Reklama

Polska

Caritas Polska na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdrój

- Polska pomoc dociera do najbardziej potrzebujących różnych zakątkach świat – zapewnił w rozmowie z KAI Michał Woś. Minister ds. pomocy humanitarnej będzie jednym z prelegentów panelu Caritas Polska podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. W tym roku Caritas Polska, jako pierwsza organizacja pozarządowa w historii Forum otrzymała możliwość poprowadzenia aż trzech paneli dyskusyjnych. Agenda spotkań przewiduje debaty o społeczeństwie, ekonomii i gospodarce - ze światem biznesu i polityki,które odbędą się w dniach 3 i 4 września.

[ TEMATY ]

forum

ekonomia

Caritas

- Polska pomoc dociera do najbardziej potrzebujących, w różnych zakątkach świata: przede wszystkim na Bliski Wschód, do Afryki i na Ukrainę. Pomagamy na miejscu, bo to najbardziej efektywna metoda wsparcia tych, którzy często nie maja dachu nad głowa, wody i jedzenia czy dostępu do podstawowej opieki medycznej. To oczywiście nasz chrześcijański obowiązek, odruch serca, ale też - w czasie kryzysu migracyjnego - element polskiej racji stanu i realizacja naszego interesu narodowego, bo pomagając mądrze na miejscu zmniejszamy ciągłą presję migracyjną – powiedział w rozmowie z KAI minister ds. pomocy humanitarnej, Michał Woś.

Zdaniem Katarzyny Nowińskiej, koordynatorki ds. budowania relacji partnerskich Caritas Polska, aby społeczeństwo mogło uniezależnić się od pomocy innych państw i organizacji pozarządowych, gospodarka ich kraju musi wyjść z zapaści. W tym celu konieczne jest wdrożenie projektów pomocy rozwojowej, które pozwolą przede wszystkim stworzyć miejsca pracy dla lokalnej ludności.

Reklama

Pierwszym etapem jest zawsze pomoc humanitarna mająca na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb ludności dotkniętej kataklizmem, która nie może być realizowana bez współpracy na płaszczyźnie politycznej i finansowej.

Zdaniem ks. Marcina Iżyckiego, dyrektora Caritas Polska, niesienie pomocy humanitarnej, kiedy zachodzi konieczność szybkiego reagowania na zagrożenia życia i zdrowia, jest powszechnie uznane i zrozumiałe. Jednak po zaspokojeniu elementarnych potrzeb bytowych i zdrowotnych w danej społeczności stajemy przed dylematem, jak dalej udzielać pomocy.

Podczas Forum odbędą się debaty przygotowane przez specjalistów Caritas Polska, w których zabiorze głos blisko dwudziestu panelistów, w tym m.in. przedstawiciele administracji rządowej, eksperci, goście zagraniczni z Syrii, Iraku, Wielkiej Brytanii. Delegacji przewodniczyć będzie ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Reklama

Dyskusja obejmie trzy panele tematyczne - "Dobroczynność a biznes. Wielokierunkowy transfer wartości", "Pokonywanie barier w integracji gospodarczej z krajami po konfliktach", ">>Laudato Si<< - pochwała społecznej innowacyjności - szansa dla biznesu?".

Wśród prelegentów znajdą się m.in. Michał Woś, Minister ds. pomocy humanitarnej , Marian Banaś - minister finansów, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska , Jarosław Sobczyk - dyrektor personalny, członek zarządu Jeronimo Martins Polska S.A., Bartosz Ciołkowski - dyrektor generalny Mastercard Polska, Małgorzata Chmielewska - prezes wspólnoty Chleb Życia, Nabil Antaki – dyrektor The Blue Marists.

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój jest największą konferencją w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą przyjeżdża ponad 4 tys. gości. W jej trakcie swoje poglądy dotyczące aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie wymienią szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści z krajów naszego regionu, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów z pond 60 krajów.

2019-09-03 18:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O Kościele w państwie i państwie w Kościele

Niedziela wrocławska 49/2017, str. III

[ TEMATY ]

młodzi

forum

Agnieszka Śmigla/PWT

Zespół Exodus 15 przyciągnął rzesze słuchaczy

Zespół Exodus 15 przyciągnął rzesze słuchaczy

– Myślę, że ten temat jest bardzo interesujący dla młodych ludzi, bo można rozpatrywać go na różnych płaszczyznach – powiedział metropolita wrocławski abp Józef Kupny, odnosząc się do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Forum Młodych. OFM odbyło się po raz XXXII, tym razem pod hasłem „Kościół w państwie, państwo w Kościele”

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję