż jest ze swym ludem i niesie pokój swoim wyznawcom.

Hierarcha zwrócił uwagę, że św. Łukasz w dzisiejszej Ewangelii bardzo wyraźnie podkreśla, że Zmartwychwstały Chrystus jest Kimś, rzeczywistą osobą prowadząca dialog. Także nasza wiara w Jezusa powinna nas podprowadzać do osobistych spotkań z Nim, a dzieje się tak przez karty Pisma Świętego i sakramenty Kościoła, a zwłaszcza Eucharystię – przypomniał abp Depo.

Reklama

- Słowo Boże, które odczytujemy poprzez zadania XII Tygodnia Biblijnego i IV Narodowego Czytania Pisma Świętego budzi w nas wiarę w Chrystusa jako Syna Bożego i Zbawiciela. Dopiero wówczas mamy prawdziwy i pełny udział w spożywaniu Ciała i Krwi Jezusa, kiedy wcześniej w Jego imię nawrócimy się i w mocy Ducha Świętego otrzymamy odpuszczenie naszych grzechów – tłumaczył kaznodzieja.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że Pismo Święte ratuje nasze więzy z Bogiem i ocala to, co jest europejskim fundamentem zasad.

Podziel się cytatem

Za św. Janem Pawłem II przypomniał, że w świetle słów Pisma Świętego rozpoznajemy nasze zadania wiary chrześcijańskiej, która ma być weryfikowana w życiu, ale jednocześnie jest konfrontowana ze światem na co dzień.

Reklama

Podkreślił, przytaczając papieską diagnozę, że największym błędem i kłamstwem współczesnej Europy jest budowanie życia poza Bogiem, poza Jego przykazaniami, poza Ewangelia, poza etyką chrześcijańską, utrata dziedzictwa europejskiego, które jest zbudowane na chrześcijaństwie. - Te zmagania chcą odwrócić dziedzictwo naszego chrześcijańskiego systemu wartości jako program przestarzały i niedemokratyczny dla Europy i świata, dlatego odczytujmy Pismo Święte, karty Starego i Nowego Testamentu, bo one są kartami naszych spotkań z Bogiem - apelował.

Na Jasnej Górze uroczysta celebracja Słowa Bożego w ramach IV Narodowego Czytania Pisma Świętego odbyła się z udziałem przedstawicieli rządu, służb walczących z epidemią: medycznych, straży pożarnej, straży granicznej Wśród czytających fragment Pisma Świętego był m.in. minister środowiska Michał Woś, który podkreślił obecność Słowa Bożego w różnych etapach swojego życia.

- Ważne jest, by być przy źródle - Słowie Bożym, w Nim odnajdywać siłę i sens swojego powołania – wyjaśniał wybór lektorów kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak.

W prawodawstwo Zakonu Paulinów mocno wpisana jest potrzeba gorliwości apostolskiej ujawniającej się szczególnie przez głoszenie Słowa Bożego (Konstytucje Zakonu art. 3).

Na jasnogórskim Obrazie Matka Boża wskazuje na Jezusa z Pismem Świętym – Księgą Życia.

XII Tydzień Biblijny w Kościele w Polsce odbywa się pod hasłem: „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego” zaczerpniętym z Ewangelii wg. św. Jana i potrwa od 26 kwietnia do 2 maja 2020 r.

Organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego jest Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II.

2020-04-26 15:24

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawy nieba i ziemi

Książka „Sprawy nieba i ziemi. Abp Wacław T. Depo na ambonie, na łamach, w eterze, w sieci” – to nowość serii wydawniczej Biblioteka „Niedzieli”. Książka ukazała się z okazji 10. rocznicy święceń biskupich abp. Wacława Depo – metropolity częstochowskiego i przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję