Reklama

Kościół

Przewodniczący Episkopatu przekazał Papieżowi pozdrowienia od Kościoła w Polsce

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki podczas wczorajszego spotkania Kongregacji Nauki Wiary z Papieżem, przekazał mu pozdrowienia od Kościoła w Polsce. Zebranie plenarne Kongregacji zakończyło się 31 stycznia w Watykanie.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

papież Franciszek

Kongregacja Wiary i Nauki

BP KEP

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Podczas czterodniowego zebrania plenarnego Kongregacji Nauki Wiary miało miejsce tradycyjne spotkanie z Ojcem Świętym. Prefekt Kongregacji przedstawił Papieżowi wyniki prac tej dykasterii i jej dokumenty z ostatnich dwóch lat. Następnie odniósł się do nich Ojciec Święty. Uczestnicy spotkania mieli również okazję na chwilę osobistej rozmowy z Papieżem.

„Papież na mój widok powiedział: +Polonia, Polonia!+. Ja przekazałem mu pozdrowienia od Konferencji Episkopatu Polski i całego Kościoła w Polsce. Cieszę się, że mogłem to zrobić" - powiedział abp Gądecki.

Podziel się cytatem

W przemówieniu do członków zebrania plenarnego Kongregacji Nauki Wiary Papież Franciszek nawiązał m.in. do obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego. W tym kontekście mówił o kulturze odrzucenia, która dzieli osoby na „odrzucone” czy „niegodne”, przypominając jednocześnie o „nienaruszalnej wartości” ludzkiego życia, o opiece nad nieuleczalnie chorymi oraz o opiece nad cierpiącymi. Powiedział, że współczesne społeczeństwo „stopniowo podkopuje rozumienie tego, co czyni życie ludzkie cennym”, oceniając je pod względem skuteczności i użyteczności. Mówiąc o kwestii opieki nad nieuleczalnie chorymi, która była tematem rozważań Kongregacji, Papież mówił o potrzebie „nawrócenia spojrzenia serca” w świetle współczucia i chwalił pracę hospicjów, w których prowadzona jest „terapia godności”.

Reklama

W swoim przemówieniu Papież Franciszek zachęcił również członków Kongregacji Nauki Wiary do kontynuowania „z całą stanowczością” studiów nad rewizją norm dotyczących delicta graviora czyli m.in. kwestii molestowania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, aby – jak zaznaczał – podążać drogą przejrzystości i poszanowania godności najmniejszych z nas.

Na zakończenie Ojciec Święty pogratulował zebranym dokumentu, przygotowanego przez Papieską Komisję Biblijną, dotyczącego podstawowych tematów antropologii biblijnej, który, jak powiedział, przedstawia głębszą „globalną wizję Bożego projektu, począwszy od stworzenia, który znajduje swoje dopełnienie w Chrystusie, nowym Człowieku... kluczu, centrum i końcu całej historii ludzkości”.

Kongregacja Nauki Wiary to jedna z dziewięciu kongregacji Kurii Rzymskiej. Zajmuje się przede wszystkim sprawami dotyczącymi doktryny wiary i moralności. Czuwa również m.in. nad pracami Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 1 lipca 2017 roku prefektem Kongregacji Nauki Wiary jest kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary od maja 2014 roku.

2020-01-31 17:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Maryjność papieża Franciszka

[ TEMATY ]

Maryja

papież Franciszek

#NiezbędnikMaryjny

Grzegorz Gałązka

Media mainstreamowe przykleiły papieżowi Franciszkowi etykietkę „progresisty”, dlatego przemilczają bardzo ważny aspekt jego pontyfikatu i istotną cechę jego pobożności – maryjność.

Ojciec Święty Franciszek jest papieżem maryjnym – świadczy o tym całe jego życie kapłańskie, a obecnie papieskie słowa i gesty.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04

[ TEMATY ]

tenis

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

To czwarty w karierze 24-letniego wrocławianina tytuł w singlu. Wszystkie poprzednie wywalczył w USA. Wcześniej w tym sezonie zwyciężył w Delray Beach i prestiżowej imprezie w Miami, a w 2019 roku wygrał w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję